• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kohta ei jaksa enää odottaa kesää!

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja suzuki03
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Talli on onneks ihan vanhan Porintien vieressä, joten pääsee suoraan baanalle.
Onko se mahdollisesti Kalajärvellä?
Eikun parikymmentä kilsaa ettepäin...
smile_org.gif
Elikäs Vihdin puolla välillä Otalampi-Siippoo.Menikös oikein?
062802jumpie_prv.gif
 
Alustava suunnitelma on, että Fazeri liikkuu välillä Tampere-Mikkeli 10.päivä huhtikuuta, toivomus säiden herralta suosiolliset tuolle päivälle kiitos!
cool.gif
 
Muistellaanpa vuoden 2007 kevättä ;-)

Tulevalla viikolla oli jo hiekkojakin poistettu tien reunoilta. Espoon päivälämpötilat oli ylihuomisesta sunnuntaista alkaen: +13, +15, +15, +15, +13, +12 ... No tosin sunnuntai oli silloin jo 25. päivä että sellainen offsetti.

Ja oli loistokelit - jäi mieleen!
 
Rapiat 30+ pyörää tässä tiskin edessä ja uutta ajokamaa virtaa päivittäin hyllyyn. Oma pyörä tallissa täysin ajovalmiina.
Ei kuumota yhtään, ei.
 
Jos olisi mopo Mikkelissä niin voisi pieniä päiväreissuja jo heittää iltapäiväauringossa kun on päätiet siihen aikaan päivästä sulia...
Lapioin eilen autokatoksen edestä metrin lumikinoksen pois ja suunnitelmissa oli alun perin ottaa Kawasaki huomenna perjantaina koekäynnistykseen ja -ajoon. Nyt paistaa täällä Mikkelissä taas aurinko ja kadut keskustassa + ohitustie ovat tosiaan sulat ja kuivat. Huomiseksi lupasi peräti plussakeliä. Pitäisköhän sitä yrittää? Tosin päästäkseni keskustan kaduille tai ohitustielle pitäisi ensin ajaa jäisellä/lumisella kadulla jonkin matkaa. Miun tuurilla talutan sitten Kawan takaisin talliin tuhannen päreinä. Mutta kun ei jaksa odottaa  
sad_orig.gif
. Akku on ladattu "varmuuden vuoksi" miljoona kertaa ja tänään kurkistin taas pressun alle ja Kawa selvästikin haluaisi jo herätä talviunilta.

Vaimo on jo jonkin aikaa ihmetellyt intoani lapioida lumia kokonaan pois pihan "parkkipaikan" oikeasta reunasta. Tänään lapiohommat palkittiin: Pääsin hiekkakerrokseen asti ja löysin liuskekiven jonka varaan Kawasakin aina kesäisin parkkeerasin  
smile_org.gif
. Nyt on siis kaikki valmiina  
cool.gif
 
Lunta tulee ihan kympillä ja pakkasta on pari astetta jot ajokelit taitaa jäädä ensikuulle. Ruotsissa tuossa tuli taas käytyä ja kyllähän siellä olis ollu täydet ajokelit.
 
Hyvää se lumi tekee, kroppa kesäkuntoon.
Emmä tonne vajaan oliskaan halunnu vielä
tounge.gif


Mut sitä enempi sitä kesällä nauttii
062802moto_prv.gif
 
Länsirannikolla ainakin siirtyi kauden avaus ainakin parilla viikolla.
033102ass_1_prv.gif


Lumisohjopaskaa tuli eilisen päivän ja aika kovia yöpakkasia ensi viikoksi luvattu, no ehkä ensi kuussa pääsee jo varovaisesti kokeilemaan pyörää.
 
Mitäs siinä on jaksamista. Just ilmoitin vakuutusyhtiöön, että mopo seisoo huhtikuun ja että vappuna sitten starttaillaan  
062802moto_prv.gif
062802moto_prv.gif
.
 
Etelä-Saksa eilen + 16 celsiusta, wohoooo....
biggrin.gif


No mitäs tuosta, kun ei ole pyörääkään. Jos tulisi ennemmin tai myöhemmin.

Mutta oli niin hyvä paikka kuitata
tounge.gif
.
 
Länsirannikolla ainakin siirtyi kauden avaus ainakin parilla viikolla.
Siltähän tuo näyttää. Toisaalta päätiet - ja vähän pienemmätkin - sulaa ja kuivaa kyllä tähän aikaan vuodesta erittäin nopeasti, joten jos ei kauheasti tule koko ajan lunta lisää niin ehkä tässä toivoa on. Vesisadetta lupaavat lauantaiksi. Toivossa on hyvä elää -> menen starttaamaan V2:sta.
 
Lunta tulloo aivan kympillä, plääh. Olo on niinku tulisilla hiilillä=eli erittäin vakava.

Pihaa on kolailtu ja tallissa mielikuva harjoituksia tehty, vituttaa silti. Et tällasta yksin puhelua tällä kertaa.

Laukkujakin olen katellu et jos pystyis työkamat fiksusti pakkamaan niin olis kiva tehdä kesällä kaikki mahdolliset hyötyajotkin pärrällä
062802moto_prv.gif
 
Back
Ylös