Tieliikennelaki 15§:
"Kuljettajan, joka liikennesääntöjen tai liikennemerkin mukaan on väistämisvelvollinen, on hyvissä ajoin nopeutta vähentämällä tai pysähtymällä selvästi osoitettava, että hän aikoo noudattaa velvollisuuttaan. Hän saa jatkaa matkaa vain, jos hän muiden ajoneuvojen sijainti, etäisyys ja nopeus huomioon ottaen ei aiheuta vaaraa eikä estettä."
Enpä löydä tuosta edes porsaan mentävää reikää joka oikeuttaisi ajamaan ylinopeutta ajavan eteen. Löydätkö sinä cartman? Sitäpaitsi tytön ei ole käsittääkseni todettu ajaneen ylinopeutta!
Usko jo, että jos toinen ajaa huomattavaa ylinopeutta, niin väistämisvelvollinen voidaan todeta syyttömäksi onnettomuuteen. Tästä on olemassa tuomioita eri oikeusasteissa.
ps. Käytin ilmaisua "mikäli mopolla oli reilu ylinopeus".
Kyllähän me kuule siitä vaan lähdetään, että stopin takaa tuleva on kylmän viileästi syyllinen. Toki niitä poikkeavia tuomioita on joka asiassa, mutta olen lähes pomminvarma, että useimmiten syyllisyys menee kuitenkin tieliikennelain mukaan.
Streethawk....totta helvetissä mä voin vedota yksittäiseen pykälään, miks en voisi? Miksi nämä pykälät on kirjattu sinne lakiin jos niillä ei ole merkitystä? Se auton ajaminen humalassa on kirjattu yhteen toiseen pykälään, koska se ei juurikaan liity väistämisvelvollisuuteen. Nokkela heitto sinänsä....ehkä.
Kerropa tässä samalla miten tilannenopeudesta oleva pykälä vaikuttaa meidän jokapäiväiseen elämäämme? Tässä pykälässä on aika paljon tulkinnanvaraa ja sitä voidaan käyttää monen tapauksen yhteydessä.
23 §
Tilannenopeus
Ajoneuvon nopeus on sovitettava sellaiseksi kuin liikenneturvallisuus edellyttää huomioon ottaen muun ohella tien kunto, sää, keli, näkyvyys, ajoneuvon kuormitus ja kuorman laatu sekä liikenneolosuhteet. Nopeus on pidettävä sellaisena, että kuljettaja säilyttää ajoneuvon hallinnan. Ajoneuvo on voitava pysäyttää edessä olevan ajoradan näkyvällä osalla ja kaikissa ennalta arvattavissa tilanteissa. Ennen kaukovaloilta lähivaloille vaihtamista nopeus on sovitettava uusia näkyvyysolosuhteita vastaavaksi.
Kuljettajan on sovitettava ajoneuvonsa nopeus sellaiseksi, etteivät muut tienkäyttäjät joudu kohtuuttomasti lian tai soran roiskumiselle alttiiksi.