Ai...mä en ainakaan oo HOMO
mie oonki lespo, tykkään naisesta, vaikka kawalla ajankin. taitaa ceparimimmikin tykätä miehestä/-istä vaikkei oo homo.
asiasta kyykkyyn, niinpä. selänpituus, käsienpituus, jalkojenpituus. ne kaikki ovat erittäin vaikuttavia pyörämallin ajoasennon ja ergonomian soveltuvuudesta suomen rajoitusten mukaiseen sekalaiseen ajoon.
tiiän itestä, että lyhyet ja paksut käet, lyhyet ja tosi paksut jalat, sekä suhteellisen pitkä selkä yhdessä tekevät ainakin tiukimmilla kiloisilla hitaan ajamisen hyvin tuskalliseksi pitempään kestäessään. aktiivinen ajaminen sit jo sujuu radalla tai muuten kovaa. nykynenkin 12r, joka ei vakionakaan ole ihan kaikista kyykyimpiä, on muokattu ja olen muokannut sen ajoasentoa sopivammaksi pitkälle matkalle suomen oloihin. stongassa on n. 2,5 cm korotusta ja perää on himpun laskettu, jos on keulaakin ihan vähän. silti pitkä reilu 2 viikkoa kestänyt lapinturnee sai vasemman hartiaseudun kipeäksi ja on niinkuin tulehtunut. epäilen osittain ajoasentoa, mutta enemmän ajoviiman kiertämistä hihan ja kauluksen välillä. kumma ettei sitten oikea puoli ole kipeytynyt. tekeekö kello vas. ranteessa ja joku puristus hallaa ololle? sitä voi arvailla. välillä nelikon värinät puuduttavat käsiä. tuo a-mallinen värisee enemmän kuin uudemmat 12r kawat ja monet muut prätkät. lämpötyynyä ja kylmäkuumageeliä olen särkylääkkeen ohella ottanut hartioiden hoidoksi. liikunta jossain vaiheessa tuo lisäapuja, että kyllä se tästä.
niin ihan kilokyykkyä en itselleni ottaisi yleis- tai reissupeliksi siis em. po. viitaten. joku peruspyörä tai nyt jo taas on alkanut jälleen mietityttää joku kustomi, mutta siinä kipeytyy persaus ja selkä helpommin taas. toisille kilokyykkykin sopii mainiosti matka-ajoon, se riippuu kropanmallista ja mieltymyksistä.
se vielä, ettei zzr1100 saatikka cbr1000f ole ihan hirveän kyykkyjä, molemmilla on tullut ajettua tuhansia kilsoja ja zetorilla pitkälti yli satatuhattakin. ennenvanhaan, kun separi tuli 1987 markkinoille, se oli kyykky. joko sitä on wanaha kun kirjoittaa kuin wanhat mummut ja papat; ennenvanhaan, hehiö. silloin kyykympiä taisivat olla gsx-r vehkeet ja fzr-jammut vain ja gpz1000rx oli samaa luokkaa separin kanssa. isozetori oli ja on vain hitusen kyykympi separia.
ihme, ettei markkinoille ole tullut enemmän säädettävillä stongilla, penkeillä ja jalkatapeilla varustettuja prätkiä. on se melko kumma kun aattelee. miten olisi auto jossa olisi kiinteä jakkara ja ratti? saattaisi varaosakauppa käydä hyvin. siinä lie yksi vastaus asiaan. tarvikemyynti pysyy runsaampana ja säästetään kustannuksissa, sekä painossa. olisi kuitenkin teknisesti helppoa tehdä ohjaustanko monipuolisilla säädöillä, samoin penkin korkeutta olisi helppo säädellä ihan yksinkertaisilla vivuilla. jalkatappien ja polkimienkin säätömahdollisuuksien rakentaminen olisi ihan kohtuullisen helppoa, tuskin rakettitiedettä kuitenkaan.
joissakin matkasohvissa on joitakin säädettävyyksiä olemassa. muissa pitää ostaa korotuspaloja, vaihtaa stongia, ottaa fylliä pois perseenalta, lisätä fylliä, ostaa tarvikkeena poljin-jalkatappisarjoja tai kustomeihin siirtosarjoja.
tämmösiä yömietteitä.