Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Jaskala sanoi:Ainakin pitäjä oli Honda Club Finlandin aktiiveja ja kova pyörämies itsekkin, ni kyllä mä sen tieto-taitoon tossa hommassa luottasin.
Aika usein tuntuu että ihan prätkä-liikkeitä myöten ruiskivat kyllä pyörät läpeensä painepesurilla. Manuaalit varottaa ketjujen, penkin alusen ja ties minkä kastelemisesta, mutta ei niistä valtaosa tunnu välittävän. Lähinnä veikkaisin ettei paineella kannata pidempiä aikoja suoraan noihin ruiskia, mutta pikainen sutasu on ihan ok.
Summa summarum, en katsonut tarkemmin, olin tyytyväinen.![]()
CebariTonni sanoi:Pieni korjaus tulee täältä HRoF jäseneltä... tietääkseni hän on Honda Riders of Finlandin aktiiveja edelleenkin(vaikka Kawasakilla taitaakin tällä hetkellä ajella). Voin vannoa että hän kyllä hommansa osaa ja tietää mitä tekee.
Itse pesen aika usein Espoo/Kivenlahti kauppakeskus Lippulaivan parkkihallissa. poletti systeemi 1€=1 poletti. Liuotin on niin hyvää tavaraa ja vesikin tulee kunnon paineella että yleensä 5 polettia riittää pesuun (1 liuottimelle, tosin joutuu "juoksemaan" pyörän ympäri että ehtii levittää aineen ennenkuin aika loppuu).
Veikka80 sanoi:Turussa ainakin http://www.motorin.fi/
"24h ulkopesupaikalla voi pestä auton, veneen, moottoripyörän yms. milloin haluat. Pesupaikka toimii 1 € ja 2 € kolikoilla."
jamppa sanoi:Ennen pesin Muuralan nesteen TI hallissa Espoossa, oli aina omat aineet mukana eikä koskaan kukaan mitään asiasta kiukutellut.
Siellä on kaksi hallia, toisessa pylväsnostin ja sinne mahtuu helposti pesemään vaikka kaksi pyörää samaan aikaan. Ja toisessa on ajosiltanostin, siellä on hieman ahdasta kahdelle mopolle, mutta yksin saa pestyä kyllä.
Hintaa en nyt tarkkaan muista, mutta jotain 6€ / 30min se taisi olla.
Siinä vieressä on myös 3 tai 4 polettipesuakin. Nykyään sitten, kun en asustele siellä suunnalla niin hakusessa on hyvä pesupaikka Itä-Uudeltamaalta.
Meinasin lähteä ajelemaan tuonne Keravan ja Järvenpään suuntaan tutkiskelemaan mitä sieltä löytyy.
väizki sanoi:Keravalla ainakin kanniston teboililla on pesupaikka, poleteilla toimii.
jlik sanoi:Vähän OT mutta mites se mopo kannattaa pestä? Mopo vasta hankittu eikä ole vielä tarvinnut pestä. Ilmeisesti ei kannata pestä painepesurilla. Toisaalta ilman painepesuria mopon moottorin pesu voi olla ehkä vähän hankalaa.