Haista... ja kuvittele vaan ihan vapaasti. Sitten kun pukkaat esim. jonkun kolkytkiloisen mitätahansa liikkuvan ja elävän olennon kanssa yhteen, niin palaa asiaan uudelleen. Jumalauta, mitä paskaa...Kuvitellaampa hieman törmäyksen dynamiikkaa ihan noin vaan energian kannalta.
Täytyy muistaa myös sellainen asia, että kissat ja koirat ovat mitä todennäköisimmin juuri siinä lähistöllä asuvan porukan lemmikkejä ja perheenjäseniä. Niitä ei voi rinnastaa joihinkin helvetin lokkeihin, variksiin, jäniksiin tai muihin villieläimiin.
Kituva eläin pitää lopettaa. Valitettavasti eläinsuojelulakilaki on sen suhteen ihan perseestä, sillä kukapa meistä kantaa ampuma-asetta taskussa. Itse jouduin lopettamaan autoni renkaan alle juosseen oravan muutama viikko sitten em. lainvastaisesti vääntämällä siltä niskat nurin. Kädet tärisi vielä tunnin verran sen jälkeen, vaikka tiesin tehneeni ainoan oikean ratkaisun. Lämmin, elävä ja sykkivä olento käsissä ja sen elämän päättäminen on todella kauheaa, vaikka sen selkäranka olikin poikki.
PPK
PS. Ainiin, mulla on viisi raskaansarjan vetokoiraa, mikä selittänee vastauksen sävyä ja tunnetta.