• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

GSA + virityksiä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja iaj
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Lauantaina pääsin ensimmäistä kertaa kokeilemaan kokoonpanoa

BMW R1200GSA
Akrapovic 2-1-2
Power Commander V + AutoTune

Ja kyllä toimii.

Kone kävi huomattavasti tasaisemmin, pienemmillä kierroksilla hitaasti ajettaessa esiintynyt nykyminen hävinnyt kokonaan.

Vielä kun hieman nuo kelit paranee pääsee katsomaan mitä on vaikuttanut bensan kulutukseen ja huippuihin!
 
BMW R1150GSA
Leo Vince X-3
Power Commander III
K&N

Ja kyllä toimii. Kysykää vaikka naapureilta. Pari viikkoa vielä, ni ni ni..
 
Aijai...makoisa olis kyllä toi akran sydeemi. Paljonkos kustansi koko setti? Tai siis eihän mulla ole varaa kuitenkaan
pftroest.gif
 
Akrapovic + PC + AT eri lähteistä tilattuina taisi olla jotain 1700£ kotiin kannettuna.

Suomesta hankittuna edes tuota putkea ei olisi saanut tuohon hintaan...
 
Aivan, sitä vähän katselinkin että täällä suomessa tulee setille kiva hinta. Ei muuta kuin ääninäytettä kehiin juutuubiin niin kuullaan kuinka erilaiselta kuulostaa.
 
Pitääpä katsoa jos tässä saisi aikaiseksi, kaverit kun on käyneet kuuntelemassa on kyllä olleet vähän soikeena erosta vakioon...
 
On kyllä murinat kohdallaan moottoritienopeuksissa! Ja bensan kulutus näyttäisi matka-ajossa tippuneen. 150km takana ja bensamittari tippui vain yhden pykälän. Ajotietokonekin näyttää edelleen samoja kilometrejä kuin lähtiessä.

Syksyllä tuntui kierrokset loppuvan kesken, hakkasi koko ajan kiihdyttäessä rajoittimeen. Nyt kiihtyy jo sellaista tahtia että mielellään vaihtaa isompaa vähän nopeammin.

Aivan eri härveli tuli näiden härpäkkeiden asennuksen jälkeen!
 
Näin siinä vaan taas kävi, että kauppa käy ja pyörän elektroniikka ja muu varustus kasvaa.

Powercommander saa seurakseen kahden lambdan AT-300 Autotune yksikön, saapi nähdä millaisia eroja syntyy pyttyjen välille. Ainakin vakiokartat 2010 malliseen GS:ään näyttää aikalailla erilaisilta pyttyjen välillä.

Lisätään vielä 4 x Xenonia, jolloin vehkeessä on yhteensä 6 x Xenon lamppuja -> kyllä maailma kirkastuu.

Fuzeblock tulee myös noiden sähköpiuhojen väliin, Rallemotolta on tulossa ohjausiskari... mitäköhän vielä keksisi?

Pitää vain ehtiä laittaa kaikki paikalle ennen reissua... saapi nähdä kuinka käy...
 
Nyt kun tuli hankittua 1200GSA niin foorumia on taas tullu koluttua läpi ahkerasti. Pyörä on loistava!! mutta.., muutama asia kaipaa rakentelua.

1. Nykiminen alakierroksilla. Tuossa aikaisemmin mainittiin että netti on pullollaan konsteja joilla sen saa poistettua. Totta, moneen olen törmännyt mutta kaikki joihin olen törmännyt ovat oleet ympäripyöreitä tee-sitä-tai-tätä-juttuja. Voisiko joku joka on oikeasti ratkaissut tämän niin kääntää asian rautalangasta mitä tarvitaan? Vai pääseekö siitä eroon viemällä pyörä pajalle huoltoon?

Vain olisiko tästä apua?
accelerator

2. Äänet on vähä kun ompelukoneessa. Toisaalta tässä on hyvätkin puolet. Öisin kotiin tulessa naaputin mummot saa nukkua rauhassa ja reissussa en viitsi käyttää tulppia korvissa mutta, oishan se makeempaa kun isosta vehkeestä pääsis vähän ääntäkin kun kääntää hanaa  
biggrin.gif


Tehopuolta pöntön vaihdolla ei taida tulla lisää vai mitä olette mieltä oheisesta "puolueettomasta" tutkimuksesta?
confused_orig.gif

-tutkimus-
 
1. Nykiminen alakierroksilla.

Vain olisiko tästä apua?
accelerator
Mä asensin kesällä acceleratorin extended-version ässään. Mielestäni se auttoi jonkin verran nykimiseen, myös kaasunavauksen viive pieneni ja käynti parani huomattavasi. Mutta nettikirjoitelmien mukaan joissakin tapauksissa ei ole havaittu mitään eroa acceleratorin kanssa tai ilman... Riippunee vuosimallista ja yksilöstä.
 
Olen nyt ajellut 6 tonnia uudella GSA:lla ja tykännyt kyllä. Ajamiset tulevat kuitenkin rajoittumaan aika helpoille teille ja mahtavaa joustovaraa ei varmaankaan koskaan tule hyödynnettyä. Mieluusti pudottaisin jousitusta 3-4 senttiä ihan paikallaankäsittelyn helpottamiseksi, matalampi satula ei kiinnosta polvikulman jyrkentymisen takia. Onko kellään tietoa saako valmiita palikoita/madallussarjaa? Vaikuttaako ESA:n toimintaan?
 
Olen nyt ajellut 6 tonnia uudella GSA:lla ja tykännyt kyllä. Ajamiset tulevat kuitenkin rajoittumaan aika helpoille teille ja mahtavaa joustovaraa ei varmaankaan koskaan tule hyödynnettyä. Mieluusti pudottaisin jousitusta 3-4 senttiä ihan paikallaankäsittelyn helpottamiseksi, matalampi satula ei kiinnosta polvikulman jyrkentymisen takia. Onko kellään tietoa saako valmiita palikoita/madallussarjaa? Vaikuttaako ESA:n toimintaan?
Luin jostain että adventureen ei saisi madallussarjaa mutta näköjään on saatavilla ainakin tuo "WESA".
Matalampi satula ja polvikulmaa voi aina säätää jalkatappien madalluksella (esim. tollasilla -linkki-).
Minusta adventure menettä "ryhtiä" jos jousitusta ruvetaan laskemaan, tosin tämähän on vain minun mielipide  
smile_org.gif


Ja vaikuttaako "WESA" ESAn toimintaan:
"The procedure where the original BMW ESA technology is matched with our “Wilbers-WESA” suspension products is technically complex and therefore for the time being can only be realised by the Wilbers factory in Nordhorn and by a couple of trained WESA partners!"

Taitaa olla aika haasteellinen tuo yhteen sovittaminen.
 
Voi olla tuo WESA hieman ongelmallinen, itse ratkaisin homman yksinkertaisesti matalammalla turhateekin satulalla.
 
1. Nykiminen alakierroksilla.

2. Äänet on vähä kun ompelukoneessa.
1. Omassa vehkeessä ei tuota ilmene, homma hoidettu pois PCV + AutoTune kombinaatiolla

2. Äänet saa vaihdettua esim. Akrapovicin 2-1-2 Titanium Full Exhaust systeemillä.

Lisää kaikkea pientä muutosta löytyy täältä.
Joo, olen jo aikaisemmin törmännyt sivuisisi ja mielenkiinnolla tutkinut tuota listaa. Nyt on Remuksen pöntöllä korjattu äänipuoli ja käynti toivottavasti vähän tasoittuu tilaamallani acceleraattorilla (tosin sitä en ole vielä saanut).

Mites muuten kun omassani kun ei ole lisävaloja ja jos sellaset tulee jossain vaiheessa hommattua niin löytyykö adventuresta valmiiksi liitänät sähköille (johon siis orkkissumarit varmaankin kytketty?) vai vedänkö virrat akulta, rele johonkin ja heräte vaikka parkeilta?
 
Orkkis sumarit on kiinni - jossain. En tarkemmin ole tutkinut, mutta pyörän vasemmalla puolella johtonipussa on sen näköistä tavaraa, että voi olla siitä lähtöisin. Helpoiten varmaan saa kun vetää suoraan piuhat akulta ja heräte jostain.

Omassa härvelissä on nuo originaalit sumarit, jotka nykyisin on konvertoitu Xenoneiksi (virta tulee alkuperäisiä piuhoja pitkin) ja lisäksi Hellan Xenonit pitkille valoille. Näihin virta tulee suoraan akulta, heräte erillisen katkaisimen kautta pitkän valon piuhalta.

Originaali lyhyt ja pitkä on myös Xenonia tätä nykyä.

Nyt alkaa parin vuoden aherruksen jälkeen olemaan paketti kasassa, enää ei oikein ole tullut mieleen mitä vielä siihen pitäisi laittaa...
 
Back
Ylös