Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
En nyt ajatellut niinkään ulkonäköä vaan enemmänkin turvallisuutta eli että näkyisi paremmin liikenteessä. Tuollaiseen yläkatteelliseen saisi aika helposti lisäiltyä kun syyläri on näkyvissä (syylärin sivuun).Saahan pyörässä valoja olla ja pitääkin olla. Viimeisestä huomiovalovillityksestä onkin jo aikaa noin 20 vuotta... Monasti vaan katetun pyörän keulan muotoilu haittaa siistiä asennusta. Nakuihin saa helpommin.
Oikeat huomiovalot on tietty ok ja hyvin asennettuna tuovat jopa ilmettä. Niiden vain lisäparkeiksi käyvien valojen tarkoitus on hieman hämärä ainakin minulle.
Norgen nokkaankaan ei ole oikein sopivia löytynyt ellei sitten sellaiset pyöreät poskirautoihin. Tosin omatkin valot ovat sen verran tyylikkäät ettei tarvetta välttämättä ole muuta kuin rakentelumielessä.
Joo, eipä ole huomiovalot kovinkaan muodissa olleet. Milloihan se alkuperäinen villitys alkoikaan..? Muistelisin, että jo 1980 isäni taunuksessa olisi sellaiset olleet.Viimeisestä huomiovalovillityksestä onkin jo aikaa noin 20 vuotta...
Eikös ne Kellermanin valot ole parkit, position lights? Olisivat tyylikkäät mutta ei ole nyt pyörää johon laittaa.Näyttäis että Kellermann tekee oikein e-hyväksyttyjä huomiovalo/etuvilkkuja Kilks
Ilmeisesti noissa on vilkkuledien lisäksi valkoiset ledit jotka toimivat huomiovaloina? Tuossapa olis siisti tapa tehdä huomiovalot mihin vaan pyörään...
Huomiovalot keksittiin aikanaan Saabin toimesta ja Talmuhan niitä alkoi valmistaa sitten tarvikkeina. Aika oli jotakin 70-luvun puoltaväliä. Isän Mersussa oli huomiovalot 70-luvun lopulla. 80-luvun puolenvälin paikkeilla muoti alkoi olla ohi.Joo, eipä ole huomiovalot kovinkaan muodissa olleet. Milloihan se alkuperäinen villitys alkoikaan..? Muistelisin, että jo 1980 isäni taunuksessa olisi sellaiset olleet.
-70 luvun puolessa välissä hyvinkin eli 35v sitten.Huomiovalot keksittiin aikanaan Saabin toimesta ja Talmuhan niitä alkoi valmistaa sitten tarvikkeina. Aika oli jotakin 70-luvun puoltaväliä. Isän Mersussa oli huomiovalot 70-luvun lopulla. 80-luvun puolenvälin paikkeilla muoti alkoi olla ohi.Joo, eipä ole huomiovalot kovinkaan muodissa olleet. Milloihan se alkuperäinen villitys alkoikaan..? Muistelisin, että jo 1980 isäni taunuksessa olisi sellaiset olleet.
Itsekin asensin pyörään sellaiset ihan vaan rakentelumielessä 80-luvun alussa ja 1-mukinen täristi sen verran, että polttimoita kului.
Heh, keltainen Talmu tuikki minunkin CB 125 Twinin oman lampun alla.-70 luvun puolessa välissä hyvinkin eli 35v sitten.Huomiovalot keksittiin aikanaan Saabin toimesta ja Talmuhan niitä alkoi valmistaa sitten tarvikkeina. Aika oli jotakin 70-luvun puoltaväliä. Isän Mersussa oli huomiovalot 70-luvun lopulla. 80-luvun puolenvälin paikkeilla muoti alkoi olla ohi.Joo, eipä ole huomiovalot kovinkaan muodissa olleet. Milloihan se alkuperäinen villitys alkoikaan..? Muistelisin, että jo 1980 isäni taunuksessa olisi sellaiset olleet.
Itsekin asensin pyörään sellaiset ihan vaan rakentelumielessä 80-luvun alussa ja 1-mukinen täristi sen verran, että polttimoita kului.
Ite rustasin vuonna -80 nuo keltaiset mokkulat Honda 125 Twiniin eikä silloin posliinit olleet kiinostuneita noista, kumminkin siihen aikaan olivat aika tarkkoja joka asian suhteen.
Onko tuo nyt faktaa? Ja mistähän sais varmistettua? Dilemmani ei liity pyöriin, vaan autoihin. Mulla kun on tuo Ruotsista viime vuonna uitettu Probe, jossa oli sumuvalot kytketty niin, että syttyvät auton käynnistyessä. Takavalot palavat samaan aikaan. Sumarit sammuivat kun pisti parkit tai ajovalot päälle.Mutta, nyt niiden pitää palaa siten että takavalo ja etuparkki ovat pois pelistä, siinä teille miettimistä miten.
Päivävalot Kirkkaat ledit) uusissa autoissa palaa yksinään... En tiedä onko ihan lailliset, mutta näin ainakin Opel, Mersu ja muutama muukin...Onko tuo nyt faktaa? Ja mistähän sais varmistettua? Dilemmani ei liity pyöriin, vaan autoihin. Mulla kun on tuo Ruotsista viime vuonna uitettu Probe, jossa oli sumuvalot kytketty niin, että syttyvät auton käynnistyessä. Takavalot palavat samaan aikaan. Sumarit sammuivat kun pisti parkit tai ajovalot päälle.Mutta, nyt niiden pitää palaa siten että takavalo ja etuparkki ovat pois pelistä, siinä teille miettimistä miten.
Asensin ennen ekaa vuosikatsastusta(toukokuussa 2009), sumuvalojen paikalle, samoihin johtoihin, kirkaslasiset Talmun huomiovalot(e-hyväksytyt, RL merkityt), jotka nyt siis toimivat kuten yllä kirjoitin. Menivät läpi katsastuksessa, koska palavat samaan aikaan takavalojen kanssa.
Onko tähän tullut muutos? Aken sivuilta(Tässä) löytyy maininta, että huomiovalojen tulee palaa yhtä aikaa takavalojen kanssa ja niiden pitää sammua, kun ajovalot kytketään päälle. Parkeista, liittyen huomiovaloihin, ei erikseen ole mainintaa.
Mää oon vattu ihan sekasin näiden kanssa. Tekis mieli hommata tuohon ledivalot, mut koska oon laiska, niin en viittis alkaa noita kytkentöjä alkaa niiden takia muuttamaan...Helpompi tietysti ois nyppästä vaikka johdot irti katastuksen ajaksi.![]()
Ajovalopakko koskee ajo- tai huomiovaloja, takavaloista ei laki vaadi mitään eikä kielläkään. Mutta takavalojen pitää syttyä samasta napista kuin ajovalotkin. Siis huomiovalojen kanssa takavalot saavat olla päällä mutta pakollista se ei kai ole. Yleensä takavalot palaa huomiovalojen kanssa kuten helpointa onkin vaikka ne ei taida paljon valoisalla näkyvyyttä auttaakaan.Äsken, kun käväsin kaupassa, tuli vastaan uudehko Audi, jossa oli ledirivit edessä palamassa. En sit tiedä onko noissa erikseen vielä parkit... Audin mentyä ohi, vilkaisin peiliin, niin oli myös takavalot päällä...Joissain uusissa autoissa tosiaan palavat vain päivävalot keulassa, mut en ymmärrä mitä järkeä siinäkään on. Vaan eipä tuossa mitään uutta ole, etten aina näitä lakeja ja asetuksia ymmärrä.![]()
![]()
2011 lähtien tyypitetyissä vaaditaan päivävalot edessä ja tällöin takavalot EIVÄT saa palaa samanaikaisesti. Niin sanoo direktiivi ja ne ovat aina oikeassa.Äsken, kun käväsin kaupassa, tuli vastaan uudehko Audi, jossa oli ledirivit edessä palamassa. En sit tiedä onko noissa erikseen vielä parkit... Audin mentyä ohi, vilkaisin peiliin, niin oli myös takavalot päällä...Joissain uusissa autoissa tosiaan palavat vain päivävalot keulassa, mut en ymmärrä mitä järkeä siinäkään on. Vaan eipä tuossa mitään uutta ole, etten aina näitä lakeja ja asetuksia ymmärrä.![]()
![]()