Alkup. tapaus vaikuttaa hankalalta, sittenkin, kun ei osaamista en ota kantaa.
Mutta, kun on OT:kkejakin pari omaa.
Kolhiminen parkkiksella: Vastakkaiset taskut poika lähti peruuttamaan, olin kartturi ja sanoin varovasti, ahdasta oli.
Varovaisuudesta huolimatta hetken peruuttamiseen jälk. tömähti, ja ei kun ulos, kato suunnilleen samaan aikaan oli lähtenyt vastaavasta paikasta vastapuolelta kotilo ja vastassa oli PV:ien Kenu, nyt jo EVP, ja väitti kivenkovaa, että hän oli huomannut, pysäyttänyt, olimme tulleet päälle -> pienet kolhut peräpeilissä. Vaati meiltä täydet tunnustukset jne... Kiistimme epäs. tapaus -> poliisit paikalle -> puhallutukset -> arviointia ja poliisien naarmupäättelyjen perusteella todellakin, kenun kotilo pysäyksissä ja meidän liikkeessä kun osui.
Tapaus vak.yhtiöön ja vak.yhtiön tuomarin ratkaisu, josta se tuli. Molemmat syyssä samanarvoisesti, huolimatta oliko toinen juuri pysähtynyt vai ei, paikka ahdas ja molemmat lähteneet suunnilleen samaan aikaan liikkeelle jolloin molempien olisi pitänyt noudattaa varovaisuutta, kun ei, niin tasan korj.kulut.
Mutta prkele, meillä vetokoukku, joka osui kenun kotiloon, meille ei jälkiä, kenun perään kyllä, ja nyt, kun puoliksi korvataan niin prkele, puolet piti siittä maksaa, kun kaskoa ei kannattanut käyttää. Kerpele, jos olis myöntänyt ja seriffit jättäneet tulkintansa, niin paikan päällä sop. kenu olisi maksanut omansa - ja sillä siisti.
Mutta - parkkiksilla tarkkana, eikä ole ilman muuta selvää, että olet nähnyt, pysähtynyt ja toinen sitten tulee osuen.
Tietysti jos kiven kovaan väität ja toinen on pehmo, niin voihan se onnistua.
Toinen oli perusklassikko vuoden takaa. Lähes uuden kotilon koko toiseen kylkeen vedetty naarmu avaimella koko pituudelta. Kerpele, piti siittä maksaa kuitenkin omavastuut, vaikka kerpele, ei pienintäkään osaa ilkivallan syntyyn. Että semmottiin, kumma juttu!