Naulan kantaanMaailmassa monta on ihmeellistä asiaa.
Ei se ainakaan mistään kuivuneista o-renkaista johdu, koska jo mopossa aikanaan oli sama ilmiö havaittavissa.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Naulan kantaanMaailmassa monta on ihmeellistä asiaa.
Joka ei selitä sitä ilmiötä, että ketju kiristyy ja löystyy takarenkaan pyörimisen tahtiin.mutta tuohon ilmiöön riittää yksikin jäykkä liitos ketjuissa!!!![]()
Ei tuhat kilometriä ajetuissa ketjuissa ole vielä jäykkiä lenkkejä.mutta tuohon ilmiöön riittää yksikin jäykkä liitos ketjuissa!!!![]()
Jotkut rasvaavat 10 kertaa/1000 km(kuten allekirjoittanut).Menee vähän off topiciksi, mutta eihän 1000km aikana uutta ketjua edes rasvata kuin kerran.. mites sitä voi pitää huonosti?
Tarkistitko myös onko kiinnityspulttien reiät keskeisesti hampaisiin nähden? Saatko rattaan ollessa vanteessa paikoillaan tarkistettua mitan hampaiden välistä kuopan pohjalta johonkin kohtaan vanteelle.Mittailin takahampin keskikehältä hampaiden väliin ja n.1mm sisällä oli.. eli ei ole soikea rataskaan..
Saapikait sen mitattua..Saatko rattaan ollessa vanteessa paikoillaan tarkistettua mitan hampaiden välistä kuopan pohjalta johonkin kohtaan vanteelle.
Ainakin omassa mopossa valmistaja suosittaa n. 800km välein rasvausta. Tuo 10 kertaa on todellista tuhlausta, ja sitä rasvaa saakin sitten kaapia lusikalla joka paikasta.. Ja kuka hitto pysähtyy 100km välein rasvaamaan ketjua.. johan siinä menis matkanteossa hermotJotkut rasvaavat 10 kertaa/1000 km(kuten allekirjoittanut).Menee vähän off topiciksi, mutta eihän 1000km aikana uutta ketjua edes rasvata kuin kerran.. mites sitä voi pitää huonosti?
Paljonko arvioisit ketjun kestävän 1000 km:n rasvausvälillä? 20 tkm?
Juu, kohtuus kerjätessäkin. Jotkut esim. pesevät mopoa melkein päivittän, joka ei myöskään ole hyväksi.Ainakin omassa mopossa valmistaja suosittaa n. 800km välein rasvausta. Tuo 10 kertaa on todellista tuhlausta, ja sitä rasvaa saakin sitten kaapia lusikalla joka paikasta.. Ja kuka hitto pysähtyy 100km välein rasvaamaan ketjua.. johan siinä menis matkanteossa hermotJotkut rasvaavat 10 kertaa/1000 km(kuten allekirjoittanut).Menee vähän off topiciksi, mutta eihän 1000km aikana uutta ketjua edes rasvata kuin kerran.. mites sitä voi pitää huonosti?
Paljonko arvioisit ketjun kestävän 1000 km:n rasvausvälillä? 20 tkm?Suosittelen hankkimaan automaattioilerin jos iskee paranoia ketjujen rasvojen suhteen.![]()
Kun otetaan huomioon, että uudessa ketjussa on tehdasrasvat O-renkaissa siellä missä pitääkin, niin liiallinen rasvaus vain likaa ketjun nopeammin ja ketju kuluu turhaan.
Riippuu toki käytetyistä rasvoista, mutta uskallan väittää, että mikään rasva ei voitele tarpeeksi yli 500 km:n jälkeen. Samallahan tuo voitelu hoituu, kun pysähtyy kaffille matkan varrella. Pari litraa vaihteistoöljyä on riittänyt hyvinkin koko kesän(a 3 euroa), eli ei se nyt pahaa tuhlausta ole. Eipä ole tarvinnut paljon ketjua kiristellä.Ainakin omassa mopossa valmistaja suosittaa n. 800km välein rasvausta. Tuo 10 kertaa on todellista tuhlausta, ja sitä rasvaa saakin sitten kaapia lusikalla joka paikasta.. Ja kuka hitto pysähtyy 100km välein rasvaamaan ketjua.. johan siinä menis matkanteossa hermotSuosittelen hankkimaan automaattioilerin jos iskee paranoia ketjujen rasvojen suhteen.![]()
Kun otetaan huomioon, että uudessa ketjussa on tehdasrasvat O-renkaissa siellä missä pitääkin, niin liiallinen rasvaus vain likaa ketjun nopeammin ja ketju kuluu turhaan.
En oikein ymmärrä sen tilan merkitystä.. se siis on siinä härdellissä mikä irtoaa vanteesta pois ja siinä on hammasrattaat kiinni. Eli siellä laakerin ympärillä tyhjää tilaa monta senttiä, ja se tila on "täytetty" semmosella pehmeällä nauhalla. Ei siis ihan teippiä, mutta jotenki vaan semmosta mikä ei välttämättä tehtaalta lähtiessä ole siellä ollut?Onko se hammasratas-hässäkän laakerointi säädetty jollain teipillä tms? Jos siellä laakerikupissa on teippiä, niin tuskin kannattaa muualta hakea vikaa...
En oikein ymmärrä sen tilan merkitystä.. se siis on siinä härdellissä mikä irtoaa vanteesta pois ja siinä on hammasrattaat kiinni. Eli siellä laakerin ympärillä tyhjää tilaa monta senttiä, ja se tila on "täytetty" semmosella pehmeällä nauhalla. Ei siis ihan teippiä, mutta jotenki vaan semmosta mikä ei välttämättä tehtaalta lähtiessä ole siellä ollut?Onko se hammasratas-hässäkän laakerointi säädetty jollain teipillä tms? Jos siellä laakerikupissa on teippiä, niin tuskin kannattaa muualta hakea vikaa...
Voisko sen tarkoitus olla että se pitäis siellä rasvaa ja roiskis sitä akselille ja laakereille?!? en voi keksiä sille mitään muuta tarkoitusta.. Eikait siitä mitään haittaakaan siellä ole, mutta puuttuukohan siitä sitten joku osa, vai onkohan se ollu alunperin tyhjä tila?
Työnsin sinne vaseliinia ihan reippaasti, jotta se nauha pysyy hyvin paikoillaan..
Mielestäni rakenneperiaate suunnilleen sama.Kuten resunukke huomasit, niin tuo on vähän erinäköinen tuossa XN85:ssa...
just näin.osien 9, 14 ja 15 kontakti pitää olla osien välillä kohtuullisen tiukka, metalli metallia vasten, ei mitään teippejä välissä.