...kun tietää mitä on vakuuttanut ja
miten on vakuuttanut, ei tule ongelmia.
Eli tähän "**ttu ne mitään korvaa tai kusettavat vähinthänki..." -syndroomaan kannattaa harkita lääkitykseksi yksinkertaista ohjetta: varaa aikaa keskusteluun vakuutusyhtiön toimistolla riittävästi oman tarpeesi kartoitusta ja näistä vakuutuksista keskustelua varten. Kysy kysy kysy ja kuuntele, käy vaikka sen yhtiön edustajan kanssa se ehtokirja läpi. Vaaji sitä, mitä sinulla vakuuttajana on oikeus tietää, ennenkaikkea suojeluohjeet on tärkeitä.
Jos vain katot hintaa ja vertailun pahimmassa tapauksessa teet vain netissä ja sen perusthella päädyt johonki yhtiihön, niin ongelmien ilmaantuessa valitettavasti on ainaki syytä pikkasen vilikasta myös peilhin.
Tämä näin niinku rakentavassa hengessä todettuna.
Ja jokanen voi kävästä kattomassa kuluttajan vakuutustoimiston sivuilta, miten paljon ylleensä valituksia yhtiöistä tullee ja jos tullee, niin minkälaisia tapauksia ja mitkä niistä itteasiassa johtavat korvauspäätöksen muutokshen...niitä on vähän.
Tuon takia pieni viitteliäisyys vakuutusta ottaessa helepottaa jälkikäthen asioitten hoitamista ja pääsee monesta turhasta ottasuonenpullistelusta