Ennakoivan ajon kursseja olemme järjestäneet Ahvenistolla vuodesta 2004 ja kursseilla on näiden vuosien aikana käynyt satoja motoristeja. Kurssilla ei ole toistaiseksi yksikään koulutettava (eikä myöskään kouluttaja, vaikka itselläni lähellä olikin viime kesänä jarrutusdemossa) loukkaantunut eikä pyörät rikkoutuneet. Ahvenisto soveltuu koulutuskäyttöön erinomaisesti. Ahveniston demonisoinnissa kannattaa muistaa aina se, että on eri asia treenailla katuajoon tarvittavia taitoja nopeuksissa joilla kadulla ajetaan versus siihen, että ajetaan kilpailuissa ajettavilla nopeuksilla. Kilpailutoimintaan ja +240 km/h vauhteihin Ahvenisto on liian vaarallinen rata, mutta maantienopeuksiin huomattavasti turvallisempi paikka kuin tieliikenne.no ei tarvi ei... mutta sitten jos niin hassusti kuitenkin sattuu käymään, melkein kaikilla muilla Suomen RR-radoilla on selkeästi paremmat mahkut selvitä ehjin nahoin.Mä oisin kiinnostunut ja tulisin Ahvenistollekkin =)
Muille: eihän siellä tarvi ajaa niin että kaatuu!
Ei muutoin mitään Ahvenistoa vastaan, se on kyllä ratana todella hieno, riskit vaan on moottoripyörillä aika ilmeiset.
Ohjaamattomilla ajoharjoittelupäivillä Ahvenistolla on tullut selvästi eniten henkilövahinkoja muihin ratoihin verrattuna, mutta tällöin on kuljettaja poikkeuksetta ajellut aivan jotain muita nopeuksia kuin mitä Suomessa tieliikenteessä saa ajaa.
Referenssinä mainittakoon, että pari vuotta sitten eräs motoristi kurssillemme tullessaan kaatui Hämeenlinnan moottoritiellä (kaistojen välissä ollut liukas paikkausmateriaali) ja kaksi taas kurssilta lähtiessään ensimmäisessä risteyksessä toisiinsa törmättyään.
t. Jukka