Niin pitäisi kieltää kokonaan, ihmisilta häviää paikan taju. Navigaattoriin luotetaan kuin nousevaan aurinkoon. Moni menee sokeasti navigaattorin ohjeiden mukasesti, tuskin aina itsekkään tietää missä on. Kartanlukutaito kunniaan. Paperikartta ei sekoile eikä säikähdä vaikka menee tunneliin tai suuren tammen alle.
Viime kesänä ajettiin yli puoli Saksaa pitkin maaseututeitä. Lisäksi pitkin pikkuteitä ajettiin Itävallassa, Sloveniassa, Kroatiassa ja Tsekeissä - ja ajettiin paljon. Siis aivan tietoisesti vältettiin isompia väyliä ja vallankin motareita. Navin kanssa homma oli kivaa ja silti matkakin eteni!
Meni tosiaan paikan taju, mutta mitä sitten... Vallankin Saksan maaseudulla on kyliä kylien perään ja käännöksiä muutamien kilometrien välein. Kartan mukaan suunnistamalla olisi joutunut pysähtymään kymmeniä, jos ei satoja kertoja ja silti olis menty jossain harhaan. Nyt vaan ajettiin, nautittiin pikkuteistä, katseltiin maisemia ja lähinnä vaan kuunneltiin navigaattorin neuvoja.
Navin avulla kierrettiin myös useita pahoja ruuhkapaikkoja ja sillä löytyi myös majapaikat ja kivat sellaiset. Ilman Zümoa noita hotelleita ei olisi koskaan löytynyt. Ja ne löytyi vielä sillain kivasti, että vaikka ilta tuli, niin eipä iskenyt paniikki yösijan löytymisen suhteen.
Paras oli paluumatkalla jossain Berliinin itäpuolella klo 20.45. Majapaikasta ei tietoakaan, mutta jo tasan 21 oltiin hotellilla, jonne ei muuten ollut minkäänlaista opastusta. Respassa rouva ihmettelikin ääneen, että miten ihmeessä olette löytäneet tänne..
Niin ja bensa-asemat.. Kertaakaan ei tullut minkäänlaista huolta bensan loppumisesta. Pari kertaa kun tökkäsi sormella näyttöön, niin laite vei lähimmälle huoltoasemalle - upeaa!
Ei navigaattoriin toki sokeasti kannata luottaa, mutta jos haluaa leikkiä eikä ole kiire minnekään, niin sekin on ihan kivaa puuhaa. Ja kun Euroopassa reisssaa ja haluaa nähdä muutakin kuin moottoriteitä, niin onhan aivan ehdoton laite. Toki kotimaastakin on löytynyt teitä ja reittejä, joita en tiennyt olevankaan..
Joskus aiemminkin olen todennut, että navigaattori on mielestäni paras lisävaruste mitä mopoon voi hankkia