• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Haku: Joensuulainen motoristi

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Jenni
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Vai Ievan polkka.. Kas kun ei "vieläkö jossakin on villihevosia"..
tounge.gif
biggrin.gif
 
Elämän tarkoitus on elää. Siinä se, mitä kaikkea tuleekin vastaan. On sitten keinutuolissa muisteltavaa, ja mahdollisille lapsenlapsille kerrottavaa, jos nyt niitä ensimmäisiä edes joskus tulee.  
smile_org.gif
Aivan turha puolustella tai selitellä tekojaan muille (kun niissä pysytään järjen puitteissa), tai vastaavasti miettiä muiden tekosia/mielipiteitä.

Huvittavaa seurata joidenkin ihmisten meuhkaamista virtuaalimaailmassa, varsinkin kun he eivät koskaan ole missään livenä kertomassa perusteluitaan. Helppo se on aina teilata ihminen koneella, mutta eipä se taitaisi näiltä huutajilta livenä onnistua. Mutta, pakkohan se niidenkin on jossain olla se suurin, kovin ja kaunein.  
wink.gif


Mopo on haaveissa, siis toinen tilalle. Tällä viikolla täytyy ruveta vaihtotarjouksia kyselemään.

Jennille sen verran, että pidä lippu korkealla. Ihmisiä me motoristitkin (kyllä, uskallan julkisesti sanoa itseäni motoristiksi, ottakaa palkokasvia, mä tarjoan.  
biggrin.gif
)  ollaan, hyviä ja huonoja päiviä. Mutta pääasiassa tietenkin loistavia tyyppejä!  
tounge.gif

Kesällä täytyy kuitenkin kotimaassakin heittää joku rundi, niin että täytyy ajella sitä kautta. Toista kypärää ei kuitenkaan mukana ole, mutta eiköhän sulla ole jo sitten oma.  
wink.gif

buttrock.gif
 
No niin. Johan on merkillistä porukkaa. Tämän ketjun alussa olin vilpittömästi ja tosissaan huolissani siitä, että Jennin avunpyyntö ei synnytä aktiivista positiivista liikehdintää.
Siis semmoista, että Jenni kokisi olevansa myönteinen osa myönteistä prutkuilevaa perhettä.

Kun se sit lähti mukavasti (näytti siltä) liikkeelle, niin jo vain aina löytyy joku tai joitakin, jotka tavalla tai toisella aiheuttavat pahaa mieltä ja pyrkivät varmaankin tahtomattaan pilaamaan hyvin alkaneen liikehdinnän. Pitääkö aina yrittää olla oikeassa ja pitääkö aina yrittää tökkiä muita. Muistaakseni täällä on myös ilkeilyfoorumikin ihan erikseen.

En ole jaksanut lukea läheskään kaikkia viime aikojen viestejä läpi. Siellä voi olla viisaustelun syitäkin. Siis viisaustelua.
Onko kiva aiheuttaa toiselle paha mieli?

No paska on roiskittu. "Shit hits the fan".

mad.gif


Jenni!
Sorry.
Yritä olla isompia välittämättä. Meillä kullakin on omat vajavuutemme, joita paikkaillaan vaikkapa ilkeilemällä toisille.

Semmoinenkin sanonta on: "Puhuu täydellisen tietämättömyyden antamalla syvällä rintaäänellä".
 
Näin mano o mano. Moottoripyöräilystä en tiedä mitään, mutta ihmisiä kai tekin olette, te, jotka olette siellä mielellään yksinään. Ymmärrän sen kyllä, sen yksinäisyyden, mutta älkää sentään epäkohteliaita olko ja sitä oikeuttako.
Yksinviihtyvä ei voi olla ihminen.
omg.gif


Uskomatonta miten mopoton wanna-bee alkaa heti määritellä mopoilijoita ja tietää siitä kaiken. Hohhoijaa.

On siis epäkohteliasta jos ei halua laumaan liittyä. Jos jotain haluat mopoilusta ymmärtää lue vaikka Pizigin Zen ja moottoripyörän korjaus tai Mika Mannermaan Matkalla.
ja joku onnistui tämänkin ketjun pilaamaan... voi ****** tätä touhua... onhan se tietysti varmaan ihan kiva alkaa vänkäämään asiasta kun asiasta...

Ja jos "arvon" R2-D2 otat silmän käteen niin missä tuossa on muka väitetty, että yksinviihtyvät ei olisi ihmisiä?? Eikös siinä nimenomaan sanota, että "kai tekin ihmisiä olette", eli oletko vai et? Ja yhtään en ihmettele, jos vaikka saatkin olla yksiksesi noiden kommenttiesi kanssa... Minä en ainakaan sinua halua missään tavata, ikinä... täältä tähän... ja anteeksi, että tuli ehkä kirjoitettua epäkohteliaasti...  
veryangry.gif
withstupid.gif


Jenni - tsemppiä...  
thumbs-up.gif
 
R2-D2:llahan oli ihan hyviä kommentteja vaikka vähän kulmikkaasti olikin asia jossain kohtaa muotoiltu. Yrittäkää nyt olla hieman suvaitsevaisempia muitakin ihmisiä kohtaan. Sellaisiakin jotka ovat eri mieltä asioista ja kyseenalaistavat. Aika tökeröä, että lyödään kaveri heti maanrakoon kun kirjoittaa mielipiteensä.

Ihmeen äkkiväärää porukkaa. Opetelkaa ottamaan huomioon muittenkin tunteet.

tounge.gif


Edit: typo
 
jep jep, meitä on moneen lähtöön
wink.gif

Aiemmin jo kirjoitin, että tätä viestiketjua on ollut hauska seurata. Iloinen ja positiivinen viestiketju, joten eiköhän säilytetä yksi viestiketju ilman v***lua puolin jos toisinkin ?

033102beer_1_prv.gif
 
Eksykös tässä keskustelussa vähän asiat sivuraiteelle.
Eikös pitänyt järjestää se "Jenni-
062802moto_prv.gif
" 2. Taitaa viikonlopuksi olla vähän viileä kelia ajella sinne -Cat-:n ehdottamelle Juuan ST1:lle?
nixweiss.gif


Jos porukalla on keskellä viikkoa aikaa niin joku tiistai iltahan voisi pyyhkäistä iskuryhmän kanssa Kuopioon Puijolle, kai siellä vielä on tiistai kokoontuminen.
 
Eksykös tässä keskustelussa vähän asiat sivuraiteelle.
Eikös pitänyt järjestää se "Jenni-
062802moto_prv.gif
" 2. Taitaa viikonlopuksi olla vähän viileä kelia ajella sinne -Cat-:n ehdottamelle Juuan ST1:lle?  
nixweiss.gif


Jos porukalla on keskellä viikkoa aikaa niin joku tiistai iltahan voisi pyyhkäistä iskuryhmän kanssa Kuopioon Puijolle, kai siellä vielä on tiistai kokoontuminen.
Ja Jenni mukaan!!!!?
 
Tärkein asia, mitä tämä viestiketju sisällään pitää, on Jennin aloittama herättely tästä kauniista harrastuksesta. Moottoripyöräilyn lumosta, näiden pikku kavereidemme ilosta, kun ne pääsivät pestyinä, emäntänsä tai isäntänsä puleeraamina ratsastamaan kesää kohti. Omistajiensa kavereita pärrät ovat kaikilla kesän aurinkoisilla ja sateisillakin tantereilla.

Ja matkan jälkeen ne välillä ilkikurisetkin, mutta kykynsä mukaan uskolliset, viettelijämme, hyrräävät lämpöisinä, kuuma kone naksahdellen, viirusilmissään tosi tyytyväinen ilme, kun ovat saaneet käydä maantien päällä.

Kun tähän tunteeseen, minkä pärrämme meille antavat, vielä liittyisi upea yhteenkuuluvuuden tunne ( on saatu kahveilla käydä, hodareita nakkikiskalla nauttia, röökiä kavereille tarjota, ja taas matkaa jatkaa, isommissa tai pienemmissä kokoonpanoissa ), olisi moottoripyöräilyn harrastaminen muuttunut maanpäälliseksi paratiisiksi.

Tämä ketju on avannut silmäni näkemään, että kyllä siellä mielen sopukoissa on monilla tosi paljon kerrottavaa, tunteita, jotka olisi halunnut avata muillekin.

Opiksi tämä olkoon. Kyllä me opimme keskustelemaan, uusia ystäviä tapaamaan, maanlaajuista ORG!:n iloista henkeä levittämään.
062802jumpie_prv.gif
062802jumpie_prv.gif
062802jumpie_prv.gif
 
Yksinviihtyvä ei voi olla ihminen.
omg.gif


Uskomatonta miten mopoton wanna-bee alkaa heti määritellä mopoilijoita ja tietää siitä kaiken. Hohhoijaa.

On siis epäkohteliasta jos ei halua laumaan liittyä. Jos jotain haluat mopoilusta ymmärtää lue vaikka Pizigin Zen ja moottoripyörän korjaus tai Mika Mannermaan Matkalla.
No voihan nyt...! Ei ole kyllä enää sitäkään pienintäkään uskallusta mennä puhumaan kenellekään 2pyöräisen omistajalle. Eihän noista näköjään kaikki ole niitä todellisia motoristeja ensinkään!!!  
mad.gif
Onko se niin vaikeaa hyväksyä toiset sellaisena kun on, vai pitääkö sitä rivien välistä toitottaa omaa erinomaisuuttaan?? Saa jokainen olla vapaasti yksinkin, en näe siinä mitään väärää, mutta on meitä porukassa viihtyjiäkin. Anteeksi te motoristit hiiltymiseni..
blush.gif


Oikeille motoristeille  
033102beer_1_prv.gif
(myös ne kaikki "wannabeet" mukaan lukien!)

Ja Jenni: Älä sie välitä  
pftroest.gif
Kiitos kannustuksesta!!  
inlove.gif


...jospa nyt sitten unohdamme ja hautaamme tämän aiheen..
 
...jäätelökioskikin..  
062802jumpie_prv.gif


Puumalan satama onkin sitten ehdoton stoppi lämpimällä kelillä!

Vauhtia ei mun puolesta tarvitse pitää missään äänennopeuslukemissa, kunhan ei ihan alinopeutta ajella muiden tukkeena. Eli, muun liikenteen mukaan riittää..
Voihan pojat! Tuota reissua minä odotan
biggrin.gif
Toivotaan, että ilmoja piisaa!! Enkä mä usko, että alinopeutta ajellaan, mutta varmuuden vuoks pitää pikkasen "harijootella" ennen lähtöä
062802moto_prv.gif


Oliskohan muita lähdössä
confused_orig.gif


Aijoo, ja tää elämän tarkotus.. Kyllä se lähtökohdiltaan taitaa olla ihan puhdas rakkaus (siis jos noin supersyvällisesti ajatellaan)!
inlove.gif
 
Onpa erikoista...

Selasin ORG.in sivut ensimmäistä kertaa liki VUOTEEN, löysin HETI aiemman itseni -eli JENNIN.
biggrin.gif
Olin itsekin samanlainen wannabe. Luin viestjä alati kiihtyvällä kiinnostuksella, suunnittelin visiittiä ärrällekin...
wink.gif


Sitten luin miitingistä Kolille -ja liki itkin, kun tajusin että se oli jo mennyt!!! Olisin VARMASTI lähtenyt mukaan!!!
sport05.gif


Nauroin jutuillenne, kunnes sama vanha kiukuttelu alkoi taas...
sad_orig.gif
Ei kiva. Annetaan kaikkien kukkien kukkia ja motoristien ajella...

Aika harvoin tätä nykyä koneella ehdin istumaan, pyöränkin päällä pääsen istumaan vain jos lapsenvahteja riittää, mutta MUKANA olen, jos miitinkejä aiotte järjestää!!! AIKAA mulla kyllä on -voin tulla vapaaehtoishommiin ihan mieluusti!
smile_org.gif


Orggilaiset, jotka suunnistavat lauantaina JepJepille tai sunnuntaina ILOMANTSIIN äitienpäivänäyttelyyn, NÄHDÄÄN SIELLÄ!!!
062802moto_prv.gif
buttrock.gif


Minna ja sininen ZZR
 
Pointti ei mennyt yleiseen jakeluun. Ihmettelen, kuten moni muukin, miksi täällä hengaan.

Kahden viestin perusteella tehty persoonan syväanalyysi lähenee neron työtä.

Mulle riitti tästä aiheesta. Onneksi on ajokelejä.
 
Eräs keskeinen aihe kirjassa Zen ja moottoripyörän kunnossapito on että
omien arvojen joustamattomuus takaa sen ettei opi mitään uutta.

Joustoa tähänkin ketjuun, me voimme vain oppia.
Moottoripyörässäkin kireä ketju pilaa vaan laakerit ja sitten päästään taas tutustumaan moottoripyörän kunnossapitoon ja laadun olemukseen. Oivaltaa kuinka moottoripyörämekaanikosta tuleekin moottoripyörätieteilijä. (edelleen kirjasta Zen…)
Ei tätä ketjua ei ole kukaan pilannut, vähän löysätään ja taas saadaan nauttia ketjun rallatuksesta.
Kuka enää muistelee että on kireällä ollutkaan..
smile_org.gif
 
Jatketaas seuraavasta aiheesta.
Mikä on elämän tarkoitus?
Onko iso mopo haaveissa, vai onko pienempi mopo jostakin syystä parempi? Onko värillä väliä, vai riittääkö vain mopo olemukseltaan, ääneltään, tuntumaltaan?
Elämän tarkoitus on tietysti 42, senhän kaikki toki tietää.
Seuraavan mopon hankinta riippuu täysin sen hetkisestä mielialasta voipi olla kyykkä tai kopteri tai jotain siitä väliltä.
 
Yhtenen teihin ainoastaan siinä, että ihailen moottoripyörän ja kuskin luomaa kokonaisuutta, sen kauneutta ja voimaa, virtaviivaisuutta...
Juu ihailu on koskettavaa ja kehuilla saadaan ihmeitä aikaan. Itsekin hymistelin ylläolevaa lukiessani. Kauneuden kohdalla hieman jo kakistelin ja virtaviivaisuuden kohdalla purskahdin nauramaan kun itseäni ja ykkösmopotintani ajattelin
biggrin.gif


terveisin avattarensa näköinen mies



Ps. Jatkas Jenni entiseen malliin ja unohda noi turhat murjaisut ja ilkeilyt. Olet ehdoton foorumin ilopilleri ja olisi tosi surku ellemme saa jatkoa taholtasi niin virtuaalisti kuin lukemani perusteella livenäkin.
 
Yhtenen teihin ainoastaan siinä, että ihailen moottoripyörän ja kuskin luomaa kokonaisuutta, sen kauneutta ja voimaa, virtaviivaisuutta...
Juu ihailu on koskettavaa ja kehuilla saadaan ihmeitä aikaan. Itsekin hymistelin ylläolevaa lukiessani. Kauneuden kohdalla hieman jo kakistelin ja virtaviivaisuuden kohdalla purskahdin nauramaan kun itseäni ja ykkösmopotintani ajattelin
biggrin.gif


terveisin avattarensa näköinen mies



Ps. Jatkas Jenni entiseen malliin ja unohda noi turhat murjaisut ja ilkeilyt. Olet ehdoton foorumin ilopilleri ja olisi tosi surku ellemme saa jatkoa taholtasi niin virtuaalisti kuin lukemani perusteella livenäkin.
Empäs tähän treadiin ole ole kirjoitellut, lukenut olen kyllä ja hyvälle tuulelle tullut joka kerta. Komppaan nyt täysin Magnamania toivon siis: että älä Jenni häivy noitten ilkeiliöitten takia tältä foorumilta.
 
Äh, harmitti vain, kun kirjoittamani, kaikella vakavuudella siihen kryptattu käsitettiin niin kuin olisin ollut wannabee. Puhdas tarkoitukseni oli tukea ja ymmärtää niitä ujoja, joilla on vielä vähän hakusessa kontakti muihin motoristeihin.

Minä en ole mitään muuta kuin silmillään moottoripyörän ja kuskin rakastelija.

Noh, kiitos
blush.gif
Sain puhelun päivällä, että lähdehän Jenni kyytiin. Minulle vielä tuntematon kuski tuli valtavan kauniilla pyörällä lähes orgastisen ylväänä pihaan. Hänellä oli kypärä minulle, Miehekkäänä hän vinkkasi minulle hypätä kyytiin, ja lähdimme tällä kyykkypyörällä kiertämään maisemia. Hänen lihaksikas selkänsä suojasi minua, vakaa vartalo takasi kyydissä turvallisen olon. Värisen - en kylmästä, en suinkaan...

Minulle tosiaan teki pahaa tuo edellinen suohon joikhaaminen. Ehkä suurin osa teistä kestää ilkeilyn, mutta minulla tuppaa käymään sydämen päälle. Minulta lähti taju, ja olin sängyllä viisi tuntia, kunnes kykenin jälleen tekemään jotakin, henkeä ahdistaa. Tämän vuoksi minä takaan, etten varmasti tahalteni halua ketään tölväistä. Jos jokin lausumani suututtaa, niin toivoisin minulle annettavan vähän kohteliaampi vinkki vaikka pyytää anteeksi, sillä minä en elä jyrätäkseni, en ketään.

Dakota Greg Zephierin, joka hetkeen ja jokaiseen vuorovaikutustilanteeseen sopiva lause: ”Olen intiaani. Kun olen surullinen, niin itken, kun olen iloinen, niin nauran. Eivätkö kaikki ihmiset tee niin?”
 
Back
Ylös