Mutta eikös se ollutkin kovin jannu joka vetää eniten jotain lossiteitä? Etkö ole enää kisassa mukana, onhan sulla kuitenki ralliprimmu vaikka trumppa sut pettikin.Eli haluat siis sanoa tilastoihin nojaten, että taajamassa liikkuminen on yksittäiselle jalankulkijalle taajaaman ulkopuolista liikkumista vaarallisempaa? Oletko koskaan edes kävellut/fillaroinut noita kantateitä ja kokenut miten läheltä jotkut dorkat siellä vetää? Se, että siellä tapahtuu 5x taajamaa vähemmän onnettomuuksia, perustuu jalankulkijoiden vähäisyyteen, mutta ne ketkä siellä vielä uskaltavat liikkua, he tuskin näistä teidän höpinöistänne riemastuvat.Pikku vinkkinä että mm. tiepituuksiin suhteutettuna taajamissa henkilävahinko onnettomuudet ovat 5 kertaa todennäköisempiä 100km kohti verrattuna esim taajamien ulkopuolelle (tässä ei ole pää teitä mukana vaan nimen omaan nini sanottuja kantateitä ja muita missä nyt ollaan vissiin availemassa) Samaten henkilövahinkoihin johtaneet tapaturmat ovat n. 4 kertaiset taajamissa verrattuna taajamien ulkopuolella kun suhteutetaan asukaslukuun.
Ainut asia mikä on suunnilleenkaan samassa on kuolemat mutta sekin tod näk sen vuoksi että taajamissa vauhdit ovat niin paljon hiljaisemmat jotta niitä ei niin "herkästi" kopsahtaessa tule.
Ps. Onnea "maaseudun puolesta" liikkelle. Jos ei vielä tuollakaan tärppää niin pidä muistissa kuitenkin ne nuokkarit. Sieltä saat taatusti ihailua ja kunnioitusta noilla sinun ajatuksilla. (ja primmulla)