• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Moottoripyöräilijä loukkaantui Vantaalla 22.3.09

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja slaideri
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Eiköhän ton voi olettaa et jos sieltä pyörä tulee nii se kans tulee lujaa!
thumbs-up.gif
062802moto_prv.gif
Ongelmahan on monitahoinen. Pyörät ovat pienikokoisia, nykyään usein tummansävyisiä tai ghostrider-mustia kuskeineen, vakioputkilla hiljaisia (ja takaapäin lähestyessään mökäpöntöilläkin riittävin hiljaisia, jos NRJ poppaa kotilossa) ja kaiken kukkuraksi ne liikahtavat huomattavasti ripeämmin kuin pyöriä tuntematon kotilokuski aavistaakaan.

HYVIN harva autoilija selkeästi sitä kuollutta kulmaa aktiivisesti tarkistaa kaupunkiliikenteessä kaistaa vaihdellessaan, sen voi jokainen itsekin huomata vähän empiiristä tarkkailua vaikka täällä pk-seudulla tekemällä. Ei käänny päät ei. Ja vaikka kääntyisi, sen vilkku päälle - vilkaisu peiliin - vilkaisu olan yli - tarkista vielä liikenne edessä... Oho, tuossa kahden viimeisen välissä menikin jo 2 sekuntia. Aika, jossa kevyttä ylinopeutta pyörä on liikkunut yli 22 metriä. Sieltä takanatulevan liikenteen piilosta kuolleeseen kulmaan odottelemaan yliajamistaan.

Vielä kun tuohon kaikkeen lisätään fakta että esim Helsingin kekustassa on käytännön mahdottomuus vilkuttaa 10 sekunttia ennen kaistanvaihtoa. Tilaa ja aikaa kaistanvaihdolle on usein 10-20 metriä, joten kyllä siinä vilkaistaan vain että tilaa on, vilkku päälle ja mennään.

En puolustele kotilokuskeja (vaikka itsekin sellainen motoristin lisäksi olen), mutta realiteetit on syytä tajuta, sen sijaan että vain huutaa ja kiroilee räkä lentäen.

Pysyy paremmin itse hengissä.
 
kaipa tuossa on taas monen asian summa, autolijat eivät tosiaankaan ole tottuneet taas pyöriin joita alkaa liikkumaan enemmän ja enemmän, voi olla ettei kyseinen autoilija ole edes katsonut onko vieressä ketään, tai on, eikä vain ole nähnyt siinä pyörää! ken tietää, tuolla kun liikkuu niin ihmeellisiä hiippareita liikenteessä. on tässä noina parina kertana kun on käynyt ajamassa ollut pari niin lähelläpiti tilannetta, syystä jossa autolija on olllut umpi sokea tai vitun tyhmä!

toivotan kaikille oikein turvallisia kilometrejä kaudelle 2009!
 
Ei hyvää päivää! Liian suuresta osasta viesteistä saa kuvan,että onnettomuus olisi ollut moottoripyöräilijän vika kun ja jos ajoi kuolleessakulmassa. Siis mitä vittua!!! Se on aivan sama missä kulmassa sitä ajaa omalla kaistalla niin kyllä se on sen kotilon vika jos se tulee eteen. Että näin!

Tottakai sitä voi yrittää välttää kuolleessa kulmassa ajamista ja yrittää tarkkailla mahdollisimman hyvin muuta liikennettä, mutta aina ei vaan pysty millään varautumaan toisten päähänpistoihin. Onneksi ei käynyt pahemmin. Turvallisia kilometrejä kaikille missä kulmissa sitten ajelettekin!
 
sanoi:
Tässä kaikille vilkutusvinkki:
En ole vielä yhdessäkään autossa istunut, jossa ei kuulisi vilkkureleen naksuntaa.

Ei mun autossa ainakaan oli mitään naksuvaa vilkun relette. Moisista museo komponenteista on luovuttu jo kauan sitten. Ääni tehdään erillisellä laitteella ja vilkulle menevää sähköä ohjataan jollain modernimmalla tavalla.

Joillekin toi vapaan tilan hahmottaminen kaistaa vaihtaessa on varsin vaikeaa. Kerran henkilöauto täräytti etunurkkaani 30km/h nopeudesta. Ei kuulemma nähnyt viereisellä kaistalla ollutta kuorma-autoa
omg.gif

Totaalisesta puusilmäisyydestä ja piittaamattomuudesta selviää valitettavan usein suullisella huomautuksella.
 
Kotilokuskin vikahan se on kun päälle ajaa. Oman turvallisuuden takia kannattaa pysytellä poissa kuolleesta kulmasta millä tahansa kulkupelillä liikkuessaan.

Vilkkua olisi syytä käyttää ajoissa, jotta muut huomaavaat aikeesi ja antavat tilaa, mutta aika usein ainakin täällä Tampereella käy juuri päinvastoin. Eli kun laitat vilkun päälle niin eikös joku tampio vedä välin kiinni  
033102ass_1_prv.gif
Olisiko tuollaisella käytöksellä vaikutus ns. pikavilkkun käyttöön  
tounge.gif
 
Kumpaan sattuu enempi?

Vois olla syytä hieman harkita suhtautumista omiin oikeuksiin moottoripyörällä liikkuessa
bowdown.gif
Juuri näin!  
bowdown.gif
No voi helvetti! Ei kai kellään oo siitä epäselvyyttä kumpaan sattuu enemmän, vaan kysehän oli siitä ettei se ole moottoripyöräilijän vika jos autoilija ajaa kylkeen kaistaa vaihtaessa, vaikka moottoripyöräilijä ajaisikin kuolleessa kulmassa. Minunkin mielestä sieltä on syytä pysyä poissa, mutta oikeus minulla on ajaa kuolleessa kulmassa jos haluan (en tosiaan tarkoituksella aja) mutta siitähän kirjoittamassa viestissäni ei ollutkaan kyse että se siitä suhtautumisestani.
 
Ruuhkissa tai muuten vilkkaassa liikenteessä ajaessa joutuu suht usein hetkellisesti olemaan viereistä kaistaa ajavan "kuolleessa" kulmassa. Useimmiten tuleekin ajettua peukalo töötillä, sillä on muutama tilanne pelastettu kun kylkeen kiilaaja on pelästynyt äänimerkkiä ja kiemurrellut takaisin omalle kaistalle.
 
Vaikka syy onkin kotilossa ei se poista tosiasiaa että hengissä säilyy parhaiten kun itse antaa periksi oikeuksistaan tarpeen tullen. Eli ajaa pois sieltä kuolleesta kulmasta etc.
 
No voi helvetti! Ei kai kellään oo siitä epäselvyyttä kumpaan sattuu enemmän, vaan kysehän oli siitä ettei se ole moottoripyöräilijän vika jos autoilija ajaa kylkeen kaistaa vaihtaessa, vaikka moottoripyöräilijä ajaisikin kuolleessa kulmassa.
Tuo oliko vika oma vai autoilijan on vaan kovin irrelevantti siinä vaiheessa kun makaa koiranputkipensaikon alla..
pftroest.gif
 
Vaikka syy onkin kotilossa ei se poista tosiasiaa että hengissä säilyy parhaiten kun itse antaa periksi oikeuksistaan tarpeen tullen. Eli ajaa pois sieltä kuolleesta kulmasta etc.
Eikä vain pois kuolleesta kulmasta vaan ei ollenkaan auton kanssa samassa linjassa sivusuunnassa, jos vaan mahdollista. Liikenteessä kun voi sattua mitä vaan ihan yllättäen. Vaikka yht'äkkiä koululainen juoksee pusikosta tielle kalapuikko kädessä, poliisi ja opettaja perässä. Siinä ei kotilokuski paljoa sivulle vilkaise, jos ainoa keino välttää törmäys kalapuikkoon on vetää viereiselle kaistalle.
 
Ruuhkissa tai muuten vilkkaassa liikenteessä ajaessa joutuu suht usein hetkellisesti olemaan viereistä kaistaa ajavan "kuolleessa" kulmassa. Useimmiten tuleekin ajettua peukalo töötillä, sillä on muutama tilanne pelastettu kun kylkeen kiilaaja on pelästynyt äänimerkkiä ja kiemurrellut takaisin omalle kaistalle.
Tööttikin voi tehdä hyvää, mutta vielä tärkeämpää taitaa olla valmius jarruttaa, eli sormia jarrukahvalla.

Kyllä se niin vaan on, että pakko on kaksipyöräisen väistellä kun isommat , ja joskus pienemmätkin, pyrkii päälle.

Ikävä rysäys tuo silti oli.
 
Ei hyvää päivää! Liian suuresta osasta viesteistä saa kuvan,että onnettomuus olisi ollut moottoripyöräilijän vika kun ja jos ajoi kuolleessakulmassa. Siis mitä vittua!!!
No höpö höpö. Johan tuossa realiteetteja luettelin edellisessä.

Siihen nähden millaista suharia tuolla liikenteessä kotiloilla kulkee, on melkoista venäläistä rulettia naivisti luottaa että kaikki tekee kuten autokoulukirjassa lukee.

Aina ja jokaista autoa pitää epäillä, varoa ja etenkin niitä kuolleita kulmia minä väistelen itse kuin joku sohisi uzilla kyseisen kotilon ikkunasta.

Täydellisessä maailmassa kaikkien autoilijoiden käytös saataisiin kuntoon, mutta tuskin todellisessa maailmassa. Siksi kannattaa arvostaa omaa terveyttään ja edelleen ajatella olevansa näkymätön - myös siellä auton kuolleessa kulmassa.
 
Typerin paikka monessakin tilanteessa samansuuntaisella kaksikaistaisella on siellä vasemmalla kaistalla - vaikka niin kovin kiva olisikin sieltä puikkelehtia aina kun tilaa löytyy.

Yleensä oikealta kaistalta sinne "ohituskaistalle" vaihdetaan äkkipikaisemmin päätöksin kuin takaisin oikealle. Joten paremmassa mielenrauhassa voi ajella kiltisti oikealla kaistalla.
 
Täydellisessä maailmassa kaikkien autoilijoiden käytös saataisiin kuntoon, mutta tuskin todellisessa maailmassa. Siksi kannattaa arvostaa omaa terveyttään ja edelleen ajatella olevansa näkymätön - myös siellä auton kuolleessa kulmassa.
Faija sanoi mulle joskus 70-luvulla osuvasti:

"Muista se, että aina, kun osuu niin SINÄ häviät"!

Tolla ohjeella olen pärjännyt aika hyvin  
smile_org.gif
 
No voi helvetti! Ei kai kellään oo siitä epäselvyyttä kumpaan sattuu enemmän, vaan kysehän oli siitä ettei se ole moottoripyöräilijän vika jos autoilija ajaa kylkeen kaistaa vaihtaessa, vaikka moottoripyöräilijä ajaisikin kuolleessa kulmassa.
Tuo oliko vika oma vai autoilijan on vaan kovin irrelevantti siinä vaiheessa kun makaa koiranputkipensaikon alla..  
pftroest.gif
No mitä osaa et sitten ymmärtänyt tosta mun viestistä?
 
Back
Ylös