Nitrous Goes Racing

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Nitrous
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Nitrous sanoi:
Ai vitsi, nyt oli kyllä niin hieno viesti, että tässähän tuli ihan hyvälle mielelle.

Itse olen ihmetellyt miten Esa, ja miksei muutkin asialliset kaverit, jaksaa kommentoida tuon trollin kirjoitteluja ollenkaan. Minä kun edes jaksa lukea niitä, on se vaan niin vaikeaselkoista. Toki se vika voi olla vaan minussa, ja todennäkösesti onkin :)
Joskus olen koittanut mutta en nykyään jaksa nähdä vaivaa edes yrittää. Lyhyt vilkaisu on jo melkein liikaa. Mitä jos vaan annettas esson jauhaa mitä jauhaa ja jätettäs mies? omaan arvoonsa. Kuin kauan tuo sitte jaksais pelleillä täällä jos sitä ei noteerattais ollenkaan?
Kaikille on kuitenkin varmaan jo tullut selväksi ettei se oikealla asialla täällä ole...

Huomiostahan se tuokin trolli elää, ei ruokita sitä enempää...
 
noh jo olsit lukenu niitä mossin maksullisia juttuja niin tietäsit mitä säädetää jos menee leveeksi avauksissa- pyörähtin kyllä varikolla mutte nähny kumpaakaa privaterii tai sinuu- ikävä että otit tollatteen linjan harkittin tossa aiemi että olsin ponsoroinu koko es kaude kalusto osalta- olsit päässy yamahaa ohjastaama mut nyt annan sen vaihdossa ku homman es kesäksi h2 sopii parempi tourinki tykittelyy baanalle- tämä jälkee ei sitte esso enää kirjottele poitettii tunnus tai ei-:bye:
 
Esso.k sanoi:
v4 huoltamine sitte maksaa kuulema mukaa iha tähtiteetellisä summia vettiilisäätö 2tonnii jos on totta ja

Nää sun jutut on ihan legendaarisia.
Joskus välillä voi olla asiaakin, mutta ei pysty lukemaan kun silmät räjähtää.
Mun ekaluokkalainen tyttö kirjoittaa selvempää tekstiä.



Ja Esalle vaan tsemppiä.
Ite ollut ihan samassa tilanteessa kun hauskuus loppuu ja harrastuksesta tulee rasite.
Iteltä vaati yli 10v taukoa että pystyy taas nauttimaan ajamisesta.
Sun lahjoilla toivottavasti kipinä löytyy paljon nopeammin.
 
Esso.k sanoi:
uusin pyytöni tunnukse suhteen- nopeutetaa väistämätöntä-

Voit ottaa pyyntösi osalta yhteyttä ylläpitoon (yllapito at moottoripyora.org) käyttäen tunnukseesi liitettyä sähköpostiosoitetta, niin asiaa voidaan edistää.

t. ylläpito
 
Kivaa tän homman pitäis olla... eihän siinä muuten järkeä ole. En itsekään ihan joka sekunnista aina nauti tavoitteeseen pyrkiessä, mutta suorituksen jälkeen se on vaan pakko päästä uudestaan.
Pikku huili ilman kiirehiä ja jos haluaa harrastaa, niin upea tapa on toimia esim. jonkun teamin mukana. Ei se aina ole pakko itse ajella. Jos kipinä syttyy vielä, niin osaavan porukan kanssa laji saa varmasti uusia ulottuvuuksia. Pitäisi varmaan itsekin joskus koittaa, vaikka onhan sitä apuja ollutkin mukana :)

Kehittymisessä varmasti auttaa, jos treenisetin jälkeen (kokemuksesta) saa palautteen myös toisen tulkitsemana ja kaikki virta ei mene tankkailuun, rengasjumppaan ja muuhun säätöön.
 
Esso.k sanoi:
noh jo olsit lukenu niitä mossin maksullisia juttuja niin tietäsit mitä säädetää jos menee leveeksi avauksissa- pyörähtin kyllä varikolla mutte nähny kumpaakaa privaterii tai sinuu- ikävä että otit tollatteen linjan harkittin tossa aiemi että olsin ponsoroinu koko es kaude kalusto osalta- olsit päässy yamahaa ohjastaama mut nyt annan sen vaihdossa ku homman es kesäksi h2 sopii parempi tourinki tykittelyy baanalle- tämä jälkee ei sitte esso enää kirjottele poitettii tunnus tai ei-:bye:

Mossi sitä, Mossi tätä. Oot mun foorumi-idoli, ihan parhautta nämä jutut. Niin sekavia, että ovat tavallaan nerokkaan loisteliaita
 
D-Iivil sanoi:
Mossi sitä, Mossi tätä. Oot mun foorumi-idoli, ihan parhautta nämä jutut. Niin sekavia, että ovat tavallaan nerokkaan loisteliaita

Olikohan jossain jopa tutkittu, että pilkkujen ja pisteiden puuttuminen yms. sekavuus saa lukijan lukemaan tekstin tarkemmin kuin hyvin kirjoitetun ja jäsennellyn.
 
Julkaistu alunperin facebookissa 20.8.2022 tuolla mun urheilijasivulla.

Pari vuotta ehti tulla taukoa Superbikella ajamisesta ennen kuin sain koeajoon tuommoisen tuoreehkon R1M:n, jossa on perusmallin vakioalusta paikoillaan. Alla tarinaa testeistä ja kommenteissa sit videolinkki, jossa yksi setti Kemoraa.


Ekat testit Kymiringillä jäi vähän lyhkäiseksi epävakaisen sään takia, mutta jo tuolla parin kymmenen kierroksen kokeilulla laite alkoi vaikuttaa siltä, että siinä on suhteellisen paljon potenttiaalia. Kierrosaika 1:59.2 ja se kaikkia kiinnostava huippunopeus harmittavasti kakkosella alkava, eli 299 km/h.  Kaikkineen ihan kivaa kyytiä meni pitkä tauko ja itselle käytännössä uusi rata huomioiden. Pyörän osalta muutostarpeita oli lähinnä ajoasennossa ja vakio jarrupalat eivät hirveesti vakuuttaneet.

Jännästi ajokuume sitten nousi tuon Kymin kokeilun perusteella ja kun sattui renkaitakin löytymään sopivasti Supremebikesilta, jatkuivat testit pari viikkoa Kymin jälkeen Botniaringillä. Siellä ajoasento oli selkeästi parempi hieman korkeamman penkin ansiosta ja jarrupaloiksi otin testiin Accossaton AGPA97ZXC jarrupalat myöskin Supremebikesilta. Jarrupalat yllätti positiivisesti. Palassa ei ole sellaista hiilipalalle tyypillistä agressiivista puraisua, mutta jarruteho on erittäin hyvä ja jarruvoiman säätely onnistuu helposti vaikka yhdellä sormella mutkaan sisäänmenossa. Jarrupaloilla on tällä hetkellä ajettu toista sataa kierrosta ja myös kulumiskesto vaikuttaa hyvältä.

Pyörän osalta pitkät kyljellään ajettavat avaukset tuntuivat todella hankalilta ja takaseen ei oikein ollut mitään luottoa. Pienen pään raapimisen ja datan tutkimisen jälkeen totesin, että luistonesto on aktiivisenä n. 30% kierroksesta. Eipä sitten muuta kuin kokeilemaan TCS ja SCS asetuksia pienemmälle. Lähtökohtana molemmat olivat kolmosella ja niiden tiputtaminen kakkoselle paransi pyörää huomattavasti noissa pitkissä avauksissa, joten tiputin TCS:n testiksi ykköselle. Tässä kohtaahan en tiennyt, että TCS1 tarkoittaa, että TCS on pois päältä. Tuolla asetuksella pyörä tuntui hyvältä, mutta sain aikaiseksi yhden haikkarin poikasen neulansilmän avauksesta.
Pitkää Botniaa olin ajanut muuten viimeksi 2018 Suzukilla, jolloin kierros kulki aikaan 1:43. Yamahalla sama lenkki kulki 1:42.1 vaikka rata on aika paljon röykkyisempi kuin neljä vuotta sitten.

Koska Kymi ja pitkä Botnia ovat sellaisia ratoja, joilla en ole aiemmalla kalustolla koskaan ajanut oikeasti kovaa, päätin vielä käydä Kemoralla testaamassa, että onko pyörän potenttiaali oikeasti sellainen miltä se tuntui. Kemoran nopeassa ryhmässä oli molempina päivinä melko ruuhkaista ja puhtaat kierrokset jäivät melko vähiin. Samoin renkaan kuluminen vähän yllätti, joten ihan parasta ei vielä saanut pyörästä irti. Positiivisena yllätyksenä kaikki puhtaat kierrokset olivat kympin puolella ja parhaaksi jäi 1:10.6, joka ei ole kuin sekunnin hitaammin kuin kisassa ajettu oma ennätys.

Voimaa ja vetopitoa tuossa laitteessa vaikuttaisi olevan ihan riittävästi ja lisäksi moottori on todella helppo ajaa. Suzukilla katsomosuoran huiput oli parhaillaan siinä 250 korvilla ja Kawalla 260. R1 työntää samaan paikkaan ilman imua liki 270, eli ohittamisen pitäisi kisassa olla aika paljon helpompaa.

Korjattavien asioiden listalla menee sitten jousten vaihto pykälän jäykempiin. Vakiona tuossa on edessä 9.0 ja takana 88 jouset. Takajousi ei oikein jaksa kantaa avauksissa, joten keulimisenesto saa tehdä töitä vähän turhankin paljon. Veikkaisin, että keulaan 9.5 ja taakse 95 jousi olisi aika täydellisesti tontilla.

Nyt on sitten kaupat pyörästä sovittu ja talven aikana olis tarkoitus päivittää vakioalusta K-techin hilppeillä sekä mahdollisesti asentaa kunnollinen tiedonkeruu alustapotikoineen ja muine hilppeineen.
 
Viimeksi muokattu:
"Rapsaa" lukiessa ei voi tulla muuhun tulokseen kuin: "No hitto, miks ei" ?

Kunhan vaan aikaa ja rahaa järjestyy tarpeeksi, ei tarvinne edes pohtia ym. kysymystä.

"GO FOR IT! :peukutpystyyn:
 
Desmosedici sanoi:
Onko se sitten paluu kisoihin ensi kesänä? :jpstyle:

Ens kausi ajellaan silleen, että radalla ollessa pitää olla hauskaa. Tästä syystä en ainakaan tässä kohtaa meinaa sitoutua täyden kauden ajamiseen. Jonkun yksittäisen kisan tai pari vois ehkä käydä ajamassa jos siltä tuntuu.
 
Nitrous sanoi:
Korjattavien asioiden listalla menee sitten jousten vaihto pykälän jäykempiin. Vakiona tuossa on edessä 9.0 ja takana 88 jouset. Takajousi ei oikein jaksa kantaa avauksissa, joten keulimisenesto saa tehdä töitä vähän turhankin paljon. Veikkaisin, että keulaan 9.5 ja taakse 95 jousi olisi aika täydellisesti tontilla.

Nyt on sitten kaupat pyörästä sovittu ja talven aikana olis tarkoitus päivittää vakioalusta K-techin hilppeillä sekä mahdollisesti asentaa kunnollinen tiedonkeruu alustapotikoineen ja muine hilppeineen.
Noilla parannuksilla odotan innolla millaseen kyytiin pääset... Veikkaus olis että ainaki sekunti putoo ajasta ku kierros osuu.
 
Tuli pitkästä aikaa käytyä tyrkkäämässä kilpaa Kymiringillä männä viikonloppuna. Tarkotus olisi kirjoitella raporttia jahka ehtii, mutta tässä alkumaistiaisina kisavideot molemmilta päiviltä. Mut se pitää todeta, että olihan taas ihan motorsporttia koko vkl, eikä harmeilta vältytty, joten saa olla tyytyväinen sijoihin 5 ja 4.

Lauantain kisa sateella:

Su kisa kuivalla:
 
Kaikenmaailma kiirettä sitä keski-ikäsellä ihmisellä näköjään onkin eikä kisaraportteja oo ehtiny naputtelemaan.

Reipas viikko sitten ajettiin Motoparkissa kilpaa ja sieltä lauantaina aika-ajosta kakkosruutu omalla enkalla 1:26.6. Aika pitkää oli hallussa aika-ajon ykkösruutu, mutta Lehtiranta odotetusti puristi aika-ajon lopulla pari kymppää kovemman ajan tauluu. Edit: Lisätääs vielä pari havaintoo aika-ajosta. Alle lyötiin tietty uutta rengasta: Eteen tuttuun tapaan Dunlopin MS3 ja taakse ns. Big Size MS1 elikkäs softia peliin. Pyörän säätöjen kanssa oon pyrkinyt mahdollisimman lyhyeen pyörään, ilman, että keuliminen on ongelma. Tällä setupilla saadaan taakse hyvä pito ja pyörä pysyy ketteränä. Budjettisyistä uudella renkaalla tulee ajettua aika vähän ja pari ensimmäistä kierrosta takana meinasi olla vähän liikaakin pitoa ja esim. shikaania kohti ylämäkeen kiihdyttäessä pyörä tahtosi ruveta keulimaan melko isosta kallistuksesta. Tuo näkyy videollakin, kun pyörä elää melko paljon mäen päälle tullessa. Samasta syystä kuski saikin sitten tehdä vähän lisätöitä, kun nypyn päällä piti kiivetä tapeilla seisoen tankin päälle, että lift control ei rajota liikaa. Pitäisi joko päästä vielä pikkasen aikasemmin kaasulle ja/tai vielä vähän lisää avata traction controllia, että pyörä sutisi uudellakin kumilla inan enempi. Sen verran lähellä kuitenkin ollaan säätöjen kanssa, että mitään isoja ei aleta muuttelemaan vaikka hyllyssä olisi pidempi takaswingikin tyrkyllä.

Kisasta tuloksena oli sama kakkonen, eli Superbiken pallilla pääsi nostamaan pyttyä toiseen kertaan heti 2019 Motoparkin kisan jälkeen. La kisa oli tokan kierroksen jarrumissin jälkeen aika pitkälti yksin ajelua, joten hirveästi kerrottavaa ei jäänyt. Maalissa ero sekä eteen, että taakse 21 sekuntia. Lehtirannan kyydissä olisi ehkä 4-5 kiekkaa saattanu pystyä roikkumaan ilman tuota hassia pysäkin jälkeen, mutta koko kisamittaan ei tolla vauhdilla vaan fysiikka riitä. Yllättävän paljon rankempi rata, kun vauhti paranee.

Sunnuntaina olikin sitten melko savolainen sää ja 10 min ennen kisaa oli täysin märkä keli, joten koko gridi lähti tutustumiskierroksille sateisilla. Viimestään tokalla tutustumisella tuli selväksi, että rata kuivuu todella nopeasti ja sadekelin rengas on täysin väärä keliin nähden, mutta enää ei ollut aikaa tulla vaihtamaankaan. Yritin ajella tutustumiskiekat mahdollisimman pehmeästi, että rengas ei kuumenisi liikaa ennen kisaa. Startti kisaan oli lauantain tapaan tokasta ruudusta ja toisena Lehtirannan peesissä tultiin myös ekoista mutkista ulos. Tästä sitten alkoikin kisan mittainen rimpuilu, kun Dunlopin softi sade-etunen oli ehkä huonoin mahdollinen rengas kuivalle radalle. Jollain pilot roadillakin olisi varmaan ollut enempi pitoa. Ekan kiekan rengas vielä joten kuten toimi, mutta viimeistään toisella kierroksella etunen suli alle ja pyörän kallistuessa suunta ei enää muuttunut, vaan rengas halusi jatkaa suoraan. Pari kierrosta onnistuin pitämään kyynerpäät riittävän leveellä ennen kuin porukkaa alkoi lappaa ohi. Jotain pidosta kertonee se, että ohituksista ainakin pari tuli hevosenkengässä, jossa jätkät vaan ajo sisäpuolelta ohi. Jossain välissä kävi mielessä turvallisuuden puolesta keskeyttäminenki, mutta päätin kuitenkin yrittää ottaa kaikki pisteet, mitä saatavilla on. Sinänsä tuo kannatti, kun kauden puolessa välissä on sarjan kakkospaikka hallussa. Ero taakse on joskin melko pieni, kun kahden pisteen sisään mahtuu sekä nuorempi Collin että Pouhakka.

Jos tulevat kisat on kuivalla, on tavoite yrittää vähän haastaa Lehtirantaa ja toisessa Motoparkissa ajaa 25 puolelle, mutta jos kelit jatkuu savolaisena on sarjan kakkospaikan pitäminen ihan työn takana. Saderenkailla on meinaan alla alta 100 kiekkaa, joten tuntuma siihen hommaan ei ole ihan paras mahdollinen, vaikka Kymillä täydessä sateessa tulos olikin ihan ok.

Ensi vkl ajetaan sitten Kemoralla kilpaa. Superbike + open 1000 on viivalla 22 kuskia, joten hyvät kapinat saadaan aikaiseksi. Tulkaahan kattomaan jos ootte sillä suunnalla.

Ja tässä vielä Motoparkin aika-ajo videomuodossa arvosteltavaksi. Kisat latailen kohta puoleen:
 
Viimeksi muokattu:
Ja tässä vielä kisavideot:

Lauantai:

Ja sunnuntai:

Sunnuntain kisan viihdytävin kohta lienee tuossa aika tasan 15:00, kun kilpakumppani yrittää lähtee kuuhun.
 
Tuli pitkästä aikaa käytyä tyrkkäämässä kilpaa Kymiringillä männä viikonloppuna. Tarkotus olisi kirjoitella raporttia jahka ehtii, mutta tässä alkumaistiaisina kisavideot molemmilta päiviltä. Mut se pitää todeta, että olihan taas ihan motorsporttia koko vkl, eikä harmeilta vältytty, joten saa olla tyytyväinen sijoihin 5 ja 4.
Laitellaas ulkomuistin varassa vähän Kymiltäkin tarinaa:

Ennen viikonloppua sääennusteet lupailivat melko sekalaista keliä. Itsellä oli sateella/kostealla ajamisesta kokemusta ennen Kymin viikonloppua n. 30-40 kierrosta, joten pikku paniikissa tuli haalittua lainaksi. Kolmas vannesetti ja yhdet uudet sateiset, että renkaat varmasti piisaa.

Perjantain treenit alkoivatkin kosteana, mutta ei riittävän märkänä sateisille. Päätin kuitenkin käydä yhdet jo ehtoopuolella olevat sateiset tuhoamassa radalla, että saa vähän tuntumaa ja näkee mitkä paikat radasta kuivuvat hitaiten. Semmosta köröttelyähän se oli, mutta tulipahan käytyä. Loppupäivästä päästiin ajamaan kuivallakin ja kulkukin oli ihan kohtuullista.

Lauantaina alkoikin sitten motorsport. Pyörä oli edellisen illan jäljiltä valmis aika-ajoon ja tein ensimmäisen lämmityskäytön normaalisti n. 1,5h ennen aika-ajoa. Puoli tuntia myöhemmin toista lämmityskäyttöä yrittäessä startti kyllä pyöritti moottoria, mutta pyörä ei edes luvannut käyntiin. Tässä kohtaa epäilys kohdistui huonoon akkuun, joten laturi kiinni ja odottelemaan. Vartti ennen aika-ajoa uutta yritystä samalla lopputuloksella ja vähän meinasi jo epätoivo iskeä. Kiskoin kuitenkin ajokamat päälle jos tähtien asennot vielä muuttuisivat ja pyörä suostuisi käynnistymään. 5 minuuttia ennen aika-ajon alkua vielä uutta yritystä ja edelleen pyörittää, mutta ei lupaa. Ei muuta kuin huutelemaan ympäriltä porukkaa työntöharjoituksiin. Työntämällä pyörä lupasi, mutta ei käynnistynyt. Mopoa tyrkittiin pilttuulta portilla, takaisin pilttuulle ja vielä kerta portille samalla lopputulemalla. Tässä kohtaa taisi olla jo portti auki ja mopoja lappoi radalle aika-ajoon. Kuskilla meinasi pikkasen epätoivo iskeä ja liekö otsolohkoon sarvikin jo vähän noussut. Ihan kokeeksi yritin vielä yhden kerran painaa starttianappia ja mopo pamahtikin kerrasta tulille. Tässä kohtaa tietysti moottori oli täysin kylmä, joten portin vieressä pikaisesti edes nesteet lämpimäksi ennen radalle tyrkkäämistä. Pikkaisen meinasi koskea moottorimiehen sieluun raapaista Kymin pitkä suora kylmillä öljyillä kaasu auki. Renkaatkin oli tietysti tässä välissä ehtineet jonkin verran jäähtyä, joten ainut riittävän lämpöisenä käyvä asia tässä kohtaa oli kuskin mielenmaisema. Onneksi keli oli suhteellisen kesäinen, joten renkaat sai lämppäkierroksella ihan mukavasti takaisin lämpöihin. Jäi siinä tohinassa kamerakin pistämättä päälle ja omatkin muistikuvat on aika-ajosta melko hatarat. Ilmeisesti ajoin riittävän monta kierrosta ja ainakin yhden sen verran ripeästi, että sain eturivin lähtöruudun kisaan Valtosen ja Lehtirannan takaa.

Aika-ajon jälkeen koko tiimi (lue kuski) laittoi hanskat heilumaan vianetsintähommiin. Pikaisen analyysin perusteella vika kohdistui nokanasentoanturin johtosarjaan ja sille leivottiin pikaisesti tukea. Mopo jopa saatiin "varmasti" käyntiin johtosarjaa startatessa roplaamalla. Sen verran pikaisesti kävi imuboksi pöydällä, että varikon varikon toisesta päästä vian etsintää hämmästelemään tullut Pomren ehti nähdä vain jo kasaan menneen pyörän. Osaatte varmaan arvata, että lähtikö pyörä käyntiin kisaan samalla tavalla helposti? Taas tehtiin vähän työntöharjoituksia ja lopulta mopo napista käymään. Ei ihan paras keskittyminen kisaan.

Lauantain kisa olikin sitten niin märkä kuin voi olla, joten renkaita ei paljon tarvinnut arpoa. Alle uutta sateista ja kolme tutustumiskierrosta aikaa ihmetellä miten niillä pitäisi ajaa. Leikki meinasi kyllä loppua jo ekalla tutustumiskiekalla radan loppuosan vasemmalle kääntyvään neulansilmään, kun takanen lähti moottorijarrulla luistelemaan. Onneksi rengas koppasi pidon takaisin ja hommasta selvittiin säikähdyksellä. Muuten kisatapahtumat näkyvät videolla parhaiten...tai ainakin suurinpiirtein samalla tapaa, kun kuskikin näki kisassa...eli lähinnä harmaata suttua jonka ympärillä on vihertävää suttua. Koko kisan pyörän päällä oli tunne, että nyt ei ole mitään hajua mitä oon tekemässä. Kisan lopussa pit limiter päällä startannut Valtonen vielä näytti Ducatin voimaa pitkällä suoralla, joten lopputuloksena viides sija.

Sunnuntain kisa päästiin ajamaan kuivalla ja jo tutuksi tulleet käynnistysongelmat jatkuivat. Aamun lämmittely jäi tuosta syystä ajamatta. Varuiksi varikolle oli tilattu uusi akkukin, josko vika johtuisi kuitenkin siitä, mutta samaa showta se oli edelleen. Mopo saatiin kuitenkin taas käyntiin ja kisaan edellisen päivän kierrosaikojen perusteella ruudusta 5. Sen verran tekniikkamurheet vaikuttivat ajamiseen, että keskittyminen kisaan oli vähän heikkoa ja ajo meni vähän puristamiseksi alusta asti.

Starttia varten olin miettinyt suunnitelman, että Lehtiranta, Virtanen & Valtonen kolmikon perään olisi päästävä. Eli kolmosruudusta starttaava Collin olisi poimittava viimeistään pitkällä suoralla ekalla kiekalla. Warm upille lähtiessä jäin tarkoituksella Collinin taakse, että näen pyörien kulkueron pitkällä suoralla. Siinä totesin, että pystyn aika kevyesti tulemaan voimalla ainakin rinnalle jos en ohikin ennen jarrua. Startti kisaan kuitenkin onnistui sen verran hyvin, että sain poimittua Collinin jo siinä ja neljäntenä ensimmäisiin mutkiin. Ekalla kierroksella otin pitkän suoran jarrun vähän varman päälle, ettei tule liian ahdasta jarrussa. Kokemuksen puutetta ryhmässä ajamisesta tuollaiseen paikkaan. Radan loppupuoliskolla kärkikolmikko oli minua jonkun verran nopeampi, mutta eivät nyt ihan totaalisesti karkuun päässeet.

Toisella kierroksella pitkän suoran jarrussa sitten kostautui aamun warm upin väliin jääminen. Tuulen suunta oli nimittäin muuttunut launtain aika-ajosta sen verran, että lauantain jarrumerkki ei enää pitänyt vaan jarru meni pitkäksi kanttareiden väärälle puolelle ja tipahdin edellä menevistä parin sekan päähän. Kukaan ei kuitenkaan ehtinyt ohi vaan ehdin Koivuniemen eteen takaisin radalle. Jälkikäteen ajatellen olisi pitänyt laskea Mika tuossa edelle, koska hänellä olisi ehkä ollut se puolisen sekuntia kierroksella enempi kulkua, jonka avulla olisi saatu ajettua edellä ajanut Virtanen kiinni. Näin ei kuitenkaan tapahtunut, vaan loppukisan olin Mikan edessä tulppana, mutta ei sieltä ohikaan tultu. Maalissa neljäs sija, eli ihan ok kauden avaus teknisistä ongelmista huolimatta.

Niin ja se tuulen suunta. Sen verran vaikutusta sillä on, että lauantaina aika-ajossa parhaalla kierroksella suoran huiput oli 287km/h. Kisassa nopeudet pyöri 292-296 välissä. (Tuosta 296 kyydistä ei enää siis pysähtynyt).

Käynnistysongelmat muuten selvisivät lopulta kotona pyörää ihmetellessä. Kampiakselin asentoanturille oli tullut kilometrit täyteen. Onneks oli ottaa semmoinen tuosta toisesta moottorista. Joku jampin valopääinsinööri on nimittäin naittanut sen anturin yhteen staattorin kanssa eikä anturia saa erillisenä varaosana. Ns. markan anturi siis maksaa useamman satasen jos semmoisen marmorilta käy tilaamassa.
 
Viime vkl ajettiin kolmas osakilpailu Kemoran moottoriradalla. TIlanne kauden puolessa välissä sarjapisteiden osalta oli melko tiukka, kun kakkospaikalla minulla oli 54 pistettä, Collinilla samat 54 ja Pouhakalla 53.

Savolainen sää oli seurannut kisakalenteria myös Pohjanmaalle ja kisaviikonloppu valkeni kosteana ja kylmänä. Tämä aiheutti pikkaisen harmaita hiuksia rengasvalinnan suhteen ja perjantain treenien päätavoitteena oli päästä ajamaan pari settiä kuivalla ja testata toimiiko MS1 takarengas näin kylmällä, koska lauantaille oli luvattu aikalailla samaa säätä. Varikolla sai vetää pipon päähän ja kaikki mukana olleet vaatteet heti aamusta päälle. Iltapäivästä paikalle saapunut mukaanikko herätti shortseissaan ja t-paidassaan hieman hilpeyttä. Etelämmässä oli kuulema ollut +23 lämmintä, kun oli lähtenyt liikenteeseen.

Aamupäivän odottelun jälkeen pääsinkin vetäisemään pari treenisettiä kuivalla. Rata oli todella liukkaassa kunnossa sateiden ja kylmän kelin ansiosta. Kierrosajat oli reipasta sekuntia perässä sitä mitä pitäisi olla, mutta laitoin tästä ison osan radan piikkiin. Yhtään 1:10 alkusta kierrosta ei saanut aikaiseksi. MS1+ takanen periaatteessa toimi, mutta kului ihan tolkutonta vauhtia. Kaksi settiä, 29 kierrosta ja rengas oli oikealta laidalta valmis roskispinoon. Tämä jätti ainoaksi vaihtoehdoksi laittaa lauantaille kovempaa rengasta alle, muuten ei rengas riittäisi sunnuntaille asti. Toki myös sateen mahdollisuus oli edelleen olemassa, joten toisilla vanteilla oli pakko pitää sadekelin kumit.

Lauantain aika-ajoon siis liukastelemaan kovemmalla takasella ja rata ei ollut yhtään parempi kuin perjantaina. Urakkaa ei helpottanut yhtään se, että Kemoran lyhyttä rataa kiersi 22 pyörää. Mikä on kyllä erittäin hienoa, että viivalla on reippaasti porukkaa. Vapaan kierroksen löytäminen oli hieman haastavaa, mutta sain kuitenkin tyrkättyä nelosruutuun kierrosajalla, joka syntyy normaalisti ihan ruuhkaisen ratapäivähumpan ohessa.Oltiin kuitenkin 1:10 puolella. Aika-ajon, siellä luistelun ja parit rodeot voi katsella täältä:

Aika-ajon perusteella katselin, että Lehtirannan ja Koivuniemen kyytiin ei ole mitään jakoa, ja nuori Collin näyttäisi menevän liukkaassa olosuhteessa myös yllättävän kovaa. Taktiikaksi kisaan siis poimia Collin heti ekalla kierroksella ja laittaa sen jälkeen kyynerpäät leveälle. Startissa viivalta irtoaminen onnistui jopa hieman yli odotusten ja siitä innostuneena hätäilin hieman kytkimen kanssa, jolloin keula nousi aavistuksen liikaa. Ihan ei siis startti riittänyt Collinin poimimiseen heti lähtökiihdtyksessä. Tony joutui kuitenkin menemään ykköseen sisään melko sisälaidasta, joten sain katsomosuoralle huomattavasti paremman avauksen, rinnalle ennen kakkosta ja tyylipuhtaasti ohi. Sitten taktiikkaa noudattaen kyynerpäät leveälle ja 16 kierrosta puolustamista. Koko kisan Collin jakso katella nahkapuvun selkämyksen tikkauksia, mutta ohi ei päässyt yrittämään. Vauhdillisesti mentiin n. sekuntia hitaammin kuin ns. normaalissa olosuhteessa, eli 1:10 korkea kierroksia. Maalissa siis kolmas ja otettavissa olevista maksimipisteet taskuun. Tätä myötä myös sarjan kakkospaikka vahvistui kolmella pisteellä. Kisan voi vaania täältä (jos olisi takakamera, olisi ollut ehkä enemmän katsottavaa):

Sunnuntaille sääennuste lupaili hieman lämpimämpää, joten rengasvalinnan kanssa raavittiin jälleen päätä ihan urakalla. Päätettiin mekaanikon kanssa, että tehdään lopullinen päätös vasta aamulla, joten suunta majoitukseen Hotelli Kampeliin, joka on muuten viime vuosien aikana rempattu ja huoneet olivat todella siistissä kunnossa, sauna oli vähintään riittävän lämmin ja aamupala oikein hyvä. Illalla saunan lauteilla pähkäillessä päädyttiin siihen, että MS1 pitää vähintään saman kuin MS2 vaikka se ei olisi ihan toiminta-alueella. Haittapuolena MS1 takasessa olisi tolkuton kuluminen, mutta toisaalta jos oltaisiin toiminta-alueella pitoa olisi selkeästi enemmän. Pienellä rengaskuluriskillä päätettiin siis lyödä sunnuntain kisaan pehmeämpää rengasta alle.

Sunnuntai aamu olikin selvästi launtaita lämpimämpi ja tavoistani poiketen kävin warm upissa kokeilemassa edellisen päivän renkaalla, että miltä rata tuntuu. Pito oli hieman parempi ja ihan rennosti roiskien kyyti oli samaa kuin lauantain kisassa. Tämä vahvisti päätöstä pehmeämpään takaseen, joten ei muuta kuin rengasjumppaan. Sen verran muuten oli keli vielä vilponen, että piti käärästä Dunlop hetkeksi lämppärin sisään, ettei tule niin hiki rengasjumpassa.

Toiseen kisaan lähtöruutu kärkinelikon osalta pysyi samana ja sitä myötä myös taktiikka, koska oletin, että Lehtiranta/Koivuniemi kyytiin ei olisi asiaa sunnuntainakaan. Taktiikkana siis poimia Collin startissa ja puolustaa kolmospaikkaa lauantain tapaan. Ruohosen kovat startit toki aiheutti oman muuttujansa, mutta tiesin pystyväni ohittamaan hänet ekalla kierroksella vaikka startissa eteen pääsisi.

Heti järjestäytymiskierroksella pito tuntui selvästi lauantaita paremmalta ja varmuus rengasvalinnan oikeellisuudesta vahvistui. Jälleen viivasta hyvä irtoaminen ja lauantainen kytkimen kanssa hätäily jäi tekemättä, joten ehdin jo Koivuniemen rinnalle lähtökiihdytyksessä. Tosin niin ehti Ruohonenkin ja meni samalla kertaa ohi. (Oli muuten ihan järjetön startti kaverilta seiskaruudusta, pikkasen enempi ja olisi ollut Lehtirannankin ohi). Itseltä Himppasen liian aikainen jarru ykköseen ja Koivuniemi livahti takaisin edelle, mutta tärkein kilpakumppani Collin oli takana. Ekasta mutkasta hyvä avaus ja hieman omaksikin yllätykseksi jamppi jaksoi laulaa katsomosuoralla sekä Koivuniemen että Ruohosen ohi. Tokasta mutkasta ulos siis kakkosena Lehtirannan peesissä.

Tässä kohtaa arvelin, että tulee melkosen tiukka päivätyö pitää itseä nopeampi kaveri takana, mutta toisaalta pito tuntui semmoiselta, että pystyi avauksissa ihan eri tavalla nojaamaan takaseen. Omaksi yllätykseksi Lehtiranta edellä ei häipynytkään ihan horisonttiin niin kuin lauantaina vaan lähinnä hiipi rakoa isommaksi. Tästä arvelin, että mennään ihan kohtuullista kyytiä. Lopun kisan keskityin vain ajamaan mahdollisimman virheettömästi ja pari pikku lipsahdusta lukuunottamatta tämä onnistuikin. Suht virheetön ajo tarkoitti myös sitä, että Koivuniemelle ei auennut paikkaa ohitukseen vaikka joka kierroksella radan loppuosalla Suzukin raikas murina korvissa kuuluikin. Maalissa siis odotuksiin nähden pykälää paremmalla sijoituksella kakkosena pari sekuntia Lehtirannan perässä. Oma kierrosenkka ei tainnut kisassa parantua, mutta yhtä kierrosta lukuunottamatta kaikki kierrokset meni ysin puolelle, joten kyllä se vauhti siellä on, kun vaan saa renkaan pitämään. Sunnuntain kisa tästä:

Lehtiranta varmisti Kemoralla mestaruuden, mutta kakkossija on vielä auki. Collin ja Pouhakka olivat joutuneet ajamaan sunnuntaina vielä himpan enempi kilpaa Ruohosen kanssa, joten pisteissä kakkospaikka vahvistui ja ennen Motoparkin kisaa kaulaa on 10 pistettä Colliniin ja vähän enempi Pouhakkaan.

Jos keli on kuiva, kakkospaikka sarjassa pitäisi olla ihan perustekemisellä mahdollinen, mutta märällä ja/tai sekakelillä kaikki on vielä täysin auki. Tässä välissä käydään vielä ensi sunnuntaina Emen opissa ja tavoitteena olisi löytää eväät tyrkätä 1:25 puolelle Motoparkissa. Saas nähä miten taikurin käy, kun reilun viikon päästä tyrkätään kauden päätöskisa.
 
Pidempään tarinaa vähän myöhemmin, mutta tässä jo maistiaisiksi eilisen kisan onboard video. Aika-ajon teknisten ongelmia starttiruutu oli viimeinen, eli ruutu 23, mutta onnistuin ohittelemaan itseni kolmanneksi. Tän päivän lähdön skippasin kelin takia, joten Collinilla oli vielä sauma ottaa sarjan kakkospaikka ajamalla podiumille. Lähelle pääsi, mutta Tonyn neljäs sija tänään varmisti mulle hopeaa sarjasta!

 
Motoparkin kisasta tuliaisena oli yhden muovikipon ja sarjan kakkospaikan lisäksi ihan kunnollinen miesflunssa, joten ei ole hirveästi ollut energiaa tarinan naputteluun ennen tätä.

Viimeiseen kisaan valmistautuminen alkoi jo edellisen viikon sunnuntaina Eemeli Lahden vetämällä KVR:n kurssilla Motoparkissa. Ennusteista poiketen keli suosi ja päästiin ajamaan koko päivä kuivalla. Emen niksinurkasta löytyi kuin löytyikin taas muutama hyödyllinen vinkki. Ei mitään isoa, mutta sen verran muutosta omaan ajamiseen, että rytmitys meni muutamaan mutkaan sen verran uusiksi, että koko päivä meni siinä, että sai jotenkin iskostettua nuo muutokset lihasmuistiin. Ihan ei vielä päässyt sille tasolle, että uudet opit olisivat näkyneet kellossa, mutta se on ihan tyypillistä uutta oppiessa. Paras kierros Emen vetoavulla kuitenkin 26 puolelle yli 50 kierrosta ajetulla rengassetillä, joten ihan tyytyväinen sai olla.

Viimeisellä setillä sitten taas motorsportin tekniikkapuoli löi märällä rätillä vasten kasvoja, kun bensapumppu päätti, että nyt on just hyvä hetki kilometrien täyttymiselle. Eipä siis muuta kuin romut kasaan ja kotimatkalla soittelemaan samanlaisella kalustolla kilpaa ajavat läpi, josko joltain löytyisi pumppua myytäväksi tai lainaksi kisoja varten. Etelä-Suomesta onneksi tärppäsi ja kaveri laitteli pumpun postiin maanantaina. Vähän tosin meinasi jännittää, että ehtiikö ajoissa perille tänne Itä-Suomeen, kun heti toinen seurantailmoitus kertoi, että paketin toimitus viivästyy vähintään päivällä. Onneks pumppu saapui kuin saapuikin keskiviikkoiltana, joten ei muuta kuin osan vaihto ja kamat kärryyn.

Kisavkl sääennuste näytti taas sellaiselta, että suurella todennäköisyydellä on sää, joten toisille vanteille sateiset ja toisille käytetyt sliksi perjantain treeniin. To-pe yö tuli nukuttua jo radan lähistöllä ja siellähän keski-iän vääjämätön läsnäolo näytti voimansa. Tyyny oli ainakin sentin korkeampi kuin oma tyyny, joten luonnollisesti niskat olivat suhteellisen jumissa treenipäivän aamuna, joka sentään valkeni kuivana ja suht aurinkoisena.

Varikolla pyörän lämmityskäytöt normaaliin tapaan, kunnes varttitunti ennen ekaa settiä pyörä ei enää halunnutkaan käynnistyä. Oireet viittasivat vahvasti bensapumpun suuntaan ja ehdin jo keksiä muutamia uusia kirosanoja tilannetta kuvaamaan. Kaikesta huolimatta pumppuyksikkö irti ja osiksi. Tätä oli harjoiteltu tallilla sen verran, että hommassa ei kauaa nokka tuhissut. Vian syykin oli melko selvä. Uusi pumppu tuli kasattua tietenkin vanhoilla o-renkailla, kun ei sopivia uusia siihen hätään ollut saatavilla. Tietenkin toinen niistä o-renkaista oli päättänyt päivänsä ja oli poikki. Tämän kauden tekniikkamurheiden takia mukana oli onneksi toinen pumppuyksikön raato ja siitä sain napattua toisen (yhtä vanhan) o-renkaan, joka herkuteltiin paikoilleen reippaalla annoksella liukastetta voideltuna. (Isot pojat on kertonu, että kumit toimii paremmin liukkarin kanssa...tätä ne varmaan tarkotti?)

Sen verran ripeästi naapuriteltasta lainatun mekatsun kanssa tuo pumpun vaihto sujui, että ehdin vielä ekalle setille ajamaan muutaman kierroksen ja varmistamaan, että kaikki toimii. Vauhti nyt ei kovin kummoista ollut, mutta ainakin pyörä pelasi, kuten pitääkin.

Tokalle setille sitten lähdettiin katselemaan josko ne Emen opit olisivat jo paremmin lihasmuistissa. Hieman uusiin juttuihin joutui vielä keskittymään, mutta silti niiden vaikutus näkyi jo kellossa ihan mukavasti. Reenihumppana vähän edellistä sunnuntaita tuoreemmilla renkailla päästiin parhaillaan 1:26.5 kyytiin, johon olin erittäin tyytyväinen. 25 alkuisen metsästys siis alkoi ihan lupaavasti. Setin jälkeen niskojen jumituksesta johtuen oikea käsi oli ihan makaroonia, ja joku hermo tuntui sykkivän kyynervarteen asti, joten totesin, että eiköhän anneta kropan levätä, että ollaan sitten tikissä aika-ajoon. Rauhaksiin pyörän putsailu, tuoretta kumia alle ja majoitukseen valmistautumaan seuraavaan päivään. Rengasvalinnaksi tuttuun tapaan MS3 seos eteen ja sääennusteen ihmettelyn jälkeen MS1+ taakse. Kärryssä olisi kyllä ollut vielä pykälää pehmeämpikin rengas, mutta ennusteen perusteella keli olisi liian kylmä sillä, joten päätin mennä varman päälle.

Lauantaina sää näytti kääntyvän kuivan puolelle ja lämpöäkin aikalailla ennusteen lupailemat ja kesäiset vajaa 20 astetta. Lehtiranta ja Valtonen olivat myös viivalla, joten tavoitteena aika-ajosta oli napata kolmospaikka tämän kaksikon perästä ja Palorannan nokan alta. Aika-ajoon lähdin hyvällä fiiliksellä ja aiemmasta viisastuneena maltoin katsoa riittävän väljän raon radalle mennessä. Sitä hyvää fiilistä kestikin sitten ensimmäiseen mutkaan asti, johon pyörä sammui lennosta. Ei muuta kuin kättä pystyyn ja mopo turvallisesti radan sivuun. Pariin kertaan yritin starttailla, mutta oireet vaikuttivat samalta kuin kesän ekassa kisassa Kymiringillä. Mielessä oli siis kaksi mahdollista syytä pyörän toimimattomuuteen: Bensapumpun o-renkaan pettäminen tahi kampiakselin asentoanturi. Kumpaankaan vikaan ei ollut varaosia matkassa. Siinä miettiessä lykin pyörän varikolle työntämällä. Tulee meinaan hiki siinäkin hommassa ja Polarin sykevyön perusteella syke kävi liki 170 ennen kuin olin takaisin teltalla.

Tässä kohtaa oli sen verran jämäkkä sarvi otsalohkossa, että harkitsin jo vakavasti alkoholiin turvautumista ja siirtymistä katsomon puolelle. Onneksi Kape, eli Mökö (se naapuriteltan mekaanikko ja orgin kouluttaja) oli vahvasti sitä mieltä, että hän hoitaa ryyppäämisen ja allekirjoittanut ajamisen, mutta vasta sen jälkeen, kun mopo on saatu käyntikuntoon. Tällä välin Valtonen ja Lehtiranta pitivät radalla ihan tosissaan kiirettä ja kaksikko kirjasi tauluun kierrosajat 1:23.8 (V) ja 1:23.5 (L). Nyt on siis Suomessa kolme ukkoa, jotka ovat ajaneet 23-puolelle tuolla virallisella ajanotolla. Hattua pitää nostaa Lehtirannan ja Valtosen kehitykselle, kun Nikin seuraksi tuohon kerhoon ehtivät. Kolmospaikka taisi mennä korkeella 26-ajalla, joten ilman kalusto-ongelmia eturivin paikka olisi ollut tehtävissä.

Vaihteeksi sitten löysin itseni haahuilemassa pitkin varikkoa kyselemässä pyörään osia lainaksi ja tällä kertaa metsästysonni alkoi näyttää aika heikolta, kun vähän yksi ja toinen kertoi jo käyttäneensä varaosat kauden aikana. Onneksi Kesseli osasi vinkata oikeaan suuntaan ja varikolta löytyi kuin löytyikin varaosa, joka oli melkein, mutta ei ihan sopiva. Tässä kohtaa mentiin fiilisten puolesta melkoista vuoristorataa, kun osien yhteensopivuuden valo tunnelin päässä vuorotteli lähestyvän junan ja pyhän kirkkauden välillä. Erinäisten käänteiden, nopeiden ja hieman arveluttavien sähkötöiden sekä Mökön avustuksella osat saatiin kuin saatiinkin sopimaan. Lainatulla kampiakselin asentoanturilla mopo vaihteeksi taas suostuikin tärähtämään tulille. Lisäksi kilpailunjohtaja ilmoitti, että olen hyväksytty kisaan vaikka vaadittuja kolmea aika-ajo kierrosta ei tullutkaan ajettua, mutta lähtöruutu olisi viimeinen, elikkäs numero 23.

Kisalähdön alla mietiskelin taktiikkaa kisaa varten ja laskeskelin, että sijoille 4-7 voisi olla mahdollista nousta, jos ekalla kierroksella ei pahasti jää pussiin. Palkintopallia pidin melko mahdottomana, kun Paloranta, Collin ja kumppanit pääsisivät ekan kierroksena aikana helposti 10-15 sekuntia karkuun. Viimeksi vikasta ruudusta kisaan tuli lähdettyä tällä samaisella radalla muistaakseni vuonna 2019 ja silloin onnistuin ekassa mutkassa ulkokautta poimimaan useamman sijoituksen. Päätin ottaa saman suunnitelman tälläkin kertaa käyttöön ja katsoa, että kuinka käy. Lisäksi bussipysäkki pitäisi pystyä tulemaan mahdollisimman raikkaasti läpi heti ekalla kiekalla, että saisi sen jälkeiseen jarruun pari sijaa napsittua. Sen jälkeen ns. helpot olisikin poimittu ja loppukisa pitäisi vetää omaa maksimia ja yrittää poimia ohituksia mahdollisimman nopeaan tahtiin ilman isoa riskinottoa

Kisan startissa pari riviä edellä ollut Hakasalo päätti antaa muille reilusti tasoitusta yrittämällä lähteä vapaalla liikkelle. Tämä avasi hyvin vasempaan laitaan tilaan ja suht heikosta viivalta irtoamisesta huolimatta pääsin ykköseen ulkokautta ja poimittua jokusen sijan. Kolmosen avauksessa meinasin vähän jäädä pussiin Aina-Paikalla Kuivalaisen taakse, mutta sain pyörän painittua sisäpuolelle ja siitä yksi sijoitus lisää. Bussipysäkille mennessä jäin melko pahasti kilpakumppanin taakse bussiin ja jouduin ottamaan vauhdista normaaliin verrattuna n. 30km/h pois, mutta aikaisella avauksella pääsin heilahtamaan heti vasurin jälkeen ohi ja jarruun edellä menevien perään. Tästä seuraavat kaksi mutkaa ovat aika yhden linjan mutkia, joten tähtäsin seuraavan ohituksen kolmannen vasurin jarruun. Tämäkin suunnitelma onnistui mukavasti. Tässä kohtaa edellä oli mukavasti vauhtiaan kauden aikana petrannut Kietz, jonka kanssa majailtiin samassa majoituksessa. Seuraavat mutkat, sokea vasuri, hevoskenkä ja alamäkioikea ovat näissä vauhdeissa myös sellaisia, joihin ei kovin helpolla ohitusta tehdä, joten päätin yrittää joko montun pohjan oikean jarruun tai viimeistään shikaaniin Jussista ohi. Alamäen avauksessa pääsinkin hyökkäämään rinnalle ja jälleen yksi päänahka oli otettu. Edellä meneviin Riihoseen ja Uosukaiseen oli kuitenkin avauksessa sen verran eroa, että tiesin, että olen liian kaukana yrittämään shikaanin jarruun. Lisäksi ykkönen on ollut aiemmin itselleni todella hankala paikka ohittaa ketään, joten laskeskelin seuraavan mahdollisuuden olevan bussipysäkin jälkeen. Ensimmäisen kierroksen jälkeen sijoitus oli 10, joten jos ei elämäni paras ensimmäinen kierros, ei kyllä kovin kaukanakaan.

Tokan kierroksen ykkösen jarrussa kävi vähän perä irti maasta, mutta sain pyörän pysymään linjalla. Lisäksi omaksi yllätyksekseni uusi ajotapa ykköseen heilautti kuin varkain Jessen rinnalle. Kakkoseen siis sisälinjaa ja sijoitus yhdeksäs. Tosin tässä kohtaa on myönnettävä, että ei ollut mitään hajua millä sijalla olen, kun laskeminen yli kolmeen tällä keskittymiskyvyllä on jo ihan suoritus vaikka siinä samalla ei riehuisi tonnarin sarvissa. Kakkosen ja kolmosen välissä yritin vähän pelata välimatkaa edellä menevään Uosukaiseen, että pääsisin heilauttamaan bussipysäkin läpi ns. omaa kovaa. Se onnistuikin suunnitelman mukaan enkä joutunut nostelemaan pysäkillä ja sitä myötä pääsin jo reilusti ennen jarrua kilpakumppanin ohi. Sijoitus siis kahdeksas ja seuraavana tähtäimessä Italiasta saakka Kostamon Ernon RVS tiimiin kisaamaan tullut Luca Gottardi. Ei sitä muuten ihan joka päivä Macaossa kilpaa ajaneen kuskin kanssa pääse samaan lähtöön kisaamaan.

Bussipysäkin jälkeisessä tokassa vasurissa oli hieman aikaa katsella eteenpäin ja näin, että Collin, Paloranta, Tammilehto ja Pouhakka olivat vain yhtä mutkaa edellä, eli ero oli n. viiden sekunnin luokkaa. Koska heidän edellään ei näkynyt ketään, oletin, että siinä menee taistelu kolmossijasta ja Lehtiranta & Valtonen kaksikko on karannut horisonttiin. Tässä kohtaa heräsi jo pieni toivo, että tästä kisastahan saattaisi kaikesta huolimatta vielä tulla ihan hyvä tulos. Kierrokset riittäisi ajamaan tuon porukan kiinni, jos olisi jatkuvasti puolisen sekuntia nopeampi.

Keskittyminen takaisin Gottardiin, joka saattaisi olla jo selkeästi hankalampi ohitettava, mutta taakse ei ollut varaa jäädä, ettei ero kolmossijaan pääsisi kasvamaan yhtään enempää. Pääsinkin Lucan kantaan sokean vasurin päällä, joka muuten oli myös yksi niistä mutkista, joiden ajotyyliä onnistuin Emen vinkeillä muuttamaan. Hevosenkengässä olinkin sitten jo niin lähellä, että melkein pökkäsin eturenkaalla Lucan takaseen, mutta onneksi kontaktilta vältyttiin ja luulisin, että kilpakumppani kuuli jampin sulosävelet. Montun pohjan oikeaan, joka on muuten pirullisen hankala jarru, Gottardi tekikin sitten pienen virheen ja pääsin helposti kuittaamaan jälleen yhden sijan.

Tässä kohtaa edessä oli muutama sekunti tyhjää latua, joten ei muuta kuin takomaan kovia kierroksia tauluun. Samalla ajaminen meni vähän yliyrittämisen ja puristamisen puolelle ja ero kolmossijaan ei tuntunut kutistuvan. Samalla tosin nelikon viimeisänä ollut Pouhakka alkoi tippua tuosta kyydistä ja saavutin häntä ihan hyvää tahtia. Puolentoista kierroksen jahdin jälkeen pääsin heilauttamaan kutospaikalle bussipysäkin jälkeen. Harmittavasti seuraavan parin kierroksen aikana ero edellä meneviin ei kuitenkaan juurikaan kutistunut. Kun kierroksia oli jäljellä kahdeksan, onnistuin takomaan itselleni sen verran älyä päähän, että sain lopetettua pahimman riehumisen ja keskityttyä rentoon ja tarkempaan ajamiseen. Tämä näkyi mukavasti kellossakin ja onnistuin ajamaan muutaman perättäisen 26-alkuisen kierroksen tauluun. Heti ensimmäisellä näistä aloin saavuttaa edellä meneviä ja shikaanin jarruun tullessa olinkin jo melkein Tammilehdon kannassa.

Kilpakumppanienkin kyyti näillä sijoilla olikin jo sen verran kylmää, ettei ohituksia tehdä ihan helpolla. Tammilehtoa seurailin lähituntumassa kierroksen verran ja arvioin, että pysäkin jälkeen olisi se paras mahdollisuus. Paikka avautui kuitenkin hieman yllättäen jo ykkösen ja kakkosen välissä ja en jättänyt sitä hyödyntämättä. Sijoitus siis tässä kohtaa viides ja sarjatilanteen kannalta pahin kilpakumppani Collin kolmantena sekunnin-pari edellä.

Collinilla ja Palorannalla näytti olevan oma taistelunsa käynnissä, joka ehkä helpotti eron kiinni ajamista ja seuraavalla kierroksella olinkin jo hevosenkengässä Palorannan kontissa. Tästä sitten ohituspaikan suunnittelusta ja toteutuksesta muodostuikin edelliskierroksen toisinto. Pysäkin jälkeen meinasin, mutta ykkösessä toteutui. Vanhasta heikosta paikasta olikin näköjään muodostunut ehkä radan vahvin paikka. Ohituksen sai tehtyä vieläpä niin hyvältä ajolinjalta, että pääsin mukavasti Collinin kantaan, joten ei muuta kuin mahdollisimman kovaa pysäkin läpi ja ulostulossa kaverin rinnalle ja ohi kolmospaikalle. Ottaa muuten ilman imua tuo jamppi 275km/h tuonne pysäkin jälkeiseen jarruun. Epäilen, ettei hirveän montaa mun rinnalle tulijaa siinä kohdassa enää ole...ja nekin oli aika reippaasti karussa tässä kohtaa kisaa.

Tässä kohtaa maaliin oli matkaa neljä ja puoli kierrosta ja ukolla oli kädet jo ihan loppu. Tästä syystä siis pikainen taktiikan vaihto hyökkäyksestä kyynerpäät leveällä puolustukseen, jota olikin tänä vuonna jo useampi kisalähtö harjoiteltu. Väsymyksestä kieli myös heti seuraava shikaanista ulostulo, kun en saanut linjaa ihan osumaan ja hätäilin vähän kaasun kanssa. Tästä syystä avaus oli valumassa leveäksi ja vaikka yritin kaasulla kääntää pyörää, pääsi takanen tippumaan asvaltilta nurmikon puolelle. Onneksi vain hetkeksi, joten isompia vaurioita ei edes kalsareihin päässyt syntymään.

Seuraavat neljä kierrosta kuuntelinkin Palorannan kawan ärjyntää ihan lähietäisyydellä ja keskityin ajamaan potenttiaaliset ohituspaikat tarkasti ja ns. yhtä linjaa ajettavat kohdat sitten mahdollisimman energiaa säästävästi. Viimeisellä kierroksella montun pohjan oikea vielä lipesi pikkaisen leveäksi ja siitä johtuen avaus jäi normaalia myöhäisemmälle. Varmaan tämän takia kilpakumppani yritti pukata mulle eturenkaalla takarenkaasta vauhtia, mutta onneksi kumpikaan ei tilanteessa kaatunut. Maalissa kolmas ja kisasta tuli otettua todellakin se paras mahdollinen sijoitus. Kärkikaksikko paineli vielä pari sekuntia kovempaa kierroskyytiä koko kisan läpi.

Paras kierros kisasta oli 1:26.4, best rolling kympän parempi, optimi heittämällä 25 puolella ja hitain kierroskin kisan viimeisellä 1:27.7. Ei mennyt taaskaan hukkaan tuo KVR koulutuksessa käynti.

Sunnuntain kisan jätin sääennusteen takia ajamatta, joten Collinilla oli vielä mahdollisuus napata sarjan kakkossija ajamalla palkintopallille. Kotisohvalta jännitin live timingista tuloksia ja sarjan kakkospaikka varmistui Collinin jäädessä neljänneksi.
 
Viimeksi muokattu:
Back
Ylös