• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kehittämisajatuksia ratapäville 2012

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jens
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Samaa mieltä JGo:n kanssa. Neljä ryhmää tuskin ruuhkiin auttaa, sama määrä pyöriä sinne ryhmään silti otetaan. Jos ongelmana nyt on ne hitaat nopeessa niin selkeät rajat joka radalle. Hitaasta keskiryhmään jos ajat alle tietyn ajan ja sama nopeeseen.
 
Ajoo tulis saman verran kuin vanhallakin systeemillä ja siirtyminen keskinopeesta nopeeseen ei olisi niin suuri kynnys.Auttaisi todellakin ruuhkiin keski ja nopeassa ryhmässä ja ajo olis huomattavasti mukavampaa.
Millähän matikalla ajoaikaa yhtä paljon jos 7 h ajoaika jaetaan kolmella tai neljällä. Syömiseenkin 5min lisää 15min ryhmillä, eli sillä kustannuksella 30min vähemmän. Mieluummin lopetattaisin sen yhden setin hlökohtaisesti aiemmin.

Ja miten tosiaan ruuhka helpottuu, kun ryhmät pyritään kuitenkin myymään täyteen? Ainoa keino jonka siihen näen, on että jos nyt on kolme ryhmää á 40 kuskia, ryhmissä olisikin 30 kuskia. = rahamäärä sama, hintojen korotuspaineet samat. Loppukäyttäjälle vähemmän potentiaalista ajoaikaa.

Ideologia on hyvä, vielä kun käytäntö ja realismi otetaan puntariin, ollaan valmiimpia päätöksentekoon.
 
Ajoo tulis saman verran kuin vanhallakin systeemillä ja siirtyminen keskinopeesta nopeeseen ei olisi niin suuri kynnys.Auttaisi todellakin ruuhkiin keski ja nopeassa ryhmässä ja ajo olis huomattavasti mukavampaa.
Millähän matikalla ajoaikaa yhtä paljon jos 7 h ajoaika jaetaan kolmella tai neljällä. Syömiseenkin 5min lisää 15min ryhmillä, eli sillä kustannuksella 30min vähemmän. Mieluummin lopetattaisin sen yhden setin hlökohtaisesti aiemmin.

Ja miten tosiaan ruuhka helpottuu, kun ryhmät pyritään kuitenkin myymään täyteen? Ainoa keino jonka siihen näen, on että jos nyt on kolme ryhmää á 40 kuskia, ryhmissä olisikin 30 kuskia. = rahamäärä sama, hintojen korotuspaineet samat. Loppukäyttäjälle vähemmän potentiaalista ajoaikaa.

Ideologia on hyvä, vielä kun käytäntö ja realismi otetaan puntariin, ollaan valmiimpia päätöksentekoon.

Ideana oli lähinnä se, että ryhmien sisäiset erot saataisiin tasaisemmiksi. Ajoaikaa ei olisi niin paljon tarjolla, mutta jos laatu korvaisi määrän? Aika usein varsinkin keskiryhmässä on vähän turhan suuret nopeuserot eikä ajamisesta oikein tule mitään.

Tietenkin voisi kylmästi asettaa eri ryhmille kierrosaikavaatimukset  
biggrin.gif
Niistä voisi sitten vähän lipsua, jos tapahtuma ei ole myyty loppuun kun tilaa on vähän enemmän.

Eikös keskiryhmä ole suosituin ryhmä niin ei luulisi olevan vaikeata saada liput myytyä vaikka asetettaisiin ratakohtaiset rajat kierrosaikojen suhteen. Kai keskiryhmäläisilläkin on oikeus saada rahoilleen vastinetta siinä missä nopean ryhmän kavereilla...
 
Tuohon keskiryhmän ruuhkiin ja ohituksiin auttais hieman jo sekin, jos kuski itse tiedostaisi edes jollain lailla oman vauhtitasonsa. Tarkoitan tällä sitä, ettei hitaimmat olis heti ensimmäisten joukossa portille menossa setin alkaessa. Toki, voi olla ettei kuski välttämättä tajua pointtia vaikka joka setillä useampi pyörä painais heti ekoilla kiekoilla ohi..

Itsellä juuri tilanne jossa keskosessa ei juurikaan itsestä enää ohi tulla, vaan itse joutuu lähes kokoajan hakee ohitusta. Sit kun painaa ekana settiin saa ajaa ehkä pari kolme kiekkaa tyhjääkin rataa. Vauhti ei kuitenkaan aivan riitä jokaradalla nopeeseen, tai oma vauhtitasotaso heittelee liikaa vielä, varsinkin kun ottaa ne ohitukset niin varman päälle... Kuitenkin kokemus, että kun kerran kemorassa nopeen ryhmän jaloissa muutaman kiekan ajoin ja sai vähänkin vetoapua niin ajat parani heti.

Kaunis ajatus ehkä? Mut miten toteuttaa käytännössä..
Kunhan pohdin..
 
Neljä ryhmää voisi orgin päivillä ollakin hyvä idea, koska noita jokkiskuskeja alkaa löytyä teidänkin päiviltä ja normaalisti ryhmät ovat ehkä hieman tuen päiviä hitaampia.

Ja miksi porukkaa pitäisi ottaa enemmän? Minusta koko 4-ryhmän idea olisi se, että porukkaa olisi yhtä paljon mitä kolmessa setissä, ajaminen olisi vain väljempää ja nopeuserot maltillisempia.
 
Toinen asia; porttivahdin kannattaa ensin varmistaa, että se ambulanssi jää päivystämään siihen portille, kun siel on potilaita kyydissä, ettei siis se ambulanssi ole lähdössä viemään niitä potilaita, ennen kuin päästää ajoharjottelun jatkumaan normaalisti ja kuskit radalle.
Toi lanssihomma kyllä hoituu ennemminkin ratavastaavien kautta. Meillä kyllä on tieto siitä, jos radalla tapahtuu vakava loukkaantuminen, joten porttivahdin ei tarvitse sillä asialla päätään vaivata.
No siinä tapauksessa; porttivahdin kannattaa ensin varmistaa ratavastaavalta, että se ambulanssi jää päivystämään siihen portille, kun siel on potilaita kyydissä, ettei siis se ambulanssi ole lähdössä viemään niitä potilaita, ennen kuin päästää ajoharjottelun jatkumaan normaalisti ja kuskit radalle.
Edelleenkin olen sitä mieltä, ettei porttivahdin tarvitse asiasta murehtia. Jos  rata on puhdas eikä siellä ole autoja, niin ajot käyntiin. Eli lippumiesten ja porttivahdin vastuualueeseen kuuluu hoitaa ajot käyntiin samantien ja pitää huolta turvallisuudesta koskien rataa. Ratavastaavat kyllä pistävät homman seis jos lanssi lähtee. Eri asia on sitten jos lanssi selkeästi lyö luurin porttivahdin kouraan ja sanoo lähtevänsä viemään potilasta pois. Tällöinkin pääasia on, että tieto asiasta ilmoitetaan radiolla järjestävän seuran edustajille. Ajopäivän keskeyttämis/jatkamispäätös on kuitenkin järjestävän seuran edustajien vastuulla, joten lippumiesten ja porttivahdin tulee keskittyä tapahtumiin radalla. Porttivahti on kuitenkin samalla yksi lippumies jonka vastuulla on osan rataa seuraaminen kaatumisten yms. tilanteiden varalta.

Järkkärit saa kuitenkin käytännössä aina kiinni radiolla jos jotain kysyttävää tulee, eikä ole tarkoitus laittaa porttivahdin niskoille enempää vastuuta kuin portin "hoitamiseen" vaaditaan.
Ok, eli tossa tilanteessa porttivahti joutuu olettamaan asioita. Jos sattuu joskus käymään niin että mä olen porttivahtina, ja sä olet ratavastaavana, niin älä ihmettele miksi varmistan asian sinulta.
Sen verran pitkään kuitenkin olen pyörinyt näissä touhuissa että olen nähnyt montakin kertaa mihin asioiden olettaminen johtaa; ja sitä en halua porttivahtina tehdä.
 
Tohon ryhmäjakoon kommenttia. Samaa ongelmaahan on myös hitaassa ja erot nopeuksissa varmaan vielä isompia. Itse kun näin ekana kesänä ja muutaman ratapäivän käyneenä näytän ajavan nähtävästi hitaan/keski-ryhmän reuna-aikoja (Motopark 1.54.x, Alastaro 1.46.x, Kemora 1.34.x), niin erot sielläkin on aika isoja. Päivän sessioissa ei välttämättä pääse ajamaan yhtään puhdasta kierrosta, kun nopeuserot ovat puolta minuuttia ja mutkissa ohittaminen kiellettyä. Eli pitäisi sekin jakaa kahteen, hitaat ja vielä hitaammat
smile_org.gif


Tokihan tietty vauhdit eivät ole niin vaarallisia kuin nopeassa, mutta epämääräisiä ajolinjoja, niitä suorilla mahdottomia ohittaa ja mutkissa silmille tulevia Hayabusia sitäkin enemmän.

Loppujen lopuksi muuttaisiko neljään ryhmään jakaminen kuitenkaan mitään niin radikaalisti, että ajoaikaa pitäisi ruveta lyhentämään. Itse pitäisin sen näin kuin se on.
 
En jaksa lukea koko ketjua mut jos kukaan ei maininnut asiaa, niin vanhan toistoksi ehdottaisin että sadekelin osuessa osalle rataa, ei kuivaa aluetta turhaan liputettaisi keltaiseksi. Pöhköä ajella koko rata ohituskiellossa jos märkää on vaan pikkuosalla.

Toisekseen ehdottaisin ettei mulle näytetä mustaa lippua pikku pikku vahingon vuoksi, koska mä olen vanha ja mulla on ikänäkö
lookaround_orig.gif
 
Aika vähän keksii kehitettävää, homma toimii varsion mainiosti, pari juttua tulee mieleen;

Tuo ryhmäjako on hankala asia. 3x20min ryhmissä nopeuserot kasvavat liiaksi, mutta 4x15min setissä tehokasta ajoaikaa säätöineen ja lämmittelykierroksineen tulee melko vähän ja 4x20 min taas tulee turhan pitkä tauko.

Ehkä parasta olisi karsia nopeuseroja paitsi nopeasta, myös keskiryhmästä (hitaan ryhmän tilannetta en tunne, miten hankalat nopeuserot siellä nykyisellään on). Ja näin on tehtykin, mutta näkyvämmin/tiukemmin on taidettu valvoa nopeaa. Usein keskiryhmässä näkee että ollaan tod.näk. ensimmäistä kertaa radalla, eli ajolinjoista, "rataetiketistä" yms. ei mitään hajua. Tai ollaan aloittelijoita koko kaksipyöräisten kanssa eli ihan jo pyöränkäsittely on hyvin horjuvaa, jarruissa/mutkassa tullaan perä edellä vastaan, jolloin koulutusryhmä olisi oikeampi paikka. Tai sitten tykitetään gixerillä/busalla tms. suorilla ja jarrutetaan vauhti kokonaan pois ennen mutkaa. Sulavasti mutkissa ajavat ja suorilla himmaavat ei ole ongelma vaikka kierrosajat olisi huonommat kuin jarruissa/mutkissa taluttajilla. Noita tehokkaasti pois, niin keskiryhmässäkin pääsee parantamaan aikojaan. Tällä hetkellä tuntuu että keskiryhmän ja nopean kuilu kasvaa. Myös nopeudet vaihtelee päivittäin, joskus nopeaan mahtuu, joskus ei. Mutta sitä ei voi keskiryhmän nopeamman pään kuski tietää etukäteen kuinka nopeita kavereita nopeassa ajaa 2kk päästä olevalla ratapäivällä (tai miten hitaita on tulossa keskiryhmään) ja paikan päällä siirto suuntaan tai toiseen ei välttämättä onnistukaan.

Punaisista lipuista onkin jauhettu aiemmin, joten tässä kohti vain nasun kommentille +1, samalle nimimerkille +1 myös ajajakokouksen lyhyemmästä versiosta.

Porttivahdeista, mun mielestä vahdin ei tarvitse alkaa tekemään mitään sirkustemppuja pitääkseen kuskin valppaana (siinä on monesti monta asiaa yhtaikaa huomioitavana muutenkin), kuskin tulee olla valmiina ihan sillä että vahti pitää kättä ylhäällä, sitten mennään kun näytetään merkki.

edit. Muukalla hyvä pointti Ahveniston suhteen
 
mutkissa ohittaminen kiellettyä.
Tähän sen verran kommenttia, että ohittamista mutkissa ei ole kielletty missään ryhmissä. Ohittajan pitää kuitenkin tajuta, että vastuu on aina 100 % ohittajalla itsellään.

Minä sain juhannuksena Kemoralla noottia, että hitaassa ryhmässä ei saa mutkissa ohittaa.
Muistan kuulleeni ihan mainittuna kuljettajakokouksessa että ei saa ja kaveri sai Motoparkissa ihan henkilökohtaista noottia että mutkissa ei ohitella, säikyttää kokemattomampia. Tämän ohjeistuksen mukaan olen sitten ajellut.
 
mutkissa ohittaminen kiellettyä.
Tähän sen verran kommenttia, että ohittamista mutkissa ei ole kielletty missään ryhmissä. Ohittajan pitää kuitenkin tajuta, että vastuu on aina 100 % ohittajalla itsellään.

Minä sain juhannuksena Kemoralla noottia, että hitaassa ryhmässä ei saa mutkissa ohittaa.
Muistan kuulleeni ihan mainittuna kuljettajakokouksessa että ei saa ja kaveri sai Motoparkissa ihan henkilökohtaista noottia että mutkissa ei ohitella, säikyttää kokemattomampia. Tämän ohjeistuksen mukaan olen sitten ajellut.
Säännöissä sanotaan näin:

7. Ohittaminen radalla: Radalla ajettaessa väistämisvelvollisuus on AINA ohittajalla. Ohituskielto on voimassa aina ajovuoron ensimmäisillä kierroksella, hitaassa ja keskinopeassa ryhmässä. Nopeassa ryhmässä ei ole ohituskieltoja ensimmäisellä kierroksella. Ohittaminen on kielletty kaikissa ryhmissä ajovuoron lopettavan ruutulipun jälkeen. Tämän lisäksi ohittamisesta annetaan ratakohtaisia ohjeita ajajakokouksessa. Ohittaminen on turvallisinta suorilla, joten varsinkin hitaassa ryhmässä tulee välttää huippunopeuskokeiluja suorilla, jotta nopeammat pääsevät turvallisesti ohi.

Ja ainakin em. tavalla asia esitettiin myös ajajakokouksessa viime viikonloppuna Botniaringillä ja Kemorassa. En osaa sanoa, että miten pienillä markinaaleilla ohitukset, joista teitä on huomautettu, on tehty.
 
mutkissa ohittaminen kiellettyä.
Tähän sen verran kommenttia, että ohittamista mutkissa ei ole kielletty missään ryhmissä. Ohittajan pitää kuitenkin tajuta, että vastuu on aina 100 % ohittajalla itsellään.

Minä sain juhannuksena Kemoralla noottia, että hitaassa ryhmässä ei saa mutkissa ohittaa.
Muistan kuulleeni ihan mainittuna kuljettajakokouksessa että ei saa ja kaveri sai Motoparkissa ihan henkilökohtaista noottia että mutkissa ei ohitella, säikyttää kokemattomampia. Tämän ohjeistuksen mukaan olen sitten ajellut.
Säännöissä sanotaan näin:

7. Ohittaminen radalla: Radalla ajettaessa väistämisvelvollisuus on AINA ohittajalla. Ohituskielto on voimassa aina ajovuoron ensimmäisillä kierroksella, hitaassa ja keskinopeassa ryhmässä. Nopeassa ryhmässä ei ole ohituskieltoja ensimmäisellä kierroksella. Ohittaminen on kielletty kaikissa ryhmissä ajovuoron lopettavan ruutulipun jälkeen. Tämän lisäksi ohittamisesta annetaan ratakohtaisia ohjeita ajajakokouksessa. Ohittaminen on turvallisinta suorilla, joten varsinkin hitaassa ryhmässä tulee välttää huippunopeuskokeiluja suorilla, jotta nopeammat pääsevät turvallisesti ohi.

Ja ainakin em. tavalla asia esitettiin myös ajajakokouksessa viime viikonloppuna Botniaringillä ja Kemorassa. En osaa sanoa, että miten pienillä markinaaleilla ohitukset, joista teitä on huomautettu, on tehty.

Tilannetta en muista, mutta tuskinpa kovin pienellä marginaalilla tuolloin ohitin. Ja minulle nimenomaan sanottiin, että hitaassa on mutkissa ohittaminen kielletty. Sitä en muista mainittiinko asiasta tuolloin ajajakokouksessa, tämän syy luonnollisesti omani.

Oli miten oli, pientä epäselvyyttä näyttää ohjeistuksessa olevan.
 
Ei 15 min ajovuoroille. Jää todellinen ajoaika liian lyhyeksi. Itsekin joskus olin ihan hapoilla jo 10 minuutin jälkeen mutta kun jättää turhan sohlaamisen pois jaksaa kummasti paremmin. Ja kehittyynän se kuntokin siinä ajaessa.

Ainakin nopeassa on vielä ollut suurimmaksi osaksi ihan siedettävää nykyiselläkin ryhmäjaolla.

jake
 
Totta tosiaan nyt kun tuli puhetta, niin tuo suoralla "täysii" päästeleminen ja sit mutkissa matelu on välillä hieman ärsyttävää, itellä ainakin arkuutta availla mutkissa silleen et pääsis tehokkaammista suorilla kivutta ohi kun jarruun sitä ei kovin mielellään tee (jotkut vielä päästelevät suorat täysiä ja jättävät jarrun tosi myöhään ja sitten matelevat sen mutkan). Alastarolla olen vain ollut ajelemassa hitaassa joten kokemukset sieltä.

Ehdotus: voisiko hitaalle ryhmälle osoittaa radalta suoran, missä ei availtaisi täysiä vaan annettaisiin hyvä paikka ohittaa (ohittaja tietenkin saa avata sydämensä kyllyydestä)? Pääsuora tähän nyt tietenkin olisi paras mutta olisiko vaikka Las Palmasia ennen ole suora nopean mutkan jälkeen sellainen ettei siinä enää vauhtia nostettaisi siitä millä nopean mutkan uskaltaa läpi ajaa? Siinä ehtisi sitten ohittaja kepostasti ohi ja hakea linjan Palmasiin. Eikä tämä olisi mikään ainut paikka ohittaa mutta sellainen paikka missä availijat voisivat kerran kierroksessa ottaa rauhassa.

Tämä ei tosin ole ongelma muiden kanssa kuin juuri noiden availijoitten jotka ovat kaarteissa myös hitaita eikä sellasia hirveästi tullu vastaan joten maksaako vaivan?
 
Mielipiteeni olen sanonut ja jossain aiemmassa thriidissä kovastikin kehunut miten homma toimii.

Vaikka ryhmäjako olisi miten porrastettu, aina on nopeammat vastaan hitaammat ja pullonkaula tulee. Se nyt vaan on fakta. Kumuloituu toki pahiten hitaassa ja keskinopeassa, kun pelisilmää ja ohitusvarmuutta ohittajakin vielä hioo. Nopeassa taas pääsee ohi, ja hyvin mennäänkin. Siellä vaan selkeästi hitaampi ajaa äkkiä niin poikkeavaa linjaa, että ohittajan on hiton vaikea ennakoida.

Porttivahtien kanssa en ole nähnyt ongelmaa, aina mä itse tarkistan ja katson että se on loppupeleissä minä joka väärästä arviosta hinnan maksaa. Siksi pidän vastuun turvallisesta radalle menosta itselläni, merkki kertoo että nyt sinne porttivahdin mielestä mahtuu.

Lippuja on joskus hankala havaita, ajotilanne ja tosiaan se liputtajan aktiivisuus vaikuttaa. Arvaan kuitenkin että jos tässä on omalle kohdalle tilanteita syntynyt, vika löytyy peilin kautta.

Oma ratakausi alkaa olemaan paketoitu, joten vielä tässäkin kiitokset järjestäjille. Ainakin nopean ryhmän kuski kiittää. En näe mitään merkittävää korjattavaa toiminnassa, siksi hienosti noi mielestäni 120 ajavan eri mopot ja ajotavat on saatu radalle sovitettua jokaisena päivänä.
 
Liputtajien ohjeisiin vois lisätä ett punane lippu on aina heiluva lippu. Ja kun heiluttaa sitä lippua, niin heiluttaa sitä sit kans silleen ett se heiluu kunnolla siel.
 
Back
Ylös