harmaahukka
Rauhallinen kaahari
Saunan taakse tuollaisetKyllä tuossa on niin montaa perusjuttua "rikottu", että ehkä ihan odotettavaa että sattui ja lujaa.
- kypärän remmi kiinni, aina!!!![]()
Väärässä paikassa pitänyt näyttää, että pyörä kiihtyy.![]()
-hh-
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Saunan taakse tuollaisetKyllä tuossa on niin montaa perusjuttua "rikottu", että ehkä ihan odotettavaa että sattui ja lujaa.
- kypärän remmi kiinni, aina!!!![]()
Väärässä paikassa pitänyt näyttää, että pyörä kiihtyy.![]()
Se oli sarkastinen kommentti ketjun moralisteille. Minusta aika hyvä.Vai vielä saunan taakse? Eikö kuski maksanut jo töppäyksestään yhden saunantakasen?
Jotain rajaa näihin kommentteihinkin.
No ei ehkä nyt sentää saunan taa, mutta itseä kyllä huolestuttaa se kuinka monta muuta potentiaalista vastaavaa tapausta tuonne teille on lähtenyt ja lähtee kun kevät tästä etenee.Vai vielä saunan taakse? Eikö kuski maksanut jo töppäyksestään yhden saunantakasen?
Jotain rajaa näihin kommentteihinkin.
Ahaa, eli siis voimma olettaa että viimekesän pikipaikkaukset eivät olleet syynä useisiin (mahtoiko joku kuollakkin?) kaatumisiin...pölynsitoja-tökötistä puhumattakaan.Ei tule mieleen yhtään tapausta jossa tie olisi kuskin tappanut, kyllä se syy löytyy jostain muualta (yleensä satulasta).Veikkaan että kyseessä on ollut tien huono kunto tai joku vastaava.
Mutta joo, surullista ja niin helvetin turhaa.
Asenteesta on paljolti riippuvaista miten hommat sujuu ...Ja sanokaa nyt vielä että tänä keväänä pyörän hankkinut ja A -kortin lahjaksi saanut.
Olet tod.näk. enemmän oikeaassa kun arvaatkaan. Duunissa kuullun *vahvistamattoman* tiedon mukaan kyseessä oli ilmeisesti kolleegan vaimon keski-ikäinen työkaveri, ajanut viimeksi mopoa (oikeata 50-kuutioista) nuoruudessa ja nyt ekaa tai tokaa päivää isolla pyörällä liikkeellä.Ja sanokaa nyt vielä että tänä keväänä pyörän hankkinut ja A -kortin lahjaksi saanut.
Tilastotietoa viime vuonna liikenneonnettomuudessa kuolleista motoristeista.Olet tod.näk. enemmän oikeaassa kun arvaatkaan. Duunissa kuullun *vahvistamattoman* tiedon mukaan kyseessä oli ilmeisesti kolleegan vaimon keski-ikäinen työkaveri, ajanut viimeksi mopoa (oikeata 50-kuutioista) nuoruudessa ja nyt ekaa tai tokaa päivää isolla pyörällä liikkeellä.Ja sanokaa nyt vielä että tänä keväänä pyörän hankkinut ja A -kortin lahjaksi saanut.
/MarcusB
Aivan asiatonta, mutta ihan pakko kuitenkin.Ei tule mieleen yhtään tapausta jossa tie olisi kuskin tappanut, kyllä se syy löytyy jostain muualta (yleensä satulasta).
No pahat aavistukset kävivät sitten toteen, vaikka olihan tuohon viitteet uutisen rivien välissäOlet tod.näk. enemmän oikeaassa kun arvaatkaan. Duunissa kuullun *vahvistamattoman* tiedon mukaan kyseessä oli ilmeisesti kolleegan vaimon keski-ikäinen työkaveri, ajanut viimeksi mopoa (oikeata 50-kuutioista) nuoruudessa ja nyt ekaa tai tokaa päivää isolla pyörällä liikkeellä.Ja sanokaa nyt vielä että tänä keväänä pyörän hankkinut ja A -kortin lahjaksi saanut.
/MarcusB
Joo, no muropaketista tuo minunkin A on tullut, tosin oli kyllä KT -kortti suoritettuna ja niin liikenteessä kuin radallakin tuli sillä taiteltua.Motosurvivalin sivuilta löytyy useammankin vuoden tilastoja, joten sieltä voi katsoa minkä verran on mennyt "lahjaksi" kortin saaneita versus mp-koulun kasvatit.
Ei se saatu opetus ole autuaaksi tekevää, vaan se asenne. Pätee kaikkiin ihmisiin ja kaikkiin tilanteisiin; niin tiellä kuin sen ulkopuolellakin.
sanoi:Ne muutamat jarruharjoitukset pitäis kyllä olla kaikille pakollisia suorittaa ennen kauden aloitusta. Jääpä ne usein vain vähän puoleiseksi koska tiet on vielä täynnä soraa ja renkaiden läpiämiseen menee ikuisuus näillä ilmoilla.
Huonojen sattumien summa saattoi olla kyseessä,joka johti huonoon tulokseen.Kyllä tuossa on niin montaa perusjuttua "rikottu", että ehkä ihan odotettavaa että sattui ja lujaa.
- kypärän remmi kiinni, aina!!!![]()
Väärässä paikassa pitänyt näyttää, että pyörä kiihtyy.![]()
Kaikki kunnia edesmenneelle, mutta vielä suuremmalla syyllä ei kannata kiihdytellä kaupungissa jos on vielä kaiken lisäksi epäilystä siitä onko pyörän jarrut kunnossa vai ei.tarkkaa tietoa: 46 vuotias mies, pyöränä harrikka, oli ed. iltana soitellu ystävälleni ja kyselly ohjeita kun jarrujen kanssa oli ollut ongelmia ja ystäväni oli varoitellut ettei itse rupea niitä roplaamaan...et voi olla jarrut jotenkin pettänyt tai menneet lukkoon ym.. vois siis arvailla et jotenkin ne aiheuttaneet mahd. onnettomuuden....menehtynyt oli pidetty portsari espoossa.
sanoi:Ahaa, eli siis voimma olettaa että viimekesän pikipaikkaukset eivät olleet syynä useisiin (mahtoiko joku kuollakkin?) kaatumisiin
Jos tosiaan on lähellekään 30 metriä jarrutusjälkeä, niin pyörä kyllä pysähtyy siitä suunnilleen 50 km/h nopeudesta vaikka pelkällä lukkiintuneella takajarrulla. Ei tuossa kyllä paljoa jää sijaa millekään vaihtoehtoisille syyllisille..et voi olla jarrut jotenkin pettänyt tai menneet lukkoon ym.. vois siis arvailla et jotenkin ne aiheuttaneet mahd. onnettomuuden....menehtynyt oli pidetty portsari espoossa.
Nuo liukukiskot on oikeasti karmeita, sateella vaikeita edes havaita ja pistää pitkärunkoisenkin pelin woblaamaan.Silti noutaja voi tulla ennalta arvaamatta. Juurikin viime kesänä Hesan suunnalta Ahvenistolle ajellessa nuo uunituoreet pikipaikkaukset heitti sadekelissä pyörää kaistaa vaihtaessa siihen malliin, että en uskaltanut vaihtaa takaisin oikealle ennenkuin paikkaukset oli loppu. Pelotti vielä siellä radallakin...
Ja muutama päivä myöhemmin samalla tiellä sitten EMPY:n jäsenista yksi poistuikin pikipaikkauksen takia.