• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Missä kulkee pa-kulujen kipuraja?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Tuppervaari
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Missä kulkee pa-kulujen kipuraja

  • Joutuu harkitsemaan vakavasti

    Ääniä: 24 11,5%
  • Kiitti mulle riitti

    Ääniä: 3 1,4%
  • Ei tunnu vielä missään

    Ääniä: 148 70,8%
  • Ei osaa sanoa

    Ääniä: 34 16,3%

  • Ääniä yhteensä
    209
  • Äänestys suljettu .
Kyllä odottaa et sais pyörän liikenteeseen, kun toi auto imee 20l sadalla 98:sia. Ei paljon enää pyörän kulutukset haittaa tuntuu taas halvalta ajeleminen.
 
Ostin ekan piikkini -74 ja silloin bensa maksoi siinä markan litra. Eli jos hinta on noussut vajaassa 40 vuodessa markasta kymppiin (noin € 1,65) niin käytännössä bensa on nyt halvempaa kun silloin suhteutettuna tulotasoon.
Enemmän otti pattiin kun nykyinen pyörä vei uutena noin 8l/100 ni sitä sai olla tankilla vähän väliä.
Suhteutettuna, kun käytiin kaverin Chris Craftilla takavuosina Tallinnassa niin normaali matkavauhdilla (40kn) bensaa paloi siinä 100l/kone/tunti eli loppupelissä bensakuluilla ei mopohommissa niin ole väliä.
 
Ei vaikuta bensanhinta ajoihini, kun ei vaikuta edes vakuutukset ( kesällä 2xMP, 4xAUTO vakuutuksissa samaan aikaan) Hauska harrastaminen maksaa ja saa maksaa.... muuten se on taatusti tylsää:thumbup:
 
On myönnettävä että oli bensiinin kulutus yhtenä merkittävänä asiana esillä pyörän valinnassa että sekä
polttoaine-ja vakuutuskulut pienenevät eikä kasva.
 
tuli tämä kesä pidettyä kirjaa kaikista harrastuksen kuluista ja kyllä se bensa oli ihan pisara meressä.. Ihan sama syökö 15 vai 20l/100km. Dieselin hinta sit ihan eri juttu :)
 
Jooo... olen tossa miettinyt että ajolenkillä menee se jotain 250 kilsaa eli abaut 20-25 euroa. +kahvi ja pulla 5-7 euroa. :thumbup:

Aika paljo bensakuluista onkin tota kahvia ja pullaa.
 
shyhander sanoi:
Jooo... olen tossa miettinyt että ajolenkillä menee se jotain 250 kilsaa eli abaut 20-25 euroa. +kahvi ja pulla 5-7 euroa. :thumbup:

Aika paljo bensakuluista onkin tota kahvia ja pullaa.

on se alettava keittämään kahvit termokseen kotona
Juhlamokka paketista keittää 50 kupillista hyvää kahvia ja suodatinpaperi maksaa sentin ja pullaahan me ei enään syödäkkään ko se on muuttunut myrkyksi :)-
ABC:n pullakahveilla saa tankin puolilleen bensaa ja sillä pääsee melkein pari sataa kilsaa etiäppäin.

OT: nythän oli Kauppalehessä juttua että maalimalle tulee dieselöljystä pula .
kuulemma ei ole jalostamoilla kapasiteettia ko Jenkit polttivat jonku ison jalostamon ja Euroopassakin
ei pysty kapasiteettia kasvattamaan .
Saattaa dieselinkin hinta pompsahtaa ko alkaavat lyöjä lämmitysöljytankkeja täyteen talavelle :kääk:

http://fi.gas-globe.com/international.phtml?kontinent=EU&land=&waehrung=EUR&einheit=Liter

Tuossa näkee mitä maksaa muualla ,minne kannattaa ajella .
 
Viimeksi muokattu:
Oula sanoi:
OT: kuulemma ei ole jalostamoilla kapasiteettia ko Jenkit polttivat jonku ison jalostamon ja Euroopassakin
ei pysty kapasiteettia kasvattamaan .

Jalostamo kärähti Venezuelassa.
USA:ssa jalostamoja oli kiinni hirmumyrskyuhan vuoksi, nyt taas avattu.
Euroopassa on useita jalostamoja suljettu - tai tullaan sulkemaan kannattamattomina.
 
Reilu vuos sitten siiryttiin yhen auton talouteen, hyvin pärjätty. Polkupyörällä kuljettu enemmän, varsinkin työmatkoja. Hetken mielijohdeajelut lopettettu, hoidetaan monta asiaa samalla ajolla etc etc.... Rätkällä ei enää nurkassa pyöriminen kiinnosta, sekin homma jalostunut noihin pitempiin reissuihin. Autoon tulee vuodessa 15tuhatta kilsaa mittariin rätkään näyttää tänäkautena tulevan joku 6tonnii. Ja kyllä suurin innostaja oli toi polttoaineen hinnannousu, mutta oli siinä muitakin houkuttimia kuin pelkät taloudelliset, jotka ei ihan pienet olleet. rahathan ei mihkään säästy, tehdään vaan niillä jotain muuta mukavaa... Voitettiinko vai hävittiinkö? No voiton puolelle meni reilusti, muutenkin kuin taloudellisesti. Suosittelen kokeilemaan, jokaisella onnistuu jollain tasolla ja on vielä mukavaa...
 
Yritän pitää nuo mopot sen verran pienikulutuksisina että tulevat kuitenkin halvemmaksi kuin autoilu. Tuo 450 CB on aika janoinen vehje. 6l sadalla on vähän liikaa. Suodattimet ja tulpat vaihtoon jos vähän tippuisi. Nythän tuo bensan hinta alhaalla. Voi kun olis joku 100L säiliö. Siitä riittäisi jo melkein vuoden työmatkoihin.
 
Eli miksei voisi olla vaikka kolme erillaista karttaa jonka voisi valita napinpainalluksella? No g2 hajapussissahan on tuo on, mutta ei omakohtaista kokemusta missäsuhteessa vaikuttaa kulutukseen.


ei se tartte mitään eri karttaa, kartta juuri tekee sen, että pienillä kaasuille bensaa voi mennä vähän, ja suurella kaasulla enemmän. Economy ja tehokartta voi olla se sama kartta. Minkä takia tehokartta pitäisi olla rikas pienillä kaasuilla, esim 4000rpm matkanopeudessa. Ei sen tarvitse olla-Eikä se ole.

Pyörän huono polttoainetaloudellisuus johtuu kiinteästä venttiiliajoituksesta ja ehkä siitä, että esim venttiilin nosto on todella suuri, ja venttiilijouset on mitoitettu suurille kierrosnopeuksille. Sylinteritilavuutta on aivan liikaa kevyeen ajoon, esim busa 1300cc. Kuitenkin sylintereihin pitäisi jotain laittaa, että kone pysyisi käynnissä.

5 litran kulutus on aika hyvä kun ajattelee millä nopeudella se yhä jää siihen. Autoilla jos ajaa esim 120, niin kulutus nousee jo monissa aika reippaaksi, mutta pyörä menee yhä 5 litraan. Ja jos ajattelee, että joku 250cc/25hp pyörä on todella taloudellinen 3.5litraa sadalle, niin ero busaan on silti todella pieni.

Polttoaine kulu on muuten siitä hauska, että jos ajattelee sen vain erona, että 1,5e/litra olisi kohtuu, ja sen on valmis maksamaan, niin mitä sitten jos se maksaa 0,5e enemmän. se on 2,5e sadalle eroa, tuhannelle 25ekee, 10tonniin 250 ekee. >eli EI mitään eroa ja silti porukka on lopettamassa harrastuksensa sen takia. Ja esimerkki on laskettu 0,5 eurolla!

JT
 
shyhander sanoi:
Eiks se mahda vähän köntsääntyäkin?


Joo, muistan joidenkin löytäneen nyt E10 tulon jälkeen kaasarista jotain "vihertävää hartsia" jota ei kertynyt vanhalla 95/98 bensalla.

Jotkut tietäjät sanoo myös kaasarin kuivuvan ei toivotusti jos E10 seisoo tankissa pidempään.

Osaako joku kumota tai vahvistaa urbaanilegendan jonka mukaan syksyllä kannattaa tankata Shellin formulaa tankkiin. (säilyy kuulema muita paremmin)
Eli onko siihen lisätty stabilointiainetta?
 
wanico sanoi:
Osaako joku kumota tai vahvistaa urbaanilegendan jonka mukaan syksyllä kannattaa tankata Shellin formulaa tankkiin. (säilyy kuulema muita paremmin)
Eli onko siihen lisätty stabilointiainetta?

No omalta kohdalta voi kumota, että ongelmia olisi vähemmän kun 98:lla. Aina on 98:it jäänyt talveksi tankkiin ilman mitään stabilointiaineita ja joka kerta on keväällä lähtenyt kun palmun alta. Tosin omat mopot olleet ruiskuja, kaasarikoneisiin ei voi kommentoida.
 
wanico sanoi:
Joo, muistan joidenkin löytäneen nyt E10 tulon jälkeen kaasarista jotain "vihertävää hartsia" jota ei kertynyt vanhalla 95/98 bensalla.

Jotkut tietäjät sanoo myös kaasarin kuivuvan ei toivotusti jos E10 seisoo tankissa pidempään.

Osaako joku kumota tai vahvistaa urbaanilegendan jonka mukaan syksyllä kannattaa tankata Shellin formulaa tankkiin. (säilyy kuulema muita paremmin)
Eli onko siihen lisätty stabilointiainetta?
Ei siinä shellin bensassa mitään säilöntä ja tehoa lisääviä aineita ole, sisältää legendan ja bensan lisäksi pelkkiä mielikuvia.

Kaikki E bensa kuivattaa kumiosia ja haihtuu kaasareissa yms. bensajärjestelmässä.
 
Itsellä oli ainakin 7kk seisomisen jälkeen pieniä ongelmia 98E5 kanssa. Kyllä kun sai tuoretta sekaan, niin parani.
Sen jälkeen käyttänyt talven aikana lisänä tuota pienkone bensaa, no nyt pääsee näkee. Tulee seisomaan ainakin vuoden, ennen kuin pääsee seuraavan kerran ehkä ajaa, kun nää opiskelut on ohi......Voi olla että käyn vaihtaa bensat, käytän sieltä ruiskusta pois ja uutta tilalle
 
Back
Ylös