• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Jarrulevylukko

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja HeyFive
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Mikään lukko ei nyt pidättele jos tarpeeksi o tarmoa ja härskiyttä rosvolla, mutta ei tarvikaan - pääasia että oma pyörä on vaikeampi varastaa kuin se vieressä seisova naapurin :p

Mulla o ollu filosofia että pääasia ettei mopoa saa ajettua, työnnettyä tai nostettua pakuun hajottamatta lukkoa. Tämä siis amatöörejä vastaan, ettei Piri-Pera keksi ruveta työntelemään mopoa puskaan tai talttaamaan virtalukkoa, tai keksi kaverin kans että haetaanpa tuosta mopo! Mopo on yleensä vyötärön korkeudella tolpassa kiinni paksulla ketjulla, tavoite on ettei voimapihdeillä kovin heleposti irti lähde.
 
Viimeksi muokattu:
Itsellä normi abloy lukko jarrulevyn reijästä sisään. Rikkomatta jotakin ei lähde mihinkään, jos lähtee ni levy murusiksi.

Tuossa on puuhaa ihan riittävästi jollekkin ja jää tekemäti. Jos tuo mopo halutaan, niin sehän lähtee vaikka olis valettu betoniin kiinni.
 
Kawa LTD sanoi:
Itsellä normi abloy lukko jarrulevyn reijästä sisään. Rikkomatta jotakin ei lähde mihinkään, jos lähtee ni levy murusiksi.

Hyvältä kuulostaa, että joku muukin on päätynyt samaan. Jotenkin abloy-lukosta tulee parempi fiilis kuin noista erikseen levyjarruihin tehdyistä. Onko jollakulla tiedossa jotain syytä, miksi ei riippulukkoa levyjarrulukon sijaan?

Kawa LTD sanoi:
Tuossa on puuhaa ihan riittävästi jollekkin ja jää tekemäti. Jos tuo mopo halutaan, niin sehän lähtee vaikka olis valettu betoniin kiinni.

Samalla sivulla olen. Tokihan mopo lähtee, jos on lähteäkseen, mutta minulle riittää se juuri se, että vieminen on riittävän hankalaa, jolloin mopot ovat vihreämpiä aidan toisella puolella :o)
 
^ pulttipihdeillä on huomattavasti näppärämpi katkaista tavallinen riippulukko, kuin tuollainen jarrulevylukko.
 
yason sanoi:
Onko jollakulla tiedossa jotain syytä, miksi ei riippulukkoa levyjarrulukon sijaan?

Levyjarrulukko soittaa säveliään 120dB voimalla siinä samalla kun se bensalenkkari yrittää hiki otsalla sitä hiljentää ja ottaa pyörää uuteen omistukseen. Eli vastauksena kysymyksees: riippulukko on vain liian hiljaa...
 
Back
Ylös