• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Keskellä kaistaa ajamisesta

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja artoodetoo
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Keskellä kaistaa ajamisesta

Tänään taas pisti öögoniin kun kaikesta päätellen tuleva mp ajokorttikokelas ja perässä opettaja ajoivat kummatkin lähes jatkuvasti rasvarannussa keskellä poimimassa nauloja ja vastaavia joita autojen renkaat eivät keskeltä poimi. Opetetaanko autokoulussa että pitäisi ajaa keskellä vai puhutaanko asiasta mitään?

Samaa näkee erittäin paljon muutenkin, näppituntumalta 90% ajaa keskellä jatkuvasti. Vaarallisintahan se on silloin kun ajetaan auton takana, auton alta voi sukeltaa näkyviin ihan mitä tahansa (raatoja, halkoja, you name it...) ja siihen ei kerkeä välttämättä reagoida. Sateella rasvarantu on liukkaampi kuin ajo-ura ja kuten mainittu niin keskellä on kaikki mitä autot eivät ole nakkeihinsa poimineet.

Uskallan väittää että yleensä (ei aina, riippuu tiestä ja liikennetilanteesta) on turvallisinta ajaa keskiviivan puoleisessa ajourassa jolloin vaikkapa elukan rynnätessä tielle on mahdollista väistää kumpaankin suuntaan. Myös yllättäen sivutieltä samaan ajosuuntaan kääntyvän auton pystyy helpommin väistämään.

Ajatuksia aiheesta?
 
artoodetoo sanoi:
Myös yllättäen sivutieltä samaan ajosuuntaan kääntyvän auton pystyy helpommin väistämään.

Yllättäen vasemmalta sivutieltä vastaan kääntyvän auton kanssa enemmän haastetta...:grin:
Tämmöinen pappa, joka koukkas metrin keskiviivan yli, tuli just vastaan tuossa joku aika sitten. Ei oikein kädet toiminut käännöksessä.
 
Keskellä näkee ja näkyy paremmin mutta ihan oikeesti nyt, eikö ole parempaa tekemistä kuin katsoa missä muut ajaa? Menkää vaikka itse ajelulle
 
Mie ajan pääsääntöisesti keskellä kaistaa, eli siinä urien välissä.
Urissa vetelee ja siellä karhea asfaltti, joka syö renkaat.

Jos kaukana näkyy risteys ja siellä auto, niin otan lähelle keskiviivaa.

Niin, auton takana.
No eipä tule juurikaan ajettua auton takana kahdesta syystä.
Niitä ei juurikaan ole siellä, missä minä ajelen.
Ohittaminen on sallittu, koska ei hermo kestä ajaa niiden vatkaajien perässä. Etupuolella on paljon turvallisempaa.
 
"auton alta voi sukeltaa näkyviin ihan mitä tahansa"
Ei voi tai siis voi
ja jos siihen ei ehdi reagoida niin onihan liian lähellä sitä autoa,
samalla ajtuksella siinä keskitien puoleisessa urassa ajessa voi sekeltaa näkyviin
joku kuun kraaterin kokonen monttu,
näkee/näkyy kyllä paremin oik puolen "pimeistä" risteyksistä tunkevat sekä nille
"paskaraidan" ja keskipuolen uran reunaalla tullee yleensä
ajeltua vähemään paskaa mitä ihan siinä keskllä kaistaa
ja yleensä myös vähiten reikiä

E: sen verranhan sitä käsitelivät koulussa että ajoneuvoa tulee kuljettaa
niin tiien oikessa laidassa kuin se kulloinkin valitsevissa olosuhteissa on turvalista
 
Juu ja takaa tulee auto joka luulee että ajat mopolla. Ohittaa sut häikäilemättömästi :blink:

Kyllä moottoripyörällä otetaan paikka kaistalla keskellä haltuun ja jätetään turvaväli, jotta tiessä oleva mahdollinen esine ehditään väistää.

Pari+ muut ajelut sitten rengas urissa.
 
1340R86 sanoi:
sen verranhan sitä käsitelivät koulussa että ajoneuvoa tulee kuljettaa
niin tiien oikessa laidassa kuin se kulloinkin valitsevissa olosuhteissa on turvalista
Oman autokouluni mp-opettaja puolestaan kävi läpi kaikki eri vaihtoehdot, pui luokan kanssa että haitat/hyödyt joka vaihtoehdosta, ja lopputuloksena opettaja sanoi että keskellä ajokaistaa on kaikista turvallisin overall.

Mutta toi taitaa olla vähä että niin monta ku on opettajaa, ni on mielipidettäkin. Eihän tohon varsinaisesti mitään 100% totuutta ole olemassa, on vain hyvin tai huonosti perusteltuja mielipiteitä.
 
Tämä saattaa olla joillekin tuttu katkelma:

Ajoneuvoa on ajoradalla kuljetettava muu liikenne ja olosuhteet huomioon ottaen niin lähellä ajoradan oikeaa reunaa kuin turvallisuutta vaarantamatta on mahdollista.
 
Miikam sanoi:
Tämä saattaa olla joillekin tuttu katkelma:

Ajoneuvoa on ajoradalla kuljetettava muu liikenne ja olosuhteet huomioon ottaen niin lähellä ajoradan oikeaa reunaa kuin turvallisuutta vaarantamatta on mahdollista.

Mutta kuka sanoo mikä vaarantaa turvallisuuden ja mikä ei? Yhden mielestä oikeanpuoleinen ajoura on vaarallinen, koska voidaan sekoittaa mopoon. Toinen sanoo, että ajourien väli on turvaton, koska siinä on öljyä, kiviä, roskia, elukoiden rastoja yms. Kolmas taas sanoo, että edellämainituista syistä turvallista on vaan vasemmanpuoleisessa ajourassa. Virkamies taas melko varmasti sanoo, että tämä viimeisin nyt ei ainakaan ole lainsäätäjän tarkoitus. Kuka näistä lopulta on oikeassa, sen ratkaisee viime kädessä oikeuslaitos, mutta olisin samaa mieltä PrivateeRin kanssa, että käytännössä tuo on mielipidekysymys johon ei ole vedenpitävää oikeaa vastausta.
 
Ikäni puolesta olen sen verran lahjakas, jonkun mielestä vanha, ettei ole tarvinnut ajotunneilla käydä joten olen itse joutunut päättelemään missä kohtaa tietä ajan. Keskellä ajokaistaa ja perustelut tuli edellä.

Pitäisi varmaan järjestää kaista-ajokurssi vähemmän lahjakkaille koska he ovat joutuneet käymään kouluja, että ovat saaneet kortin mopoihin ja moottoripyöriin. Ei se tämän vaikeampaa ole.

Terveisin: selkäkipujen takia yön valvonut ärtysä paska:vi**ttaa:
 
Siinä keskellä aina itsestään selvästi. Moottoripyörällä kuuluu ottaa koko kaista haltuun jo turvallisuussyistä.
Siinä keskellä on silein asfaltti, rengas kuluu vähiten. Jos vastaan tulee rekka, niin siirryn yleensä hetkeksi oikeaan reunaan että se paineisku vähenee.
 
Re: Keskellä kaistaa ajamisesta

Tuosta öljyrannusta vielä; on kyllä äärimmäisen harvassa näissä nykyautoissa öljyn valuminen. Ennemminkin näkee teillä raskaasta kalustosta löpöä (korkki unohtunut auki tmv.) roiskuneen koko kaistan leveydeltä. Ymmärrän sen, että vuonna -55 tai jotain autot säännöllisesti tirautti öljyt tielle, ja siitä on saattanut jäädä se mielikuva. Itse ajan keskellä kaistaa, syitä mainittu edellä jo monia. Juuri vähän aikaa sitten ajoin pienehkössä letkassa ja peilistä katselin takana ajavaa pariskuntaa (kakspäällä). Hirvitti, kuinka vähän kaveri väisti mm. rekkoja siitä omasta paikasta. Vasenkurvit meni jo keskiviivan päällä, raskaamman liikenteen kohdalla odotin kolausta joka kerta. No, ei tullut, onneksi.
 
Tulee ajettua ihan missä sattuu riippuen monista tekijöistä ja pääsääntöisesti tilanteet vaihtelee jatkuvasti.

PK-seudun kehätiet jne useampikaistaiset:
-keskellä kaistaa jos vähän liikennettä. Säästyy renkaat ja näkyvyys muille sekä itselle ok.
-Ruuhkaisemmassa liikenteessä lähempänä kahden kaistan katkoviivaa jotta näyn viereistä kaistaa ajavien
sivupeileistä. Vähentää aavistuksen päälle ajavien kaistanvaihtajien toilailuja ja näen paremmin mitä edessä
tapahtuu kummallakin kaistalla.
Esimerkiksi joku vaihtaa väkisin kaistaa jonkin verran edempänä niin tiedät että kohta alkaa jarruvalot syttyä.
-Tarvittaessa pakoreitti kaistojen väliin.
-Oikeassa laidassa ainoastaan poikkeustilanteissa. esim ruuhkassa ryhmittymäkaistalle poistuessa mutta vasta ihan
loppumetreillä

Maanteillä sitte ihan tien tyypin, liikenteen ja näkyvyyden mukaan, mutta vältän keskiviivan tuntumassa ajoa etenkin mutkaisilla osuuksilla kuin ruttoa.
Kaarteen loppuessa jos näkyvyys on hyvä, voi mutkan lopun leikata sisälle.
 
Keskellä kaistaa ajetaan tottakai. Moottoripyörässä on säädin, jolla saa edessä ajavat autot pois (oikean käden kuminen kahva).

Suurimmat kulumat ja reiät asvaltissa on autojen renkaiden kulku-urien kohdalla. Vasemmassa reunassa kaistalla olet eniten sen spekulatiivisen edessä ajavan auton takana piilossa. Vasemmalla suurin todennäköisyys on nokkatörmätä vastaantulevaan autoon.
 
90-luvulla kevarikorttia ajelessa opetettiin että auton ja mp.n kuskit sijoittuu kaistalla samaan kohtaan, ryhmäajossa jokatoinen taas repsikan kohdalle.
On todella rasittava ajaa moottoripyörällä sellaisen tuntemattoman motoristin perässä joka seilaa edessä kaistalla missä sattuu, suoralla tiellä. Onneksi näistä pääsee aina ohi ja voi jättää luikertelijan taakse ajelemaan omia kuvioitaan.
 
miksi tästä edes keskustellaan.. Ainahan se on opetettu ajamaan keskellä ja en suurin surminkaan lähtisi ajamaan jommassa kummassa laidassa, varsinkaan oikealla.

lahjakortti? vuodelta -75?
 
Back
Ylös