• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kawasaki Ninja H2

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Smistik
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
SMRacing sanoi:
Tuo paino nyt olisi monen mielestä katupyörässä vain positiivinen asia, siis esim. 220-240kg ajokunnossa vrt. alta 200kg. Vakautta tuo yllättävän paljon lisää.

En ymmärrä miekään, vaikka ei kai sitä tarvitsekkaan aina. Kylllä tässäkin mp on kuin nainen: kevyempi on parempi :).
 
Viimeksi muokattu:
Pakoputki tuossa laitoksessa on lähes samannäkönen kuin mun Zetorin Yoshi R55, ton reikä on vaan aika helvetin paljon horompi....:D Ei auta vaikka ottaisin killerin pois...:p
 
Nyt vaan samanlainen mökä päälle ku KTM hehkuttajat laitto omasta vessasta. Kyllä tohonkin tarroja saa :D
 
Nitrous sanoi:
En minäkään. Paino ei tee vakaammaksi, pelkästään raskaammaksi ja hitaammaksi ohjata.


Ei tietenkään yksinään, akseliväli ja ohjausgeometria vaikuttaa. Mutta jos on ajanut Hayabusaa tai 12r:ää, ZZR:ää jne. sport-tourinkivehkeitä niin kyllähän ero varsinaisiin sporttipyöriin on huima suuntavakavuudessa niin maantiellä kuin varsinkin kovissa nopeuksissa. Etuakselilla kun on reippaasti massaa, niin lähellä 300 nopeuksia ilmavirran noste ei tee pyörästä vielä lainkaan epävakaata, kun joillakin sporttipyörillä meno on hyvin levotonta jo ennen tuota.

Jos hypoteettisesti ajatellaan >330km/h kulkevaa katupyörää, niin kyllä siinä olisi hyvin loogista olla massaa ja akseliväliä hiukka enemmän kuin parhaissa ratatykeissä. Toki esim. Moto-gp kuskit ajaa noita vauhteja olemattomalla kokonaismassalla, mutta se nyt on vähän eriasia kun puikoissa on joku peruspertti joka ei välttämättä tykkää kun eturenkaan tuntuma tiehen lähes katoaa. Myös noiden kilpapyörien aerodynamiisia ratkaisuja on paljon enemmän hiottu kuin katupyörien, kehittyneestä elektroniikasta puhumattakaan. Hyvällä ohjausiskarilla jne. saa kyllä vakautettua kevyenkin pyörän keulan käytöstä vauhdin kasvaessa, mutta 250kg sport-toureri menee ilman sitäkin 300 helposti yksi käsi tangossa jos uskaltaa.

Kyllä sillä busan ja kumppaneiden suurella massalla on myös kääntöpuolensa, positiivinen sellainen. Ei tarviis kahta kertaa valita kummalla lähtee autobaanalle nopealle siirtymälle, 1000rr:llä vai sporttourerilla.
 
Viimeksi muokattu:
Yamaha1 sanoi:
^ Jaahans, täytynee painella kaapille ropaamaan popparit valmiiksi ja keissi kaljaa kylmään. :grin:

Näin on nyt tehtävä :p

Kohta varmaan suositellaan, että takaswingi valetaan lyijyä täyteen jotta se pysyisi paremmin tontissa
kuten eräätkin viisaat tekivät.
 
SMRacing sanoi:
Ei tietenkään yksinään, akseliväli ja ohjausgeometria vaikuttaa. .

Käytännössä peruskyykystä saa täysin yhtä suuntavakaan ja kankeesti kääntyvä kuin Hayabusasta tai isosta zetorista jos ohjausgeometrian muuttaa samanlaiseksi kuin niissä. Toki pidempi akseliväli tuo oman osansa vakauteen, mutta massalla ei siinä leikissä ole edelleenkään merkittävää roolia. Kysymys voitaisiin esittää myös näin päin: Mitä järkeä on lisätä massaa vakauden kasvattamiseksi, jos siihen on käytössä parempia keinoja?
 
Eikös tossa ole noita siipiä just keulan vakauttamiseksi niissä isommissa nopeuksissa, kompensoidaan kyykkysporttigeometriaa?
 
Mielenkiintoista nähä kuinka lähellä H2R on koneen puolesta perus H2. Kuinka paljon saa lastuttamalla irti lisää tuosta peruskoneesta. Vois olettaa ettei kuitenkaan ole yks yhteen palikat.
 
^ Niinpä.

Ensinnäkin on hienoa että joku rohkenee tuoda markkinoille jotain todella uutta ja "mullistavaa".

Toiseksi, myönnän olevani hieman pessimisti katuversion odotusten suhteen.
Näinköhän Kawa kuitenkaan tuo meille ahdetun putkirunkoisen monoperäisen "viimosenpäälle" varustellun rajun ja ratapelin näköisen lelun kohtuulliseen hintaan.

Mielenkiintoista ja markkinoitakin piristävää joka tapauksessa!
 
Jotenki tää nostattaa kiinnostusta taas kyykkymopoilua kohtaan. Olin jo vaihtamassa johonki matka enskaan mutta empä teekään niin. On ne tehokkaita nuo mielikuva mainonnat. Ja ehkä tuo ouluzonekin vaikuttaa asiaan. Toivottavasti tän näkee messuilla helsingissä.:wanna:
 
Goofy S sanoi:
Näinköhän Kawa kuitenkaan tuo meille ahdetun putkirunkoisen monoperäisen "viimosenpäälle" varustellun rajun ja ratapelin näköisen lelun kohtuulliseen hintaan.

Eikös tuosta ollut kesällä puhetta mahdollisesti kilvettömän hankkimisesta Team Greenille.. no nythän on sellainen julkistettu :p
 
rantaile sanoi:
Mielenkiintoista nähä kuinka lähellä H2R on koneen puolesta perus H2. Kuinka paljon saa lastuttamalla irti lisää tuosta peruskoneesta. Vois olettaa ettei kuitenkaan ole yks yhteen palikat.

Jos ite olisin ollut tuota suunnittelemassa niin perusmoottorin puristussuhde on katumallissa matalampi, ahtopaine matalampi ja nokat ehkä erilaiset + kierrosrajoitin alempana. Pienempiä muutoksia sitten erilainen pakoputkisto yms. perusjutut. Ahtopaineen rajoittamiseen on monia keinoja, pahimmillaan tuossa on erilainen ahdingeometria, mutta sitä en usko, koska tommonen hyrrä ei oo mikään halpa suunnitella.
 
Eiköhän prototyyppejäkin ole rakennettu ja testattu vaikka kuinka monella erilaisella ahtimella joten tuskin niitä enää tarvii suunnitella.
Sea-Doon vesijeteissähän käytetään aika samannäköistä ratasvälitteistä ahdinta ja niitä on sitten erilaisia eri tehoversioissa. Lisäksi löytyy tietenkin vielä viriahtimia.
 
micco sanoi:
Eiköhän prototyyppejäkin ole rakennettu ja testattu vaikka kuinka monella erilaisella ahtimella joten tuskin niitä enää tarvii suunnitella.
Sea-Doon vesijeteissähän käytetään aika samannäköistä ratasvälitteistä ahdinta ja niitä on sitten erilaisia eri tehoversioissa. Lisäksi löytyy tietenkin vielä viriahtimia.

...ei oo halpa suunnitella eikä valmistaa.
 
ei nopeesti tulut vastaan, onko tarkempia speksejä jossain julkaistu? Kone on siis ilmeisesti 1000 cc hukkaportilla oleva kompressori eikä turbo?
 
Goofy S sanoi:
Näinköhän Kawa kuitenkaan tuo meille ahdetun putkirunkoisen monoperäisen "viimosenpäälle" varustellun rajun ja ratapelin näköisen lelun kohtuulliseen hintaan.

Eiköhän tuosta yhtälöstä vähintään yksi kohta puutu, veikkaisin tuota viimeistä. Olis toki kiva olla väärässä.
 
Nitrous sanoi:
...ei oo halpa suunnitella eikä valmistaa.

Esimerkiksi ottamassani jetin moottorissa ahtopaineen nosto onnistuu myös pelkästään ahdinpyörää vaihtamalla hintaan 550e.
Ei siihen hintaan hirveästi nokka-akseleita tai pakoputkiakaan vaihdella...
 
Back
Ylös