• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

mt-01

moro, olisin kysellyt onko jollakin tietoa,kokemusta jos laittaa stage 2:n niin käykö niihin ne alumiiniset suojat(joita ainakin yamaha 2007 kirjassa on näytillä) ja silti jää kaks-paikkaseksi
ja mitkä on tehot ja väännöt stage 2 penkitetty
confused_orig.gif


olen hankkimassa 2006 mallista (ajamatonta)
buttrock.gif
buttrock.gif
033102beer_1_prv.gif
033102beer_1_prv.gif
033102beer_1_prv.gif
033102beer_1_prv.gif
Mulla on kiinni stage 1,pitkä satula ja ne alu.putkenkuoret.Ja tiedän kyllä että stage2:den kanssa on joku pitänyt pitkän satulan..ee-speedillä oli ainakin sellainen myynnissä.
Penkityksistä en tiedä sen enempää mitä joskus olen törmännyt käppyröihin netissä ja joku kirjoitti että joku mt potkaisi n.80 hv ja siihen oli putket vaihdettu..siinä on sitten säädöt pielessä koska vakiona penkitetyistä irtoaa enemmän.Niin tai näin,pyörä on minun mielestäni erikoisen mukava ajeltava,oli vakioputkilla ja on stage 1:llä..enkä usko että se stage 2 sella huonommaksi menee.
Vuoden 06 ja 07:kan erot:Etujarru on uudessa 6 sylinterinen,kytkin ja jarrunestesäiliöt on uusittu niistä kauheista purnukoista,mustiksi "laatikko malleiksi".Peilit ovat mustat,moottori on osin musta.Uudet värit ovat punainen,valkoinen ja musta.
Kannattaa käydä sivuilla MT-01.com siellä on kaikenlaista kiinnostavaa MT sarjasta.
 
Monikos on omansa käynyt penkittämässä niin näkisi väännön ja tehon renkaalta.
Stage 1-2-3?
Paljonko nousisi voima eri virityksillä.
 
Stage 2:ssa tehoa "pitäis" tulla vajaa 10 heposta lisää... ikävä kyllä faktaa ei asiasta ole... Mutta ainakin sen verran on tietoa että uusi ohjausyksikkö ja putkisto mitä siihen tulee vaikuttaa siihen että käyrästä tulee tasaisempi ilman sitä pientä kuoppaa vakiomalliin verrattuna...
 
Itse löysin netistä vertailun vakio vs. stage 3 ja erot oli aika pirun pieniä tuon setin hintaan nähden.

http://www.motorfreaks.nl/index.p....ypage=2

Eli +11hv (takapyörältä?) ja +7,8nm. Aika vähän n. 6500e viritykseltä mielestäni.

Itse mietin tuollaisen Stage3 MT-01:n ostamista, mutta pyyntihinta on kovempi kuin uudessa 2007 mallisessa vakiossa, joten taitaa olla näillä muutoksilla hullun hommaa.
 
6500€:lla taitaisi asentaa turbon ja vielä jäisi varaa teettää päästötesti. Toisaalta sillä summalla porttaisi kannen ja tekisi paljon muutakin kivaa jolloin tehot nousisivat aivan varmasti yli 11hv. Tuo Yamahan hinta aivan järjetön muutamasta hevosesta.
 
moro tänään kävin penkittämässä oman mt-01 sen
stage 2 kiinni 88.2 hv 4458rpm 157,5nm 3439 rpm takapyörältä.
ja kampiakselilta 99,7hv ja 178,0nm.
062802moto_prv.gif
033102beer_1_prv.gif
033102beer_1_prv.gif
 
062802moto_prv.gif
Nyt mittarissa 6000km stage 2 paketilla ja edelleen paras pyörä millä ikään ajannu. Väännot n. 180nM ja tehot n. 110hv. Ja kyllä hytti nousee kakkosella pelkällä kaasulla näin 115kg kuskilla !!!! Ja kumi sutii jo tyhjäkäynnillä. Tää ihan oikeesti vääntääääääääää. Vittu mikä pyörä !! Jotenkin vaan kaikki edelliset tuntuu nyt ihan homopyöriltä
confused_orig.gif
?
Suikka gt250,gsx750,honda cb750,cb900,vtf750,vtr1000,suikka 750gsxr,gsf1200....
033102bebe_1_prv.gif

Ajannut myös ktm supermoto,buell,M1800r jne....
 
mitä noi noin tiedot on ja n.110hv? onko commander kiinni vaiko stage 2sen boxi? heppoja on 99 ja takanakilta 88
ei v-2 paljon enempää irtoa (mut ei tarvikkaan)
sport05.gif
sport05.gif
 
Tässä vähän MT-01 vakio dynokäyrää.. ja tehot on takarenkaalta..
http://s204.photobucket.com/albums....002.jpg
Eikä keuli kuin 1:sellä kaasulla repien
veryangry.gif



ja tässä vähän etuspoileria minkä tein (vasta prototyyppi joten älä naura)
http://s204.photobucket.com/albums....925.jpg
http://s204.photobucket.com/albums....916.jpg
http://s204.photobucket.com/albums....917.jpg
http://s204.photobucket.com/albums....919.jpg

Ja helpoimmalla/halvimmalla saa varmasti tehoa lisää yhdistelmällä
"DIY Stage 1"
Raask slip-onit 440€, PC III, 330€, K/N filtteri 65€+ ilmanpuhdistimen kotelon kannen avaaminen
yht. 835€

"DIY Stage 2"
kannen madallus/ Warriorin korkeapuriste männät (Jenkeistä yllättäen)
ja samalla kevyt porttaus/venturi seetit jne (työt mahd paljon itse tehden)..
100€-1000€

ja "DIY Stage 2" jälkeen on tehot varmasti korkeammat kuin tehtaan Stage 3 jäljiltä

Lisää keskusteluja löytyy eri maiden kohdalta.. laita hakusana MT-01 links

Löytyy myös kaupallisia pajoja, jotka rakentaa kohtuullista korvausta vastaan MT-01 tehoja HIEMAN enemmän..
 
Back
Ylös