Ranskalaisten omistama (vihtavuori)...liikevaihtoverot tuosta
Ranskalaiset eivät omista Vihtavuorta. Liikevaihtoveroa ei ole peritty Suomessa 23 vuoteen.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ranskalaisten omistama (vihtavuori)...liikevaihtoverot tuosta
vma sanoi:Ranskalaiset eivät omista Vihtavuorta. Liikevaihtoveroa ei ole peritty Suomessa 23 vuoteen.
Eivät ole, eivätkä omista.cdi1 sanoi:Eivät näköjään omista 2013 jälkeen eurenco ei ole nammon omistaja mutta saksalaiset on
Tapahtui siinä paljon muutakin kuin nimenvaihto. Pääperiaate toki pysyi samana.cdi1 sanoi:No nimi on vaihtun arvonlisäveroksi onko sillä merkitystä
Pave. sanoi:Nyt olet tulkinnut luonnosta vähän väärin... Jos moposta on vero maksettu ajalle 1.5.2017-30.4.2018 niin sitä ei peritä toiseen kertaan jos mopo vaihtaa tuona aikana omistajaa, vaan sen seuraavan ei tarvi sitä maksaa, ennemmin ennen kuin uusi verokausi alkaa.........
matula sanoi:Toivottavasti olisi noin. Luonnoksen eräällä sivulla kyllä mainitaan, että vero voidaan käyttää seuraavan omistajan hyväksi. Se on totta. Kuitenkin kyse pitäisi olla henkilöverotuksesta koska "verovelvollinen on rekisteriin merkitty omistaja tai haltija". Ja "käyttöönoton tai rekisteröinnin yhteydessä syntyy aina uusi verovelvollisuus."
Olisihan ihan uusi asia, että henkilöverotuksen verovelvollinen voisi siirtää maksamansa verot toisen hyväksi käytettäväksi. Ainoastaan avioliitossa sen piti olla mahdollista... juuri sen vuoksi autojen ajoneuvovero on palautettava käyttämättömältä osalta.
Ristiriidat luonnoksessa tekevät siitä epäuskottavan ainakin minulle.
vma sanoi:Eivät ole, eivätkä omista.
Tapahtui siinä paljon muutakin kuin nimenvaihto. Pääperiaate toki pysyi samana.
Banned sanoi:Onko siis niin, että kun 1.5 jälkeen myyt pyörän, niin sinne meni 150 € pyörän mukana? Täytyy siis yrittää myödä ennen toukokuuta, koska muuten taas joutuu maksamaan koko vuodesta vaikka pyörä menisikin seuraavalla viikolla uudelle omistajalle.
Banned sanoi:Onko siis niin, että kun 1.5 jälkeen myyt pyörän, niin sinne meni 150 € pyörän mukana? Täytyy siis yrittää myödä ennen toukokuuta, koska muuten taas joutuu maksamaan koko vuodesta vaikka pyörä menisikin seuraavalla viikolla uudelle omistajalle.
Patukka sanoi:Eihän sitä maksettua veroa tarvitse ilmaiseksi antaa pyörää myytäessä. Se - tai se osuus mikä verokauden verosta on myyntihetkellä jäljellä - lisätään myyntihintaan. Tämä siksi että vero on jo maksettu ostajan puolesta ja hänen ei näin ollen tarvitse tehdä asialle mitään ennen verokauden vaihtumista.
Banned sanoi:Kuka tollaseen rupee käytännössä. Pyörä menee arvonsa mukaan. Turha siihen on alkaa joka varusteesta ja maksusta erittelemään lisähintaa.
Banned sanoi:Kuka tollaseen rupee käytännössä. Pyörä menee arvonsa mukaan. Turha siihen on alkaa joka varusteesta ja maksusta erittelemään lisähintaa.
-perttu- sanoi:
A59 sanoi:kyl on toi käytetyssä mopossa oleva 150€ niitä maan pieninpiä asioita....
ei kannata vääntää....
Husky510 sanoi:Eikö tuona aikana maksettu siltikkin ajoneuvoveroa erikseen...
Pave. sanoi:Tuo oli vaan se "tilapäinen" käyttömaksu....... ei veron nimikkeellä!
Husky510 sanoi:Ok, en muista enään, mutta muistaako mihin ne rahat kerättiin ja mihin ne oikeasti meni??