Huollot ja laatu

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Deleted member 222895
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
D

Deleted member 222895

Guest
Terve

Onko nykyisin työ mp huolloissa laadukasta, huolellista ja osaavaa?

Itsellä aikoinaan tuli näitä , ketjut "soi" ja etujarru kahnasi huollon jälkeen. Ei ennen huoltoa ollut tällisiä pieniä juttuja.

Mietin miten nuo vaativammat työt onnistunee?

Miten on käytännössä venttiilien säädöt pysyneet toleransseissaan ? kovin lyhyet on nuo tarkistusvälit toisissa pyörissä...
Tarkistatteko huolto-ohjelman mukaiseti , vai ajeletteko huoletta pidemmälle?

Kiinnostaa, kun pidemmän tauon jälkeen pyörää katselen.
 
Tarkistatteko huolto-ohjelman mukaiseti , vai ajeletteko huoletta pidemmälle?
Ex. pyörässä olisi joutunut tarkistuttamaan, sen verran työläs projekti, ettei ihan siihen kotitallissa sentään viitsi ryhtyä shimmivaihtoineen yms. No nykyisessä boxerissa nuo venakannet on jo suorastaan tyrkyllä, niin 2v välein nuokin tulee chekattua, kun olen ottanut tavaksi joka toinen vuosi ns. perushuolto öljynvaihtoineen ja joka toinen sitten pikkasen laajempi venatarkistuksineen, neste- ja filsuvaihtoineen jne... Itse asiassa tuo helppo itse huollettavuus oli yksi tämän nykyisen pyöräni pääasiallisista valintakriteereistä, venatkin ihan perinteisesti ruuveilla säädettävissä, eikä niitä merkkihuollon digilaiteitakaan tarvita tuon pyörän syövereihin päästäkseen.
 
Vastaus aloitukseen: no ei ole stna!

HD tuli kotitalliin vuosia siiten maineikkaan turkulaisen merkkiin erikoistuneen pajan huoltoässien kautta ja koko homma meni uusiksi.
Ihmettelin kun takajarru ei edes "putsannut" levyä vaikka kuinka painoin pedaalia. Lisäksi kummastelin kun jäähdytysjärjestelmän Ilmausruuvin tulppa pyöri pitkinpoikin ilmanputsarikoteloa. MitVit.
Kaikki nesteet, ilmaukset ja hihnan tsekkaus vielä lopuksi niin yöunetkin pystyi nukkumaan-ajamisesta puhumattakaan.Koko homma oli Turussa suoritettu "tehokkaasti" ja 590 € kuitilla. Sentään "brake fluid recall" suoritettu ja kaikkee. Minun pajalla moinen "recall" tehdään kahden vuoden välein.

Loppukesästä talliin tulleessa italiattaressa samanlaisia huomioita. Nesteiden vaihto onnistui minun pajalla lähes täysin, mutta öljypohjan esisuodattimen pultit väännetty niin kovalla hanskalla kiinni että kuusiokolokantapultit antoivat periksi ennen irtoamistaan. Öljytulppa ja jäähdytinnesteeen tyhjennystulppa myöskin piti irroittaa jatkovarren kera. Jos tolkkua ei kädessä ole, miten olisi momenttiavaimen käyttö??
Jok´ikiselle kiinnittimelle on vaikkapa tämän esimerkin Ducati ilmoittanut kiristysmomentit ihan Newtonmetreissä.
Itse tykkään ko avainta käyttää huoltohommissani aina. Sama huomio myös öljysuodattimen kanssa tässä pyörässä. Vedetty kiinni "pyssyy stna"-tyyliin.

Nämä toimenpiteet eivät ole kauhean avaruusteknisiä mutta ei kaikkien suinkaan niitä pitäisi kotipilttuussaan edes suorittaa.
Minä pidän tuota pyörien rassaamista (ainakin vielä) harrastukseen liittyvänä kivana puuhana, mutta entä sitten kun en enää halua/jaksa?

Jättäisinkö kaverini näiden kiireisten ja laskutuksen paineessa kamppailevien ässien huomaan? Luotto ainakin tällä hetkellä heikohko noiden ammattitaitoon.
Jossain kohtaa se ilmaamatta jäänyt jarru voikin lähettää kurvailijan ihan muualle kuin seuraavaan tiukkaan mutkaan.
 
Mennä vuosina, tai kymmeninä takaperin, taisi lehti tehdä testin . Tekaistiin mopoihin vikoja , ei mitään vaikeasti havaittavia mutta perustavan laatuista kuitenkin ja osa ehkä vaarallisia.

Vajaat jarrunesteet ja palaneita polttimoita , heikot jarru tehot tms, ei tainnut yksikään löytää huolloissa kaikkia tekaistuja vikoja ja puutteita.

Olihan se jo "koomistakin" , jos ei saa muuta laskun lisäksi , kuin liian kireälle säädetyt ketjut ja leiman kirjaan , huollettu huippupeli on. Voi myydä seuraaville hyvin mielin, on oiken merkkiliikkeen hoivissa ollut.

En nyt yleistä ja tuomitse huoltoja , mietin vain kuinka tänä pöivänä. Taitaa olla aika kausipainotteista tämäkin. Kesä hessut asenne kunossa säätelee, jostain kaikkien toki ura aloitettava. Mutta ei mielellään omasta pyörästä ehkä...

Kaikilla ei omaa tallia tai kykyä, taitoa ole , mutta onhan se ikävää jos huollon jälkeen pitää itse koittaa tarkistella ..
Nämä isommat kohtuu nopeasti tulevat venttiilien säädötkin ,teettää vai antaa olla ja toivoa kaippa ne rajoissa pysyy , jos ei huollon jälkeen tiedä onko tai miten ylipäätään tehty. Leimat ei lämmitä.

Pyörä oli tuolloin GSF 1250cc vm 2007- Taisi olla toinen huolto , ehkä 5-6 tuhatta ajettuna.Hintaa en huololle muista. Maksoi se...ja tuohon "huoltoon" kuului lisäaineen kaato tankkiin .Putsattiin ruiskutus järjestelmää kerrottiin , äkkiä Suzukissa sitte paskastuukin tuokin ... ja toisaan öljyt sain ja liian kireät ketjut ja joitan tarkistuksia maksoin .
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:
Näissä huoltopalveluissa ja niiden käyttäjissä on aikasen "laaja kirjo".

Molemmin puolin tiskiä on näillä leveysasteilla ja sen myötä volyymeilla aika suuri merkitys siihen, mitä saa, kuka saa... kenelle annetaan ja mitä.

Tiivistäen: Euroopan "isoon kuvaan" verrattuna täällä on aika iso merkitys sillä, mihin asiakassegmenttiin kuulut.
Täällä kulmapöxyissä marmoritiskin loisteessa asiova "kädetöntä ja päätöntä Premiumpokaa" viedään kyllä isolla rahalla..... Mutta turhan usein kuin laskiämpriä.

Miksi näin....?

Taitaa se "kuuluisa juurisyy" olla ratkaiseva. Eli palveluntuottajan aika totaalinen kujallaolo siitä, mitä on niin kovalla pöhinällä tuottamassa....
Se on nimittäin se PALVELU 🤔.....
Ai mikä....? 😨.
 
mihin asiakassegmenttiin kuulut.
Eipä tuolla pitäisi olla mitään merkitystä. Onko nuori,vanha, varakas tai viimeisillä rahoillaan pyöränsä hankkinut.

Jos uuden ottaa rivistä mikä mieyllyttää , pakkohan noita huollattaa, jos takuun haluaa pitää .... Joka kylässäkään ei montaa vaihtoehtoa, aina ehkä ole.

Lajista kiinnostuneet nuoret, naiset ja miehetkin . Kaikkia ei ehkä kiinnosta tekniikka , eli huollattaa mistä vaikka ostanut. Toivoa sopii että huolella tehtäisiin . Varmasti kestää takuajan , huolletaan miten vain . Maksaako se jotain sitten vaikka seuraavalle omistajalle, en tiedä .
 
On harrastuksia, joissa on syytä olla edes vähän kiinnostunut tekniikasta. Tai ainakin aloittaa perehtyminen. Moottoripyöräily ja veneily ovat tällaisia. Metsästäminenkin muuttu hankalaksi, jos tykkää ampua riistaa, mutta ei viihdy metsässä.
 
On harrastuksia, joissa on syytä olla edes vähän kiinnostunut tekniikasta. Tai ainakin aloittaa perehtyminen.
Aivan totta, itse osaan kyllä jonkin verran ja ymmärränkin . Ymmärrän kyllä senkin jos vaikka joku vain haluaisi lähinnä ajaa.

Jos huoltonsa joku "ulkoistaa" hienoa jos kaikki olisi tehty huolella mitä kuuluu .
 
Pitäisi ja pitäisi.... No niin pitäisi.
Ihan sama, että ei pitäisi olla nälänhätää, sotia ja muuta vastavaa.
Vaan niin se taitaa taas kerran tulla myös tulevan vuoden vappu ennen "jeesuksen paluuta".

Se, mihin asiakassegmenttiin palveltava asiakas kuuluu, on yhtä laittamaton tekijä (mopo- ym. huolloista puhuttaessa) kuin nuo edellä olevat asiat.
Valitettavasti, vaikka ei pitäisi.

Realistilla / pragmaatikolla ei näiden(kään) asioiden hahmottamisessa ole suurempia ongelmia. Naiviuteen taipuvaisten idealistien vittuilu ja pessimistiksi leimaaminenkaan ei asiota muuta.

Aihepiirissä ollaan tavallaan saman edessä, kuin "fyrkkan fins".... ja rakkautta pitäisi saada🤔....😂.

No mutta😁, tuota sopiikin kaikkien pelkällä "rahalla mopoilleen rakkautta ostavien fundeerata"😉.

Jätän vielä lippaan.... ostan lasteni rakkautta rahalla.... avaamatta😁.
 
Itseä tekniikka kiinnostaa sen verran, että ei kyllä jaksa säätää sellaisten asioiden kanssa, osaako joku huoltoliike säätää ketjut mieleisekseni tai rasvata ne rasvalla ja rasvan määrällä, jonka hyväksyn. Momenttiavaimia, rakotulkkeja, mikrometrejä, heittokelloja jne löytyy, joten mikään toleranssi ei ole sen kummempaa, kun niiden kanssa muutenkin pelattu koko pieni ikä.

Perus määräaikaishuolto on yleensä ihan leppoisaa ja helppoa ajanvietettä. Harvoin on perushuoltamisesta tehty tarkoituksella mahdollisimman vittumaista. Tehtaalla tarjotaan erikoistyökalua joka hommaan, mutta harvoin niitä oikeasti edes tarvitaan. Myydään vain merkkiliikkeelle sikakallis työkalupaketti. Ducati etenkin kunnostautuu tässä.

Omalla riskillä olen huoltanut takuun alaisiakin pyöriä itse, eikä ole onneksi lauennut. Speed triplessä takuukin toimi, vaikka en kertaakaan käyttänyt vieraalla huollossa. Joku öljynpainekytkimen sähköliitinkin tuli kirjekuoressa recallin myötä kun oli sovittu, että vaihdan itse ennemmin kuin ajan 250km päähän 5min hommaa varten.
 
Viimeksi muokattu:
Huollot on vähän semmosia kun taitaa olla, tuuristaan kiinni 😅

On hyviä isoja huoltoliikkeitä joista kuullu kehuja, toki nämä kehut painottuu enemmän uusilla tai uudehkoilla pyörillä ajaviin joiden kilometreillä ei vikoja tulekkaan vaikka ei olisi muuta tehty kuin öljyt vaihdettu kirkkaisiin. Toki isoilla liikkuu myös enemmän ajoneuvoja läpi ja siten virheitäkin, niitä tulee kuitenkin kaikille ja silloin jälkipyykin selvittely on ainakin mulle laadun mitta.
Enemmän ajetuilla alkaa näkymään eroja, on edelleen hyviä pelejä jotka varmastikin on hyvin huollettu aina todella surullisiin tapauksiin asti.
Eikä ne surulliset tarkoita kauttaaltaan huonoja mutta yhdessä saattaa olla keulahuollon jäljiltä keula kasattu väärin tai tehty vahinkoa, toisessa ei venttiilivälyksiä ole varmasti säädetty kuin laskulla ja kolmannessa on renkaan pyörimissuunta väärin jne.

Huolloissa hinnat merkkaa asiakkaille ja niitä painetaan alaspäin, kiinteät kulut nousee ja kausiluontoisuuden takia tekijät vaihtuu ja ovat sekalaista sakkia. Sinänsä ymmärrettäviä tekijöitä vaikka pitäisi ne asiat silti tehdä ja mieluummin toki myös kunnolla.

Itse olen korjannut "paljon" korjaamon jälkiä ja osiltaan siksi oman pikkuisen sivutoimisen puljun laitoinkin pystyyn kun harrastusten takia työkalua ja osaamista on kertynyt ja kyselyt lisääntyneet kaveriavun ulkopuolelle. En mainosta, en isommin tee hommia enkä niitä jonoon edes ota, mutta asiat tehdään kokonaisvaltaisesti kunnolla kun tarvetta on. Se toki johtaa siihen että vaikka mun laskutus on edullista ja lähinnä tuntitöinä niin hommista ei oikaista ja lopputulos maksaa senmyötä sitten kuitenkin jotain.
Jos tarvis pitää erillistä edustavaa liiketilaa marmoritiskeineen, pari palkallista listalla ja tehdä valtaosa vuoden myynnistä ajokauden aikana kun talvella ei jostain syystä huoltoja juurikaan haluta teettää, niin kyllä aidon laadun ja kohtuullisen hintatason pitäminen olisi jonkinasteinen dilemma.

Komppaan siis JMH:ta, ne pikkupajat tekee useimmiten "kuin itselleen" koska maineesta on paljon kiinni ja yleensä omasta osaamisesta lähteneet tekemään muillekin.
 
  • Tykkää
Reaktiot: B12
talvella ei jostain syystä huoltoja juurikaan haluta teettää
Eikös tuossakin voisi olla busineksen paikka, tarjoaa talvisäilytystä ja huoltoa siinä säilytyksen aikana, niin poka pääsee keväällä sitten juurihuolletulla fillarillaan taas suoraan baanalle.
 
Olisi, mulla ei tilat isompaan toimintaan riitä, pari semmosta toki nyt on joihin tehdään vähän isommin.
Toiseen koneremppa ja toiseen jokseenkin kaikki muu.

Mitä vaan jutellut huoltojen kanssa niin jotenkin talveksi ne vehkeet ihmisillä unohtuu ja kevään tullen kaikilla on kiire 😄
 
Back
Ylös