Ottamatta kantaa siihen, kenen pitäisi väistää, poliisin vai pakenijan. On täällä vissiin aika erikoisen kasvatuksen sekä vastuukäsitykset korviensa väliin saanutta sakkia, kun ainoa mitä te mietitte on, miten päästä luistelemaan satimesta, jonka on itse aiheuttanut.
Varmaan teette pimeästi työtkin, ja vedätte samalla sossusta rahat. Ja jos tulisi sota, alkaisitte mielisairaiksi tai mitä vaan, kunhan vaan ei tarvitse rintamalle lähteä. Se oma napa kyllä näkyy erittäin hyvin, mutta mitään muuta ei näy. Täysin selkärangatonta meininkiä.
+1
Mikä se vastuu on?
Vastuuta otetaan vain asioista joista on hyötyä itselle, ei näemmä kuitenkaan "rikoksista".
Ja vetomiehille että miten se duunipaikka menee vaikka kortti oliskin hyllyllä kun ei sillä kortilla ajella kuitenkaan???
Tähän on tultu, tämäkin voorumi tuntuu olevan jo elähtänyt kun samanlaisia aiheita samat porukat kommentoi samoilla saarnoilla.
Jotkut ei vain pysty erottamaan yksinkertaisia asioita toisistaan. Sossut ja pimeät työt eivät liity tähän mitenkään.
Vastuu kuuluu kantaa, vaan älyttömiä rangaistuksia ei tarvitse hyväksyä. Kuitenkin eduskunnan tulisi heijastaa kansan mielipidettä. Aika suuri osa kansasta on sitä mieltä, että liikennerikkeistä saatavat rangaistukset ovat aivan suhteettoman suuria.
Odottakaa vaan lisää vastaavia tapahtumia, jos sama linja rangaistusten suhteen jatkuu.
Tällä foorumilla meluaminen näistä turhan kovista sanktioista on aivan turhaa. Mitään ei tapahdu vaikka seuraavat sata vuotta täällä jauhetaan paskaa asiasta.
Voihan sinne Arkadianmäelle pyrkiä aika moni täältäkin, miksei kukaan ilmottaudu? Joku vetomies puuhaamaan vapaita rajoituksia, pienempiä sanktioita ym........
Kovat sanktiot on helppo hyväksyä kun tuskin osuu ikinä omaan nilkkaan, ei riitä tulot makselemaan kovia sakkoja. Ja kyllä, joka ainoa päivä ajan kovempaa kun tikkarissa oleva numero antaisi myöten. Ja ei, siihen pystyäkseen EI tarvitse tuijotella mittaria koko ajan.
Ei noi vehkeet kyllä kuljekkaan tarpeeksi tommosiin nopeuksiin, no ehkä auto.
Kaiken lisäks näillä karkuunlähtemisien lisääntymisillä on peloteltu tälläkin foorumilla jo aika kauan. Mikähän lie sitten totuus kun niitä oli jo 90-luvun alussakin? Räjähdysmäisesti lisääntyneet?