Moottoripyörän lataus

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Ukkonen
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Voihan sitä konetta vaikka takapyörästä vaihde päällä pyöräyttää sen verran, ettei ole koko talvea samat venttiilinjouset puristuneina, mutten ole käynnistelemään alkanut. Akut irti ja latailee niitä vähän kerran kuussa, niin hyvin ovat kestäneet, paitsi Bilteman akku joka kypsyi jo eka kesänä.
 
DOHC sanoi:
Voihan sitä konetta vaikka takapyörästä vaihde päällä pyöräyttää sen verran, ettei ole koko talvea samat venttiilinjouset puristuneina, mutten ole käynnistelemään alkanut. Akut irti ja latailee niitä vähän kerran kuussa, niin hyvin ovat kestäneet, paitsi Bilteman akku joka kypsyi jo eka kesänä.
Mikä paja tekee bilteman myymiä akkuja ?
 
B12 sanoi:
Varmaan se mikä tekee parhaan tarjouksen Biltemalle.

Ja sopimukset kilpailutetaan muutaman vuoden välein aina uudelleen. Eli jos viimevuotinen Biltsun tuote oli hyvä niin mitään takeita ei oo että tämän vuotinen on sama...
 
Silti biltsun eduksi on kyllä katsottava niiden suhtautuminen takuuasioihin. Koskaan ei oo ollut mitään vääntöä, vaan aina on saanut uuden risan tilalle. Toista on motonetissa, missä kuollut akkukin testattiin yön yli ehjäksi ja palautettiin omistajalle. Siks mä otin kokeiluun bilteman litiumin. No ei sen kans oo ollu mitään ongelmia, niin ei oo tarvinnut edes palauttaa, mutta ei olis tuluut mieleenkään ostaa MTX merkistä halpaa litium akkua (en tosin tiedä tekeekö ne edes semmosta). Mun käyttöprofiililla ei oo ollut mitään ongelmaa ottaa pientä riskiä tuossa akkukokeilussa. Nyt sitten tietää, että ducatin latausjännite on tarpeeks korkea tuollaisele, niin voi sitten seuraavaksi ostaa jonkun laatutuotteen tilalle.
 
shyhander sanoi:
Nämä akunlatauskeskustelut voisi siirträä omaan ketjuunsa, koska ei liity ketjun alkuperäiseen aiheeseen, eli siihen miten moottoripyörän sähköntuottojärjestelmä lataa ja tuottaa sähköä. CTEKIT yms. on oma juttunsa.

Oikeesti vois lopettaa jauhamisen aiheeseen liittymättömistä asioista. Tähän ketjuun on vuosien varrella tullut paljon oikeaa asiaa, josta voi olla jollekin hyötyä.

Jos joku mode sattuu paikalle niin voisi siirtää nämä akunlatausjutut omaksi ketjuksi.
 
Minulla loppui pyörän lataus ja laturin kolmesta johdosta mittailin jännitteen olevan tyhjäkäynnillä 12-15v ja 5000 kierroksilla noin 40v. Manuaalin mukaan pitäisi olla vähintään 75v. Tilasin uuden laturin jolla tilanne on täysin sama. Onko ainut mahdollisuus että uusikin laturi on rikki vai voiko vika olla nyt jossain muualla? Pyöränä suzuki sv1000s
Täällä on täsmälleen sama pyörä ja sama vika. Sattumaako? Mahtoiko tämä tulla ikinä kuntoon? Mullakin on alkuperäinen staattori sekä uusi kiinalainen. Molemmilla on kokeiltu. Molemmat staattorit näyttävät ehjiltä ja ovat mittausten mukaan ehjiä mutta jännitettä ei irtoa kuin tyhjäkäynnillä 10V ja kierroksilla 30V. Vauhtipyörällä on magneetit paikoillaan ja näyttää muutoinkin ehjältä.
 
Magneetit menettävät tehoaan, jos ylikuumenevat syystä tai toisesta. Magneetista saa magneettisuuden pois ihan uunissa paistamalla.

En tiedä liittyykö miten tapaukseen, vai ei. Mittasitko siis vaihtojännitettä staattorin kahden johdon välistä, vai maata vasten? Kahden vaiheen välistä tulee paljon isompi jännite maahan verrattuna.
 
Back
Ylös