Katsastus tulossa EU-tasolla pakolliseksi, nyt ilman kansallisia poikkeuksia

Liittynyt
18.4.2002
Sijainti
Hki
Jaa-a, monestiko tätäkin ollaan täällä jo väännetty ja erittäin hyvällä mm. SMOTO:n aktiivisuudella saatu vielä toistaiseksi torpattua. Mutta nyt ovat EU-herra vääntämässä tätä niin ettei siihen enää sallittaisi kansallisia poikkeuksia, säädettäväksi jäisi enää ainoastaan se miten tuo kussakin maassa lopulta toteutetaan. Tokihan jos tuo nyt tosiaan väistämättä tulee, niin mahd. harvoin ja piiiitkällä siirtymäajalla, mutta... :confused:

 
Ranskan onnettomuustilastoista voi nähdä vaikuttiko katsastuspakko vai ei. Teiniskoottereiden ja ikämiescustomeiden metakkaan ei ainakaan mitään muutosta. Osaavat mokomat vaihtaa mökäpöntön pois katsastukseen mennessä.:)
 
Kaveri on katsastusmies/motoristi ja tuosta juteltu ajoittain. Jarrujen dyno-testauksen näkee ongelmana ja sen, että moniko katsastushenkilö omaa mp-kortin ja osaa ajaa kakilla maailman erilaisilla pyörillä kaatumatta. Joku pannupää kickstartilla, käsivaihteilla ja itsemurhakytkimellä voi olla haastava kokeneellekin motoristille.

Tai sitten ajettava/kuskattava satoja kilometrejä erikoisasemalle, missä mp-erikoismiehet ja -laitteet.

Tai sitten katsotaan vain, että valot ja vilkut toimii ja renkaissa pintaa. Sekä toki ettei ole mökäputkea.
 
Tässä Tallinnassa on yksi katsastusasema, jossa kuuluu olevan jarrudyno. Pyörä laitetaan johonkin telineeseen ja sitte jarrutellaan. Kaikki jotka tuntee moottoripyörän hidastumisvaatimuksen ymmärtää, että dynolla jarruttaminen on aivan turhaa runkkausta.

Ja yleisellä tasolla EU on taas vaihteeksi korjaamassa olematonta ongelmaa sillä, että kansalainen saa maksaa enemmän. Vetäkööt käteen.
 
Miten näistä, niin kansallisen kuin unionitason tumputuksiss tulee väkisin mieleen pysäköinninvalvontafirmojen ansaintalogiikka.

Kovin aina koitetaan "puhtaan kaulan" kanssa asioissa ensin eteenpäin😁. Turvallisuus ykkösargumenttina ja seuraavina erilaiset "yleiseen järjestykseen" ja blaa-blaa-blaa liittyvät.

Kun esitetyt argumentit eivät sitten (useimmiten) kestä minkäänlaista kriitistä/faktapohjaista tarkastelua.... Mennään loppupeleissä periaatteella: Oikeen isot pojat vaan sopii hommat isojen bisneksien hoitona, johon kuuluu tietenkin "tulonjakomalli"..... jota meilläkin, jo ihan kuntapolitiikan tasolla kutsutaan.... kyllä, "yhteistyöksi"🤣.
Näi nää "rammarit" maailmassa vaan pyörii.... isommat ja pienemmät🤣.
Busines as usual😉.

Yksi hyvä "kansallinen case", miten rammari pyörii, on tää jenkkipickuppisaaga/ Trafi🤣.

On se vaan hienoo, että 100.000€ autoveroa muuttaa "mustan valkoiseksi" ja sitä rataa😁.

Tästä tulikin mieleen yhden Putouskauden hahmon hokema... "Nyt se on auki... ja nyt se on kiinni"🤣.

Simmottis🥳.
 
Ennustan, että Suomalainen motorismi saa lopullisen kuoliniskun, jos tuo vuosittainen katsastus älyttömyys tulee voimaan. Nyt jo on selvää, ettei uusia harrastajia ole lajin pariin tulossa. Markkinat ovat meillä nappikauppaa verrattuna Saksa-Italia-Ranska-Espanja myytyihin määrään. Noissa maissa katsastus ajomäärienkin perusteella on jotenkin ymmärrettävää.

0-5000km/vuosi ajomäärällä, mitä se suurimmalla osalla suomessa on, aivan turha toimenpide.

Lisäksi investoinnit katsastusasemien henkilöstöön ja välineisiin nostaisi yksittäisen mp:n tarkastuksen kohtuuttomiin kuluihin.

Eu sitä, Eu tätä, itsenäisyydestä ei ole ollut vuosikausiin tietoakaan.

Olen vähän funtsinut, etten mene konttorille jos tämä tulee pakolliseksi.
41 kausi käynnistynyt omalla kontolla.
 
Saksa-Italia-Ranska-Espanja myytyihin määrään. Noissa maissa katsastus ajomäärienkin perusteella on jotenkin ymmärrettävää.

0-5000km/vuosi ajomäärällä, mitä se suurimmalla osalla suomessa on, aivan turha toimenpide.
Saksasta en tiedä, mutta mainituissa etelänmaissa vuotuinen km-suorite tuskin on paljon tuota ajomäärää suurempi. Sikäläinen ajatus sopivasta ajolämpötilasta on kovin erilainen verrattuna Suomeen ja ajomatkat usein lyhyitä vaikka ajallisesti kestäviä.
Jossain Etelä-Ranskassa tai Pohjois-Italiassa kaksipyöräisten määrä käytännössä romahtaa välillä lokakuu-huhtikuu, vaikka päivälämpötilat ovat usein lähellä 20C.

Tuolla suunnalla mökäpöntöt ovat lehtikirjoittelussa yksi juurisyy katsastukselle, vaikka viranomaistaholla asiaa perustellaan turvallisuudella.
Eipä Ranskassakaan mopoja katsastuksessa laiteta mihinkään jarrudynoon, katsellaan valot, renkaat ja pakoputket, lyödään leima otteeseen ja rahastetaan 60 - 80€.
 
Aikoinaan vein Tunturi moponi museokatsastukseen pakettiautolla. Se oli käyty läpi joka nippelin osalta ja mukana oli hyväksytty museotarkastustodistus. Katsuri vaati mopoa koeajettavaksi. Mulle ei auennut miksi museorekisteröinnissä pitää ajaa konttorin pihaa ympäri sadesäällä. Ei siinä mitään. Laitoin pakun ovet kiinni ja katsastus keskeytyi. En ole vuosia jälkeenpäinkään museoidut kyseistä mopoa. Ajelen nurkissa vain vakuutuskilvillä.
Kai sillä pitäisi katsastuksessa ajaa, mutta eipä tarvinnut aikaisemmin moottoripyörääkään museokatsastuksessa laskea ajettavaksi perävaunusta. Se oli sitten kaiketi virkavirhe.
Mielenkiintoista nuo mahdolliset jarrutestit. Tuollaisessa -40 luvun pyörässä on "ABS" etupyörässä uusillakin hihnoilla. Se on suunniteltu pysähtymään takajarrulla. Jarrurumpukin on paljon jyhkeämpi taka-akseilla. Todennäköisesti, jos vaatimukset kiristyy, niin silläkään ei enää ajeta näytösluontaisestikaan.
 
Saksassa katsastus joka toinen vuosi. Esim. lisävarusteiden täytyy olla saksalaisten viranomaisten hyväksymisiä, lähtien tuulisuojista ja jarrukahvoista, todistus täytyisi periaatteessa olla aina mukana ajettaessakin. Poliisien tietarkastuksissa nuo lisät tutkitaan myös.
 
^
Joo, siellä on kunnon Gestapo syyni. Mistähän löytyis vanha videoklassikko, jossa joku ukko oli virittänyt kunnon rottapyörän, ja oli sitten ratsiassa. Gestapo oli aivan kiimassa alkuun, että nyt saatana rapsuu. Äijä oli tehnyt kaiken täysin laillisesti oikein merkityillä osilla, ja vittu sitä pyörää syynättiin. Muistan vieläkin lämmöllä.
 
No Saksassa tuon ymmärtää kun siellä saa ajaa isoa kovaa ja noissa vauhdeissa jos vaikka se kiinamuovinen tuulilasi napsahtaa poikki, saattaa siinä jo joku ottaa ihan oikeastikin kipeetä. Ei sillä, kyllä se elovoima voi kropasta poistua jo paljon pienemmälläkin jos kökösti käy.
 
Saksassa katsastus joka toinen vuosi. Esim. lisävarusteiden täytyy olla saksalaisten viranomaisten hyväksymisiä, lähtien tuulisuojista ja jarrukahvoista, todistus täytyisi periaatteessa olla aina mukana ajettaessakin. Poliisien tietarkastuksissa nuo lisät tutkitaan myös.
Saksassa taitaa olla rekisteriotteessa renkaatkin ihan merkkiä ja mallia myöten, mitä ko pyörässä saa käyttää. Espanjassa vissiin myös ei sallita juurikaan mitään muutoksia.
 
Entäs noin pohdinnan tasolla jos vaihtoehtona on sitten vaikka nopeusrajoitin tms... Tai se joka toinen vuosi katsastus?
Kovin nykyisellä turvallisuus linjauksella halutaan jotain tehdä ja jos katsastus ei tule, niin pelkään että jotain muuta keksitään tilalle😅
Meinaan vaikka se nyt itseäkin vähän ärsyttää, niin ainakin toistaiseksi aika helppo homma täällä Viron maalla toi katsastus.
Toki yhdellä konttorilla kitisivät mun aprilian vilkuista, kun ei ole e-hyväksyntää, vaikka vilkut on se 20x näkyvämmät kuin orkkikset. Mutta toistaiseksi on myös akran putkisto kelvannut sellaisenaan, kunhan on ollut killeri kiinni.
 
^
Miten luulet, että toi vedetään Suomessa?
Joo.

Laitoin pyörään rekisterikilven valon kun edellinen omistaja oli sen modauksessa jättänyt pois. Semmoinen Motonetin myymä E-hyväksytty ledi. Johto oli kuitenkin niin lyhyt että täytyi laittaa ikäänkuin väärinpäin ja se E-hyväksyntä jäi piiloon.

Sitten oli näitä desibeliratsioita ja satuin semmoiseen ajamaan. Ei ylittynyt melut, mutta huomasivat sen valon ja puutuvan merkinnän. Tilanne johti siihen. että täytyi se repiä irti jotta näkivät merkinnän. Mutta sitten se ei enää pysynyt kun liimapinta irtosi ja jäi roikkumaan johdon varaan.

"Voitais antaa sulle tosta sakot!" Ja paskasta naurua päälle.
 
Vittu pistää vihaksi, kun paskalakit taas ole tienneet mistään mitään ja vielä viisastelevat päälle. Kilpivalon ei tarvitse olla E-hyväksytty.

10 Moottoripyörän ja mopon valaisinlaitteet ja niiden asennus
Rekisterikilven valaisimen ja takaheijastimen voi vaihtaa toisenlaiseen hyväksymät-
tömään, vastaavaan käyttöön tarkoitettuun valaisimeen ja heijastimeen, jonka lä-
hettämän ja heijastaman valon väri vastaa vaatimuksia. Takaheijastin ei saa olla
kolmion muotoinen. Rekisterikilven valaisin on asennettava siten, että se valaisee
rekisterikilvelle varattua tilaa mutta ei lähetä valoa taaksepäin.
https://www.finlex.fi/api/media/authority-regulation/539833/mainPdf/main.pdf

Muistuu mieleen, kun takavuosina ihmettelin jollekin mp-poliisille, että sen hälytysvaloissa ei ole E-hyväksyntää, vaikka sellaiset pykälissä vaaditaan. Sanoi vaan, että "ehkä se hyväksyntä on sisäpuolella", minkä totesin muistavani meluratsiaa varten.
 
Miten toi mahtaa koskea wanhoja pyöriä, joissa ei mitään E-merkintöjä olekaan ? Kielletäänkö ne kokonaan (varmaan olisi byrokraateille se mieluisin vaihtoehto).
 
Muistaakseni 1984 tuli vilkut (+peilit, nopeusmittari ym turhuudet) ylipäänsä pakollisiksi, joten sitä vanhemmissa niitä ei tarvitse. Pääsääntö on, että tarttee täyttää ensimmäisen käyttööonottopäivän vaatimukset, pl. melu jolle on asetettu 103 dB(A)
 
Back
Ylös