• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

MotoGP-kausi 2009

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Turder
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Ainiin
tounge.gif
 
Mutta ihan älytöntä ne Stonerin sladit siinä kallistuskulmassa. Luulisi ettei niin kyljellään uskalla edes kaasuun koskea. On paikkansa ansainnut.
062802jumpie_prv.gif
buttrock.gif
033102beer_1_prv.gif
 
Mut ei ne ihmisiä olekkaan. Lehdistötilaisuudessakin näkyi kun Lorenzon puvun alla vilkkui kaikenmaailman ledejä... Robootti saatana
crazy.gif
 
Kallio oli aamun lämmittelyn kahdeksas 1,089s kärjestä.
Sijat 3-9 oli 0.3s sisällä toisistaan, melko tasaista.

1. ja 4. sektoreissa Mika oli koko joukon 3., mutta 2. ja 3. sektorit ei kulje vieläkään samassa vauhdissa.
Onko noissa keskiosissa enemmän kaarteita, joissa se Mika ei oo saanu Ducatia kääntymään kunnolla?
 
Kallio oli aamun lämmittelyn kahdeksas 1,089s kärjestä.
Sijat 3-9 oli 0.3s sisällä toisistaan, melko tasaista.

1. ja 4. sektoreissa Mika oli koko joukon 3., mutta 2. ja 3. sektorit ei kulje vieläkään samassa vauhdissa.
Onko noissa keskiosissa enemmän kaarteita, joissa se Mika ei oo saanu Ducatia kääntymään kunnolla?
Ekalla (heh) ja viimeisellä sektorilla on maalisuoraa ja siinä aika-ajoissa Mika veteli parhaita huippuja, varmaan osaltaan vaikuttaa tuohon.

Ehkä Valencian Ricardo Tormo on vähän liian mikkihiirirata MotoGP-pyörille (toki kaikille sama mutta näin yleisenä huomiona).

Kovasti on netissä huhua, että 2012 tulisi 1000cc koneet kuninkuusluokkaan. Ilmeisesti sääntöjä ei voida muuttaa jonkun valmistajien ja järjestävän organisaation sopparin perusteella kesken sopimuskauden, mutta tuo sopimus päättyy 2011-kauden loppuun ja näin kaudelle 2012 voisi tulla isommat koneet.
 
Stoner vetäs ässän hihasta lämmittelykierroksella  
omg.gif
. Mitähän siinä tapahtu, kun jäi itteltä näkemättä
 
Eivät näyttäneet kyllä kunnolla hidastusta siitä Stonerin peliliikkeestä. Aika ihme homma kyllä. Spies esitti pelimiehen elkeitä - saattaa olla kova sälli ens vuonna noissa karkeloissa, jos talli pystyy tarjoamaan kilpailukykyisen kaluston alle. Sopia toivois samaa myös Mikalle...
 
Stoner vetäs ässän hihasta lämmittelykierroksella  
omg.gif
. Mitähän siinä tapahtu, kun jäi itteltä näkemättä
Onboardissa näkyi vain osittain se tilanne. Kiihdytti siis lämmittelykierroksella mutkasta ulos -> highsideri ja sitten mopo katon kautta ympäri ja ukko lähti kuin leppäkeihäs.

Oliko Mikalla jotain ongelmia Melandrin kanssa kun ajoivat ensin sijasta kahdeksan? Mika menee viimeisen mutkan jarruissa ohi eli on kahdeksas. Mainoskatkon jälkeen sama porukka kuvaan ja molemmat ovat jossain sijan 12 kieppeillä. Välillä Mikan vauhti näytti hyvältä ja sitten pari kiekkaa myöhemmin oli tippunut oman letkan hännille, oisko siellä tullut virheitä tai jotain muuta tilannetta ollut?
 
Stoner olisi varmaan voittanut. Olipa todella ällistyttävä ja erikoinen kämmi, kun ei edes ollut märkä rata.

Rossi on muuten ilmoittanut, että saavatkin Jampulla sitten valita, jatkavatko hänen vai Lorenzon kanssa 2011! Eli vähän turhan ripeä talli-"kaveri"... vaan onhan se toisaalta niinkin, että pyörä on enimmäkseen Rossin tiimin kehittämä, ja näin lienee asianlaita myös ensi vuonna. Sitäpaitsi jos on liian tasaväkiset kuskit ajamassa mestaruudesta, se pytty voi vielä lipsahtaa jollekin kolmannelle.
 
Stoner olisi varmaan voittanut. Olipa todella ällistyttävä ja erikoinen kämmi, kun ei edes ollut märkä rata.

Rossi on muuten ilmoittanut, että saavatkin Jampulla sitten valita, jatkavatko hänen vai Lorenzon kanssa 2011! Eli vähän turhan ripeä talli-"kaveri"... vaan onhan se toisaalta niinkin, että pyörä on enimmäkseen Rossin tiimin kehittämä, ja näin lienee asianlaita myös ensi vuonna. Sitäpaitsi jos on liian tasaväkiset kuskit ajamassa mestaruudesta, se pytty voi vielä lipsahtaa jollekin kolmannelle.
Eiköhän nää Ducatin henkilövaihdokset petaa paikkaa Rossille vielä sinne. Ducatilla ja Italiassa nähtäisiin mielellään Rossin ajavan heidän väreissään.


Spies voi olla kovaluu ensi vuonna kun vielä tottuu pyörään.
 
Superbike-tiimipäällikön lähtö tuskin kuuluu tähän mitenkään. Ja oikeutettua tai ei, Suppo puolestaan sai todennäköisesti lähteä siksi, kun antoi huhumyllyn pyöriä Stonerin sairasloman ympärillä.

Voin olla väärässä, mutta jos Stoner jatkaa 2011 Ducatilla, niin luulen että tulee olemaan pikkuisen hankalaa pestata sen enempää Rossia kuin Lorenzoakaan siihen rinnalle. Nämä kaikki varmaankin neuvotteluissaan haluavat selkeän ykköskuskin ja pyöränkehittäjän aseman tallissaan. Hiukan helpompi jopa uskoa, että Lorenzo ajaisi Stonerin tallikaverina, kuin että Rossi.
 
Olisko asianharrastajilla ehdotuksia mikä niitä Kallion eturenkaita kuluttaa enemmän kuin muiden. Voi tietysti olla vaan jonkinlainen selitys miksi ei pärjää loppukierroksilla. Luulis lähtöpaikkojenkin olevan korkeammalla jos vaan olis eturenkaasta kiinni.
 
gpweek-nettilehdessä oli selostus Stonerin virheestä.

Sen mukaan Hayden tykkää ajaa ihan ekan varikolta lähtökierroksen varapyörällään, jolloin lämmittää takarengasta minkä pystyy, tuo sen varikolle, hyppää ykköspyörän selkään, jolla ajaa vielä toisen kierroksen, nyt hitaasti (=säästäen bensaa), ja tiimi sitten irrottaa lämpimän takarenkaan, joka kiikutetaan gridiin, jossa se vielä vaihdetaan ykköspyörään ennen warm-up kierrokselle lähtöä.

Stoner taasen ei vaihtele takagummia enää gridissä, vaan ajaa hitaan ekan kierroksen, ja warm-up kierroksen alkaessa jättäytyy joukon taakse, tullen sitten tuulispäänä ja bensoja miettimättä, saapuen gridiin mahdollisimman myöhään, jotta renkaat on mahdollisimman lämpimät itse starttia varten.

Eilen sitten radan lämpötila taisi olla hitusen liian alhainen tuota strategiaa varten, ja kylmä takarengas lähti alta. Elikkä varmaan aika sopiva hetki tuumia tuota taktiikkaa hieman uusiksi.

Stonerin onni, että menetti mestaruusmahkunsa jo sairaslomalle lähtiessään. Olisi meinaan ihan hyvin voinut vielä kamppailla siitä Rossin kanssa Valenciassa, ellei olisi huilaillut, ja olisi siinä kyllä variksetkin nauraneet, jos homma noin olisi ratkennut!
 
Mikalla on ollut hyvä vauhti ekana testipäivänä Valenciassa.

1 Casey Stoner Ducati Marlboro Team 1:32.660 - - 32 Runden
2 Jorge Lorenzo Fiat Yamaha Team 1:32.685 +0.025 45
3 Valentino Rossi Fiat Yamaha Team 1:32.826 +0.166 37
4 Dani Pedrosa Repsol Honda Team 1:33.088 +0.428 31
5 Nicky Hayden Ducati Marlboro Team 1:33.358 +0.698 58
6 Ben Spies Monster Yamaha Tech 3 1:33.496 +0.836 50
7 Andrea Dovicioso Repsol Honda Team 1:33.675 +1.015 51
8 Mika Kallio Pramac Racing 1:33.726 +1.066 52
9 Randy De Puniet LCR Honda MotoGP 1:33.775 +1.115 61
10 Marco Melandri San Carlo Honda Gresini 1:33.839 +1.179 59
 
Back
Ylös