• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kokemukset Yamaha FZ6S-2004

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Guest
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Juu ittekin huomannut vibrat siinä satasen kieppeillä muuten kyllä tosi värinätön,ainakin -98 fasuun verrattuna. :)Voiks kaasun välystä itse säätää ja jos voi niin miten,ei näkynyt kahvassa ainakaan mitään ruuvia mistä kiristellä.
nixweiss.gif
 
Voiks kaasun välystä itse säätää ja jos voi niin miten,ei näkynyt kahvassa ainakaan mitään ruuvia mistä kiristellä.
nixweiss.gif
Voi säätää, kahvan etualapuolella on vaijerisuojuksessa lukitusmutteri ja kierteet jolla vaijeri säätyy. Edestä katottuna alaspäin pyörittämällä vapaaliike pienenee ja niin päin pois...

Käyhän etsimässä MP-talli -osiosta FZ6-huoltomanuaali niin helpottuu elämä pyörän kanssa.
 
Ei sit halunnut Fasu lähteä käyntiin aamulla, oli kuin akku ois aivan kupee, ei siis mitään elon merkkejä.

En kerenny sen enempää alkaa tutkimaan, akun oisin mitannut, mutta nyt ekan kerran huomasin että se sijaitsee jossain tankin alla? Joudun siis vissiin irroittamaan tankin että pääsee akkuun käsiksi?

Mites toi avaimen koodaus, voisko se muuttua jotenkin että pitäis uudelleenkoodauttaa jossain?

Troubleshooting tonight
veryangry.gif
 
Yleisin korjauskonsti on pistää vaihde vapaalle ja yrittää uudestaan. Sorry, ei oo pottuilua. Naisen pyörää siirrellessä tulee vaan aina ihmeteltyä tota erityispiirrettä(?) Näkykö kello lasissa? Jätitkö parkille yöks? Jos jätit, se on akun lataus ja baanalle (nimim. "kerran kokeillut").

Siellä se on akku tankin alla. 3 ruuvii irti: se satulan edestä ja kaks kuusiokulmaa edestä. Toi on ainoo huono puoli, jonka keksin pikkufasusta. Ku siirrät tankin, paa jotain alle, ettei naarmuta!

Koodaus käy, jos niin kauan, ku sulla on se punanen. Jos ei oo, ni sit
nixweiss.gif
vaan tuskin se on ajonestosta kiinni
lookaround_orig.gif
 
Juu vaihde oli vapaalla. Kello oli myös mystisesti kadonnut, joten viittais kuolleeseen akkuun. Ihmetyttää vain mikähän sen on tyhjentänyt?

Parkkivalojako meinasit? Eivät olleet päällä, koko mopohan hiljenee siinä vaiheessa kun avaimet kaappaa mukaan. Nyt hiljeni vaan vähän turhankin tehokkaasti
smile_org.gif
 
Parkkivalojako meinasit? Eivät olleet päällä, koko mopohan hiljenee siinä vaiheessa kun avaimet kaappaa mukaan.
Ei sikäli "hiljene", että jos käännät lukkoasennosta yhden eteenpäin, se on "P" asento ja silloin parkit palaa. Akku taas on tommonen 10 Ah:n akku, mikä on tyypillisen naurettavaa. Siitä se syndrooma syntyy. Ku ite tein ton mokan, vähän kyllä hävetti. Ny oon tehny sen VN800 ja FZ6S pyörillä. Saa nähä töpeksinkö tolla tonnisellaki...

Ai ni, se akku on tehokkaasti suojattu. Joudut ottaan muutaman ruuvin lisää, jollet saa laturin kenkiä kiinni. Ite lataan mieluummin akku kokonaan poissa pyörästä, mutta mä oonkin ylivarovainen, ku kysymys on pyörän sähköistä.
 
kyllä tuntuu mukavalta.

Iso A suoritettu äsken... Huomenna käynti pankissa ja sitten vois alkaa fazuja kattelee
smile_org.gif
 
Hei mites toi kiekkamittarin alin tolppa kun se vilkkuu kylmänä,niin ilmottaako ryypyn olevan päällä vai koneen olevan kylmä
nixweiss.gif
 
Parkkivalojako meinasit? Eivät olleet päällä, koko mopohan hiljenee siinä vaiheessa kun avaimet kaappaa mukaan.
Ei sikäli "hiljene", että jos käännät lukkoasennosta yhden eteenpäin, se on "P" asento ja silloin parkit palaa. Akku taas on tommonen 10 Ah:n akku, mikä on tyypillisen naurettavaa. Siitä se syndrooma syntyy. Ku ite tein ton mokan, vähän kyllä hävetti. Ny oon tehny sen VN800 ja FZ6S pyörillä. Saa nähä töpeksinkö tolla tonnisellaki...

Ai ni, se akku on tehokkaasti suojattu. Joudut ottaan muutaman ruuvin lisää, jollet saa laturin kenkiä kiinni. Ite lataan mieluummin akku kokonaan poissa pyörästä, mutta mä oonkin ylivarovainen, ku kysymys on pyörän sähköistä.
Epäilen ja toivon sen lukon olleen tuossa "p"-asennossa, näin tietäis ainakin ettei pyörässä ole vikaa. En muuten ennen ole huomannut koko P:tä. Mopo oli yön ohjauslukossa ja voi olla että olin vääntänyt avainta liikaa.

Akku oli tosissaan tyhjä ja sen irroitus olikin isompi projekti kuin luulin. Joutui ensin irroittamaan molemin puolin katteita että tankki mahtui nousemaan. Tankin takapulttia en irroittanu vaan nostin vain etupäätä tarpeeksi. Jos tankissa on bensaa niin ei liene kovin järkevää irroittaa letkuja? Helpompi hommahan tuo ois jos sais koko tankin sieltä irti.

No nyt on latauksessa taas ja huomenna toivon mukaan
062802moto_prv.gif
 
Ei sikäli "hiljene", että jos käännät lukkoasennosta yhden eteenpäin, se on "P" asento ja silloin parkit palaa.
Myös vilkut toimivat. Itse käytän tuota säännöllisesti tilanteessa, jossa prätkä on "vähän huonossa paikassa" ja vilkun käyttö järkevää, mutta ei viitsi jättää prätkään avainta.

Luulisin myös hätävilkkujen toimivan "P"-asennossa, mutta en ole siitä saletti.
 
Mikäs käppyrä toi tuolla kakkkos sivun alussa on,joku myy fasua devilin pöntöillä+pc3:sella ja heppoja vähemmän kun vakiopenkityksissä,siis hä
eek.gif
 
Mikäs käppyrä toi tuolla kakkkos sivun alussa on,joku myy fasua devilin pöntöillä+pc3:sella ja heppoja vähemmän kun vakiopenkityksissä,siis hä
eek.gif
Joo-o, minun mopotinhan se on. Ja kehottaisin sitä dynokäyrää katsellessa kiinnittämään huomiota sellaiseen asiaan kuin tehonmittaamisessa käytetty standardi (SAE/DIN). Eli siis, esim. Laser on mitannut Fasusta tällaiset käppyrät, (on muuten samat heposet kuin koriksen fazussa
smile_org.gif
) mutta heidän käyttämä standardi on tuo DIN. KX-centerin penkki taas käyttää SAE-standardia. Joku asiaa paremmin tunteva/tietävä voisi tästä varmasti selostaa enemmänkin
smile_org.gif
mutta näin olen kuullut, että tuollainen ero johtuu juuri tästä tehonmittauksessa käytettävästä standardista.

Täällä jotain juttua SAE/DIN jutusta...niin ja onhan täällä foorumilla tainnut olla melkoisesti juttua eri penkkien antamista teholukemista muutenkin.
 
Meniks sulla ne devilit kiinni ilman ongelmia,oliks reiät kohdallaan,sain jonkun lätkän putkien mukana,sille en ole keksinyt tarkoitusta, siihen alempaan kiinnittimeen nikkaroin töissä semmosen pinnapultin tapasen mikä tulee kokonaan läpi,se missä takalokari on kiinni.pitäs nikkaroida ens viikolla kiinni 1000 km huollon jälkeen.
062802jumpie_prv.gif
 
Millaseks sulla muuttu äänet,kuulostaako matalemmalta vai onks samanlaista raaseria kovempana kun vakiona(siis ilman killereitä)
confused_orig.gif
 
Millaseks sulla muuttu äänet,kuulostaako matalemmalta vai onks samanlaista raaseria kovempana kun vakiona(siis ilman killereitä)
confused_orig.gif
Putket meni melko hyvin paikoilleen, katselin vierestä kun mp-pajalla ammattilainen laittoi ne kiinni.

Äänet on hyvät. Matalammat kuin vakiona (tosin minulla on dB-killerit kiinni) ja vielä matalammat jos ne ottaa pois...tosin siinä vaiheessa emäntä kieltäytyi tulemasta kyytiin  
biggrin.gif
joten tyydyin pitämään dB-killerit paikoillaan. Mutta mukavaa murinaa se nyt silti pitää...siis alkuperäiseen verrattuna.
 
Back
Ylös