Osanottoni tapahtuneesta, näin kokeneena tämän foorumin käyttäjänä annan kuitenkin pari käytännön neuvoa:
Jos jatkossa joudut samaan tilanteeseen liikenteessä ja aiot kertoa siitä tällä foorumilla, olisi kaikkien asianomaisten etu, että aloitat kertomisen heti aamusta, vähän tähän tyyliin: Heräsin aamulla, aurinko paistoi, lämpötila oli noin 16 astetta... Ja kun kerrot tapahtuneesta, kerrot sitten ihan kaikki tiedot, mielellään jopa piirrät meille siitä kuvan. Tietoja, joita tarvitsee kertoa, ovat mm:
-Oma ikäsi
-kokemuksesi moottoripyöristä
-muiden tienkäyttäjien iät ja mielellään myös yhteystiedot,
-vallitsevat sääolosuhteet
-vauhtisi (tästä kannattaa tehdä Excel-taulukko, jossa näkyvät kellonaika ja nopeus)
-pyörän kunto
-ajoasentosi
-mitä ajattelit ennen tapahtunutta, sen aikana ja sen jälkeen.
-jne, jne...
Nämä asiat kannattaa kertoa ihan vain sen vuoksi, että me muut kaivamme tarinastasi aukkoja, joilla sitten osoitamme sinun olevan huono kuski ja ripitämme sinua kolmen sivun verran muiden motoristien maineen pilaamisesta. Ja kun me kokeneet motoristit, jotka emme ole koskaan ajaneet ylinopeutta, emmekä tee virheitä missään, sinua ripitämme, älä yritä perustella tekoasi. Me tiedämme kyllä mikä on oikein ja mikä väärin, todellisuudella ei ole mitään merkitystä.
Helpompaa meille kaikille tietysti olisi, jos et itse tiellä liikkuessa tekisi virheitä ollenkaan, kertomassasi tapauksessa olisi kannattanut pitää nopeus ja törmätä autoon. Näin olisit korkeintaan kuollut ja me täällä olisimme sitten arvailleet tapahtuneen syytä ja keskineet virheitä, mistä sinua syyttää. Sillä sinun syysihän tämäkin tapaus ilmiselvästi oli, jos et ole tarpeeksi kokenut motoristi, ei sinun kannata ostaa moottoripyörää ollenkaan.
Muista myös kertoa pyörääsi tehdyt muutokset jotta voimme todeta ne tarpeettomiksi virityksiksi ja samalla voimme kertoa sinulle että tuommoinen esittäminen on turhaa, sillä moottoripyörässä ei oikeasti tarvitse olla tehoa juuri yhtään, koska sillähän ei saa ajaa ylinopeutta koskaan. Ja keulittelu, yms. temppuilu on myös meidän mielestämme raiskaustakin pahempi rikos, koska siinä syyllistyt motoristien maineen pilaamiseen.
Jos asian tiimoilta sinulle herää kysymyksiä, voit kysyä niitä meiltä kokeneilta motoristeilta.
Terveisin:
nimim. kokenut mainettaan varjeleva motoristi, joka ei koskaan aja ylinopeutta.