Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ei liene merkitystä sillä tarvitsetko korttia vai ei. Töikseen ajavilta lähtee kortti vielä herkemmin. Jos duuni menee kortin mukana niin se ei ole (kuulemma) rangaistus vaan seuraus, eikä se tuomaria liikuta.Reilu viikko sitten tuli kiihdyteltyä risteyksestä vähän reippaammin ja tutkaan tärähti lukemat 111@50 ja siitä normi 3km/h vähennys, eli mopopolliisi rustas paperiin nopeudeksi 108@50 (törkee liikenteen vaarantaminen ja kortti heti pois). En tiedä miten vaikuttaa, mutta koko tien pätkää en ajanut kuin 200m ja ylinopeutta varmaan oli alle 100m matkalla. Nyt aivan sairas vitutus, koska ehtihän sitä jopa viikon uudella mopolla kurvailla. Onko kokemuksia kannattaako mennä ite oikeuteen vai luottaa kirjallisen käsittelyn oikeudenmukaisuuteen? Kuulusteluissa kyllä jo näytin toteen, että kortti aivan välttämätön työssäni ja harrastuksissa.
Suunnilleen samalla tavalla meikäläisellä. Kolme sakkoa vuodessa,kaks rike ja yks päiväsakoille mennyt,kirjallinen varoitus. Sitten taas yks rikesakko ja kortti pois 5 viikkoa, ajokielto oli tämän vuoden alussa. No sitten prätkällä 2.6 reilumpi ylitys ja kortti pois saman tien, ajokieltoa 8.8 saakka.Itellä on tässä odottelu päällä, toukokuussa olin Nallen ja Pasin juttusilla, kun oli 3 sakkoa vuoden aikana(kaksi rikettä autolla ja yksi 115/80 mopolla)Työmatka ajoa tulee n.60tkm vuodessa minkä takia poliisi setä armahti ja sanoi että nyt ei sais vuoden aikana tulla sitten mitään sakkoa..
Nyt tuli autolla taas yksi rike lisää, 60:tä 50:n alueella, hyi sentään mikä kriminaali olo..![]()
Joten odotellaan mitä tuleman pitää..
Omia virheitähän nuohan on, mutta noista 4:stä sakost 3 on ollut tollasia pikku ylityksiä max 15km/h yli rajoituksen ja nyt ollaan korttia viemässä, mukava tämä suomen lainsäädäntö..![]()
![]()
Saattais olla ideaa siirtyäkin pelkästään radalle. Kulujen puolesta tulis varmaan aika paljon halvemmaks kun ei tarttis kilpipeliä.Näiden järjettömien rangaistuksien vuoksi itse lopetin noin 7 vuotta sitten katumoottoripyöräilyn kokonaan.
Aina aiemmin parinkymmenen vuoden mopoiluharrastuksessa selvisi muutaman viikon kortittomuudella, joita useampia olikin, mutta kun alkoi rangaistukset kovenemaan hiipui maku katuajosta.
Eihän siinä, oma vikahan se on jos ylinopeutta ajaa, mutta voisihan se joku järki noissa sanktioissakin olla.
Pakulla kun ajelee päivät pitkät ni ei oo niin kiire hommata noita sakkoja ja kortittomuuksia![]()
Itsellä lähes vastaava tapaus viime vuoden kesäkuussa. 100 km/h moottoritiellä tutkaan 169 km/h, keliolosuhteet erittäin hyvät ja erotuksena sinun tapaukseesi tie oli täysin tyhjä.Viime syyskuussa 100 km/h alueella 169 km/h tutkaan. Keliolosuhteet hyvät, vauhti mitattiin juuri ohituksen jälkeen. 40 päiväsakkoa ja kortti 3kk hyllyllä.
Nyt sitten pitää yrittää huristella nätisti, että pääsee vielä kesälomareissullekkin mopottimella.![]()
Kyllä tässä työllisyyttä hoitaa valtiovallan sijaan ihan tasan vaan ne ylinopeutta ajavat ihmiset itseno ei se mitään, suomessa hoidetaan työllisyyttä ottamalla kortit pois työssäkäyviltä.(niiltä jotka sitä tarttee).Reilu viikko sitten tuli kiihdyteltyä risteyksestä vähän reippaammin ja tutkaan tärähti lukemat 111@50 ja siitä normi 3km/h vähennys, eli mopopolliisi rustas paperiin nopeudeksi 108@50 (törkee liikenteen vaarantaminen ja kortti heti pois). En tiedä miten vaikuttaa, mutta koko tien pätkää en ajanut kuin 200m ja ylinopeutta varmaan oli alle 100m matkalla. Nyt aivan sairas vitutus, koska ehtihän sitä jopa viikon uudella mopolla kurvailla. Onko kokemuksia kannattaako mennä ite oikeuteen vai luottaa kirjallisen käsittelyn oikeudenmukaisuuteen? Kuulusteluissa kyllä jo näytin toteen, että kortti aivan välttämätön työssäni ja harrastuksissa.
itse olen suositellut monelle kortin tarvitsevalla, ettei kannata hommata moottoripyörää. ostaa vaikka vesiskootterin tai veneen. skootterilla saa tuupata niin paljon kun pää kestää. tai ostaa ratapyörän.
vaikka aina merkitään millä matkalla on mitattu, niin ei se auta, vaikka nopeus olisi 10m matkalla, jos se on saatu tutkaan. sehän se on pyörällä, että ajat vaikka vastatuuleen, niin tuulen loppuminen nostaa vauhtia jo 10km/h:ssa.->sakko.
Aijai, nyt sohaisit muurahaispesää. Varaudu siihen että kakkaa sataa niskaanJos itsehillintä on niin huono että radalla kaahailun sijaan on pakko ajaa 50km/h+ yli nopeusrajoituksen kadulla niin kortin kuuluukin mennä kuivumaan, ihan vaan sivullisten turvallisuuden takia![]()
Onneksi tässä maassa ajoneuvot vielä toistaiseksi liikkuu ilman korttiakin...Jos itsehillintä on niin huono että radalla kaahailun sijaan on pakko ajaa 50km/h+ yli nopeusrajoituksen kadulla niin kortin kuuluukin mennä kuivumaan, ihan vaan sivullisten turvallisuuden takia![]()
Juu, kyllähän sen etukäteen arvasi että tästä varmaan tulee sanomista, mutta onneksi kakka ei nahkapukuun tartuAijai, nyt sohaisit muurahaispesää. Varaudu siihen että kakkaa sataa niskaanJos itsehillintä on niin huono että radalla kaahailun sijaan on pakko ajaa 50km/h+ yli nopeusrajoituksen kadulla niin kortin kuuluukin mennä kuivumaan, ihan vaan sivullisten turvallisuuden takia![]()
![]()
Komppaan kyllä. Mutta mä olenkin goreissa ajava turvaliivikukkahattuilija.
Eiks turvaliivikukkahatulla mee se kakka yleensä nahkapuvun sisäpuolelle.Juu, kyllähän sen etukäteen arvasi että tästä varmaan tulee sanomista, mutta onneksi kakka ei nahkapukuun tartuAijai, nyt sohaisit muurahaispesää. Varaudu siihen että kakkaa sataa niskaanJos itsehillintä on niin huono että radalla kaahailun sijaan on pakko ajaa 50km/h+ yli nopeusrajoituksen kadulla niin kortin kuuluukin mennä kuivumaan, ihan vaan sivullisten turvallisuuden takia![]()
![]()
Komppaan kyllä. Mutta mä olenkin goreissa ajava turvaliivikukkahattuilija.![]()
Rikoksesta saa sen rangaistuksen mikä laissa on määritelty. Eikö ihmisten kannattaisi sitten käyttää harkintaa mihin rikokseen ryhtyy kun rangaistuskin on tiedossa, oman sietokyvyn mukaan rikkoo sen verta lakia mitä perse kestää. Omasta mielestä näistä ylinopeussakoista ja muista on turha purnata kun se on kovin yksinkertasta miten ne määräytyy ettei niitä sattuman kaupalla tuolla jaella. Vaikka rangaistukset ehkä oliskin liian suuria ja kohtuuttomia ni eikö sillon pitäs ihan kuuliaisesti noudattaa rajotuksia ni ei joudu moisia rangaistuksia sietämään?Kyllähän asia on niin, että rangaistus pitää törttöilystä saada, mutta järki niissäkin pitäisi säilyttää. On mielestäni kohtuutonta viedä kortti vuodeksi, jolloin ei pysty edes töitään hoitaan.
Nykypäivän menossa ihmetyttää, kun kaiken maailman raiskaajat ja muut hörhöt saa ihan sikaminituomiota ja linnastakin porukkaa aletaan ulos heittään nilkkapantojen avulla, mutta törttöileppä saatana liikenteessä, niin silloin olet kriminaali pahimmasta päästä!
Ei saatana mahdu mun oikeustajuun, että parin sekunnin kiihdytyksestä tyhjällä tiellä viedään ihmiseltä toimeentulo. Ja se pistää mietityttään, että herra polliisi laitoksella vihjas, että olisit ajanut kännissä, niin saisit mahdollisesti ehdollisen ajokiellon, eli kortin takas, mut ylinopeudesta ei kuulemma pariin kuukauteen ole voinut myöntää ehdollista ajokieltoa. Niin, että kännissä ne ylinopeudet ilmeisesti kannattaa jatkossa vetää!
Eiks turvaliivikukkahatulla mee se kakka yleensä nahkapuvun sisäpuolelle.Juu, kyllähän sen etukäteen arvasi että tästä varmaan tulee sanomista, mutta onneksi kakka ei nahkapukuun tartuAijai, nyt sohaisit muurahaispesää. Varaudu siihen että kakkaa sataa niskaanJos itsehillintä on niin huono että radalla kaahailun sijaan on pakko ajaa 50km/h+ yli nopeusrajoituksen kadulla niin kortin kuuluukin mennä kuivumaan, ihan vaan sivullisten turvallisuuden takia![]()
![]()
Komppaan kyllä. Mutta mä olenkin goreissa ajava turvaliivikukkahattuilija.![]()
Joo-o. Olen ennenkin ottanut kantaa tämäntyyppisiin juttuihin. Jos tuota linjaa jatketaan, niin Sharia-lakikin on sitten ihan jees. Uskoton nainen tietää etukäteen, että kivitystuomio tulee, jos antaa edes vihjeen uskottomuudestaan. Tähän länkkäri sanoo, että aika kohtuutonta, samalla tavalla, kuin jotkut sanovat, että vuoden panna kiihdyttelystä tyhjällä motarilla on aika epäreilua.Rikoksesta saa sen rangaistuksen mikä laissa on määritelty. Eikö ihmisten kannattaisi sitten käyttää harkintaa mihin rikokseen ryhtyy kun rangaistuskin on tiedossa, oman sietokyvyn mukaan rikkoo sen verta lakia mitä perse kestää. Omasta mielestä näistä ylinopeussakoista ja muista on turha purnata kun se on kovin yksinkertasta miten ne määräytyy ettei niitä sattuman kaupalla tuolla jaella. Vaikka rangaistukset ehkä oliskin liian suuria ja kohtuuttomia ni eikö sillon pitäs ihan kuuliaisesti noudattaa rajotuksia ni ei joudu moisia rangaistuksia sietämään?
Oikeudenmukasta on se että kaikki noudattaa säädettyä lakia ja rangaistukset myös sen mukaan, koska sillon kaikki tietää mistä sen rangaistuksensa saa ja miten se määräytyy.
Tätä tekstiä nyt ei ole kohdistettu kenellekkään vaan on omaa pohdintaa kun ikinä ei ole ollut liian kiire mihinkään et ois tarvinnu ylinopeutta ajaa ja muutamat sakot on tullu otettua, joka kerta ihan turhaan. Kortti ei ole ollu hyllyllä kun aina yksittäinen sakko auttaa muistamaan taas hetken että ei tartte hättäillä, hitaasti kiiruhtaen pääsee ihan yhtä hyvin perille.