"Poliisi tutkii tekoa murhan yrityksenä ja törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena."
Ainakin se hyvä puoli tuossa on, että nyt nähdään miten tuolle murhan yritykselle tapahtuu tutkinnan edistyessä ja minkälaisen kannan tuomioistuin ottaa asiaan.
No, jos ne pitää edelleen kiinni siitä "murhan yritys"-väitteestään ja kaveri ei myönnä olleensa paikalla, niin pahimmillaan vapaus koittaa vasta oikeuskäsittelyn jälkeen. Toinen vaihtoehto lienee tunnustaminen, jolloin poliisitkin luopuu tuosta em. syytteestä, kun eihän se missään oikeusasteessa läpi mee, eikä ole ollut tarkoituskaan.
Voin vaan kuvitella miten paska tilanne tuo on kaverin kannalta etenkin, jos sillä on perhettä ja vaikkapa sellainen duuni, ettei sieltä voi olla poissa kovin pitkää aikaa.
Joo, vituttaa kaverin puolesta, mutta näitä kyllä tarvitaan, jotta porukat näkee missä mennään ja saadaan rivit yhtenäisemmiksi.