Maapallolla ilman hiilidioksidipitoisuus on hyvin pieni. Vaikka se kaksinkertaistuisi niin silti se on lähes yhtä pieni. Täällä on paasattu "venusilmiöstä" ja muusta jonninjoutavasta.
Ilmaston muutos, ja höpinä moisesta, on vaan keino tehdä bisnestä, ja toisaalta siirtää huomio pois tärkeimmistä asioista, kuten liikakansoitus.
Ai sä olet näitä lahopäitä
Seuraavaksi varmaan kerrot että kasvihuoneilmiö on jonkun hullun tiedemiehen bisnesidea, eikä oikeasti ensinkään osasyy siihen että meillä on tällä pallolla elinkelpoinen lämpötila ylipäätään? Tai ainakin ettei hiilidioksidi yllättäen olekaan kasvihuoneilmiön syy? Totta kai kerrot, koska muutenhan hiilidioksidin määrän tuplaantumisesta seuraisi kasvihuoneilmiön huomattava voimistuminen.
Eikä pelkästään spekulatiivisesta tuplaantumisesta vaan myös tästä todellisesta. En tiedä kertoivatko ne Siperiassa tekemäsi kairaukset että nykyinen CO2-taso on melkein kaksi kertaa korkeampi kuin edellisen 400000 vuoden toiseksi korkein huippu, mutta jos kertoivat, niin tämmöinen tuplaantuminen varmaankin on vaan osa jotain suurempaa sykliä joka ei vielä näissä porauksissa näy, eikö niin?
Oli tää kyllä tähän asti viiteliäimmin perusteltu itsekieltämisen esimerkki - toisilla vaatii enemmän tosiasioiden kieltämistä jotta voivat hyvällä omallatunnolla olla tekemättä mitään