• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Katsastuspakko on sitten tulossa..

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Tyyppi
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Itse pidän ihan kohtalaisen järkevänä ajatuksena... Kun näkee  kaduilla noita moottoripyöriä niin yllättävän monet ovat semmoisia räpsiä, että puhaltamalla saa jo osia irti... Silloin helposti herää kysymys, minkälaisessa kunnossa on jarrut, iskarit + muu turvallisuuten vaikuttavat tekijät...

Jokaisen oma asiahan se on minkälaisessa kunnossa pyörää pitää, mutta jos nämä ovat syynä liikenneonnettomuuteen niin silloin todellakin on katsastus on tarpeen...
Turvallisuushysteerikkojen voisi olla aika tutkia, kuinka valtavasta ruumisröykkiöstä puhutaan teknisten vikojen aiheuttamien onnettomuuksien kohdalla (siis vian pitää aiheuttaa onnettomuus, ei pelkästään "olla osallisena").
Tämän jälkeen kannattaa miettiä, miten katsastus estää ajoneuvon joutumisen huonoon kuntoon (pyöräähän ei ilmeisesti ole tarkoitus katsastaa joka päivä, eikä edes joka viikko).
Tosin hysteriaan ei faktojen luetteleminen auta, ja pahaksi onneksi se on jopa poistettu uusimman Therapia Fennican tautiluokituksesta.
 
mielestäni henkilö joka tollasta asiaa kannattaa ajaa varmasti itse paljon vaarallisemmalla laitteella (teknisen kunnon puolesta) ku muut jotka sitä ei kannata!

tämähän selittyy jo sillä että ihminen joka tollasta kannattaa ei selvästi kykene itse pitämään pyöräänsä edes tieliikennekelpoisessa kunnossa ilman vuosittain tapahtuvaa tarkastusta joka sekin on varmasti niin pintapuolinen ja vääriin asioihin keskittyvä ettei se paljoa turvallisuutta paranna!

tämä siis pätee varmasti noin 95% ihmisiin se loput 5% ajaa sitten muutenkin katsastamattomana tai paskalla niinkuin tähänkin asti!

niinkuin sanottu mopo on suomessa harrastusväline ja siitä ei oikein hyötykulkuneuvoa saa tekemälläkään ja kuinkas moni harrastaa paskalla kituuttamista?

sellanen poikkeus on kyllä pakko myöntää että ihan oikeat mopot (50cc) tuntuu oikeasti olevan sellasessa hapessa nykyään että vois olla aihetta mutta senkin voisi ihan hyvin poliisi hoitaa tien päällä niin ei tulisi kaikkia rangaistua yhden ryhmän aiheuttamista jutuista!

olen puhunut!
033102bebe_1_prv.gif
 
Hahhahhahhahhahhahhahhahhahhahhaa... Siinähän katsastelette...

MP-maailmasta faktaa:


Pyörät läpäisevät Euro-3-normin - vain uusina

Erään sveitsiläisen tutkimuslaitoksen mukaan Euro-3-päästönormi on asetettu varsin tiukaksi.

Tutkimuksessa havaittiin, että 12 000 kilometriä ajetuista moottoripyöristä seitsemän kymmenestä ei enää läpäissyt normia.

Euro-3:n tarkoituksena on tehdä pyöristä ympäristöystävällisempiä.

Tutkimustulos osoittaa, että asetetut päästöehdot ovat ehkä liian tiukat, jos pienikin moottorin ja sen eri osien kuluneisuus estää hyväksyttävien arvojen saavuttamisen.

Testattujen pyörien joukossa olivat muun muassa Suzuki GSX-R1000, Kawasaki ER-6n ja Yamaha FZ1.
 
Onko kellään tarkempaa faktaa vaikka saksan katsastus käytännöstä?? Olis varmaan aika homma viilata tuo -91 oma saastuttaja tuohon euro3 luokkaan
tounge.gif
, jos se nyt noin älyttömänä tulis käytäntöön
omg.gif
crazy.gif
 
Hahhahhahhahhahhahhahhahhahhahhaa... Siinähän katsastelette...

MP-maailmasta faktaa:


Pyörät läpäisevät Euro-3-normin - vain uusina

Erään sveitsiläisen tutkimuslaitoksen mukaan Euro-3-päästönormi on asetettu varsin tiukaksi.

Tutkimuksessa havaittiin, että 12 000 kilometriä ajetuista moottoripyöristä seitsemän kymmenestä ei enää läpäissyt normia.

Euro-3:n tarkoituksena on tehdä pyöristä ympäristöystävällisempiä.

Tutkimustulos osoittaa, että asetetut päästöehdot ovat ehkä liian tiukat, jos pienikin moottorin ja sen eri osien kuluneisuus estää hyväksyttävien arvojen saavuttamisen.

Testattujen pyörien joukossa olivat muun muassa Suzuki GSX-R1000, Kawasaki ER-6n ja Yamaha FZ1.
Eihän siinä sitten muuta vissiin voi tehdä kun pistää pyörä paaliin ennen katsastusta ja uuden ostoon. Pysyy pyöräkanta tuoreena ja maailma pelastuu!
thumbs-up.gif


Oikeasti;
033102ass_1_prv.gif

Turhaa hommaa, jotenkin minusta tuntuu että liikenteessä ei kovin huonokuntoisia pyöriä ole. Suurin osa "vioista" taitaa yleisesti keskittyä rengasosastolle, yllättävän monessa pärrässä ovat renkaat aivan finaalissa ennen kuin uusia mennään ostamaan.

Ja toinen motkottamisen aihe todennäköisesti olisi Anti-EU-meteli joka kultakorvien päätä särkee.
(...jjja tietenkin nämä 10 milliä liian lähellä toisiaan olevat vilkut, asteen pielessä oleva kilpikulma, E-hyväksyntää vailla olevat xenonit...)

Joskus pohdin että pitäisi alkaa itselläkin katsastamaan autoja. Ei se katsastushomma näytä kovin kummoista taitoa vaativan.
 
Kaverin kanssa juuri juttelin Ruotsin käytännöstä eli siellä katsastetaan joka toinen vuosi. Sanoi että hän sitten vaihtelee katsastuksen ajaksi alkuperäiset osat takaisin kuten putket ja valot. Ja katsastuksen jälkeen takaisin. Hän on kyllä varovaisen positiivinen katsastuksen suhteen eli siellä aika tarkkaan tutkitaan jarrujen kunto ja esim. emäputken laakerin välykset, joita ei itse useinkaan tule kunnolla katsottua.
 
Back
Ylös