MotoGp 2026

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja XJ 900
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tökkäsi oikean jalkansa asfalttiin siinä highsidessa ja kai useampia murtumia, leikataan ja jää väliin ehkä myös Catalonian Gp.
 
Ilmeisesti olkapäässä ruuvi irrallaan ja osuu hermoon. Leikkaus oli jo suunniteltu mutta nyt sitten jalkamurtuman takia tehdään kerralla koko homma ja fiksataan olkapää samalla.
 
Eipä tuota olis joitain vuosia sitten uskonut että kisan tuloksissa lukee:
1. Aprilia
2. Aprilia
3. Aprilia

Ja top-kympissä ainoastaan kaksi Ducatia.
 
Mikähän lie ducateissa. Keula näyttäisi mennee testien jälkeen entistä huonommaksi. Lähtee täysin varoittamatta alta.
 
Martinator is back! Jotain nuo on keksineet Aprilialla. Lähtökiihdytyksessäkin Apriliat jättävät muut jälkeensä. Peccoltakin loistokisa alkuun mutta nutulleen meni. Mites se pyörä nyt noin lähti alta? Harmi, kun MM93 teiloi itsensä pahasti high siderissa, mahtaa ukko olla aika romuna. Saa nähdä milloin palaa kisailemaan vai palaako lainkaan.
 
Ainakin Motogp.comin mukaan Markku tähtää Mugelloon, mutta minulla on epäilykseni.
Miten olkapää kestänee sen että Mugellossa mennään pääsuoran jarruun noin 360 vauhdista, ja vielä lievään alamäkeen? Varmaan yksi koko sarjan kovimpia jarrupaikkoja.
Oguralta hieno suoritus muuten.
Kun saisi aika-ajot onnistumaan paremmin niin olisi varmaan vauhdin puolesta melko varma podium-kuski aina kun keli on kuiva.
 
Back
Ylös