Kyllä minä ainakin suhtaudun tappituntumalla ajavaan autojonoon yhtä penseästi kuin tiukkaan moottoripyöräjonoonkin.Mikähän tässä nyt on taas se suuri-idea? Autothan ajavat jonossa ihan luonnostaan, jatkuvasti. Mutta jos jono koostuukin moottoripyöristä, se on jotenkin luonnotonta? Eikö se nyt ole ihan yksi ja sama mistä tuo jono muodostuu.![]()
Jos ajan jonoa nopeammin, niin avojonon ohittaminen on helpompaa.
Jos ajan jonon nopeutta, saan ajaa rauhallisemmin ja ennakointi on helpompaa, koska edelläajava blokkaa näkyvyyttä vähemmän.
Ja tämän kesän aikana olen huomannut yhden aivan ihmeellisen asian, jota en ole kokenut sitten juhlallisen 80 lätkän hävitysseremonian vuonna 1978. Nimittäin jos ajan jonoa hitaammin, eivät takaatulevat ohittajat tunge väkisin silmille, kun edessäni on mukavasti tilaa.
En edes tekopyhästi teeskentele ajattelevani näin paljoa turvallisuutta. Kyse on ainakin minulla melko puhtaasti oman mukavuuden tavoittelusta.