Koeajoin minäkin K1200S:n, mutta olenkohan minä tulossa vanhaksi vai mitä, kun ei se niin ihmeelliseltä tuntunut ?
Vertailempa sitä nykyiseen K12RS mopottimeeni.
+ Ajoasento oli kyykympi, mutta silti hyvä. Käsille tuli painoa, jota helposti kevensi puristamalla reisiä tankkia vasten. Kiitos tankin kavennuksille. Voisimpa sanoa, että helppo ajaa ja matkaa ajaa pitempäänkin.
+ Katteet toimivat hyvin ja tuulenpuuskat saatikka rekat eivät pyörää tuntuneet heiluttavan.
- Pleksi ohjasi ilmavirran juuri kypäräni alle suoraan kurkkuun, joka matka-ajossa rupesi risomaan.
+ Vaihdelaatikko toimi ok, mutta kyllä sen bemun laatikoksi tunnisti. Ainoa ero hyvin toimivaan K12RS vaihteistooni oli ylempien vaihteiden vaihto ilman kytkintä ja ykkönen meni päälle aina, tosin lonksahtaen.
- Kytkimen huomasin jäykäksi ja palauttaessani pyörän huomasin väsymyksen kytkinkädessäni. Huomasin ajaessani myös välttävän turhaa puristelua. Ei liene teknisesti mahdotonta toteuttaa kevyempi käyttöistä kytkintä tehokkaaseen pyöräänkin.
+ Hiekkatiellä ajaminen oli kevyttä ja helppoa. Ei minkäänlaista epävarmuuden tunnetta.
+ Kääntyy näppärästi ja ympyrät pyörivät kuin itsestään.
+- Jarrut on ok, mutta niin on K12RS:kin ja ei noissa mitään ihme parannusta huomannut normaaliajossa. Takajarru oli kyllä täysin kivi ja tuntui täysin toimimattomalta. Höh.
+ Kone puksutti menemään vaihteella kuin vaihteella. No niin menee kyllä K12RS:kin.
+- En tietysti revitellyt siitä viimeisiä mehuja ulos, mutta ei tuo mitenkään tykiltä ajaessa tuntunut. Se nyt vain kiihtyi hyvin, aina. Mitään ohoo elämyksiä en kokenut.
- Vähän kone täristeli, varsinkin kiihdytyksissä ja motarilla. Tässä K12RS vetää selvästi pinnat kotiin.
- bensatankin tilavuus voisi olla suurempi
Koeajon jälkeen jäi jotekin vaikutelma, että sehän on kuin vanha hyvä VFR
. Jotenkin aivan samalainen fiilis sillä oli ajella.
Kaiken kaikkiaan uusi S on kehittynyt ja keventynyt, jonka huomaa, mutta kuitenkin nykyinen K12RS ei ole mitenkään huono pyörä ja jotenkin hienostuneempi, omaa paremmat laukut matkailuun ja kevyt käyttöisen kytkimen. Vähän eri filosofialla tehtyjä pyöriähän ne on, mutta vertasimpa silti.