• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Garmin Zumo 660

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja tikirak
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tyhmä kysymys... Ihan oikeestiko mun pitää laittaa tuo akku zumoon sen valkoisen muovikääreen kanssa?? Luulin että se on ns. suojapaperi akun ympärillä, mutta kun siinä on kaikki akun liitinpinnatkin leikattu avoimeksi ja muutenkin tuntuu olevan timmisti akun ympärillä.. Todellako sen valkosen muovin kera akku zumoon laitetaan vai raastanko sen irti
nixweiss.gif
 
Tyhmä kysymys... Ihan oikeestiko mun pitää laittaa tuo akku zumoon sen valkoisen muovikääreen kanssa?? Luulin että se on ns. suojapaperi akun ympärillä, mutta kun siinä on kaikki akun liitinpinnatkin leikattu avoimeksi ja muutenkin tuntuu olevan timmisti akun ympärillä.. Todellako sen valkosen muovin kera akku zumoon laitetaan vai raastanko sen irti
nixweiss.gif
Samaa määkin ihmettelin ja hetken sitä käärettä rapsuteltuani laitoin sen kääreineen päivineen paikoilleen ja tähän saakka on ainakin toiminu. On muuten tosi hämäävä kääre
biggrin.gif
 
Ei oo tyhmiä kysymyksiä. On vain asioita joita ei vielä tiedä.
wink.gif


Sen akun ynpärillä oli (ainakin mulla) sellanen akun kokonen pinkki kuplamuovisuojus.

Eli itse akun kuoret on valkoset ja täynnänsä sitä tekstiä.

Älä revi enään sitä valkosta osa pois, vaan akku koneeseen ja luukku kiinni.

Ja eikun ihastelemaan ihmevekotinta.
tounge.gif


062802moto_prv.gif
 
Kiitokset! Hyvä että muutkin ovat hetken päätä tuon kuoren kanssa vaivanneet
tounge.gif
Häiritsevä varsinkin kun siinä kuitenkin menee sellaiset pinet katkoviivatkin, jotka antaa osviittaa että ehkä tän vois repiäkin pois...

No nyt on akku sisässä ja eka käynnistys tehty. Täytyypi mennä tekemään ensi testi heti autolla, kun vasta huomenna saan apua mp-telineen asennukseen..

Ja lisäkysymyksiähän saattaa sadella kunhan alan masiinaa sitten rekisteröimään/päivittelemään karttoja&versioita/kielitiedostoa....
crazy.gif
 
Tuolla Garminin suomisivulla on niitä ohjeita.

Eli ensin kannattaa ladata PeeCeelle se selaimen lisäosa.

Onnistuu sitten se rekisteröinti (ja zumon ja PeeCeen välinen yhteys) sujuvammin.

Ja sitten kun rekisteröintikin on hoidettu, niin kartanpäivitys sujuu lähes itsestään.

062802moto_prv.gif
 
Tuolla Garminin suomisivulla on niitä ohjeita.

Eli ensin kannattaa ladata PeeCeelle se selaimen lisäosa.

Onnistuu sitten se rekisteröinti (ja zumon ja PeeCeen välinen yhteys) sujuvammin.

Ja sitten kun rekisteröintikin on hoidettu, niin kartanpäivitys sujuu lähes itsestään.

062802moto_prv.gif
Sääli, että itseltä jäi tuo rekisteröinti probleema pois kun aiempia Garminin tuotteita jo olemassa. Meni selvästi homma liian helposti.
 
Tällä vfärrän omistajalla menee ainakin tuonne techmount osastolle.. Minkä mittasia varsia jengillä on tuossa ohjausakselin reikään tulevassa telineessä? Arvon tässä nyt 2,5 ja 3,5 tuuman välillä. Mahtaako heilua (täristä) kovin kauheesti ton pidemmän nokassa?
Itselläni on Tomppa VFR:ssä kiinni Techmount 31001 telineellä eli ei ohjausakselissa vaan kytkikahvassa ja ilmeisesti juuri sillä pidemmällää eli 3,5'' varrella. Hyvin tuo on mukana kulkenu eikä tärinäkään haittaa.

Vaikka näin kerettiläisenä (Tompan omistaja  
crazy.gif
) vastaan, niin varmaan tuon kiinnityksen suhteen kohtuu samanlainen tilanne.
Kaikilla tuntuis olevan noita Technoumt ym. lisäkiinnikkeitä, Onkos nin että paketissa tulevalla kahvakiinnikkeellä asennus ei käy mm. VFR.ään lainkaan vai ottaako esim. katteisiin kiinni "vain" äriasennossa riipumatta valitseeko TomTom Raider tai Zumo660 mallin ?

Ainakaan ZumoForumissa ei asennuksen sopivuutta onnistunut selvittämään. Sen sijaan sieltä löytyi hirmuinen kasa käyttäjien löytämiä bugeja ja muita toiveita/pettymyksiä. Alkaa vähän epäilyttämään onko Zumo laitettu markkinoille hiulan keskeneräisesnä, vai onkohan muutkaan sen parempia jos oikein antaamuksella rupea laitteita syynäämään?
 
Kaikilla tuntuis olevan noita Technoumt ym. lisäkiinnikkeitä, Onkos nin että paketissa tulevalla kahvakiinnikkeellä asennus ei käy mm. VFR.ään lainkaan vai ottaako esim. katteisiin kiinni "vain" äriasennossa riipumatta valitseeko TomTom Raider tai Zumo660 mallin?
Kyllähän se paketin RAM mount pitäisi käydä peliin kuin peliin jossa joku tangonpätkä löytyy, jos käyttää sitä U-pulttia.

Itse vaihdoin Techmounttiin koska:
-RAM mount on ihan perkeleellisen ruma häksätin, joka näyttää siltä että se on itse koottu Bauhausin pultti- ja WC-putkiosastojen tarjonnasta
-Techmountilla saa asennettua nätisti keskelle
-RAM mountin valukäikäle oli valmistettu lakritsan kaltaisesta metallista ja murtui keskeltä poikki hyvin pienellä momentilla
 
Ja nyt sitten saa hakea tuon vielä virallisesti julkaisemattoman 3.20 ohjelmistoversion. Itselleni tein tuon päivityksen ja siinä ei ongelmia esiintynyt. Suomihan toimii jo tuolla aiemmin haetulla paketilla. Tässä ohjeet jos haluaa etukäteen softaan tutustua, itselläni ensiviikolla joutuu jo oikeaan testiin ulkomailla:

Tämän pitäisi siis korjata kieliongelmat.

http://www.garmin.fi/tmp/Zumo_660_3.20.zip


Eli .zipin sisältä garmin hakemistosta gupdate.GCD tiedosto kopioidaan laitteen
\garmin hakemistoon ja sitten vain USB-kaapeli irti, että laite alkaa päivittymään.

Kannattaa vielä muistuttaa, että akussa on riittävästi virtaa, ettei se vain lopu
kesken päivityksen.
 
Onko kukaan kytkenyt 660 ja Autocom Active-Plus 200 toisiinsa? Minulla on sopassa vielä Nokia N95 ja PMR-puhelin niin tuntuu menevän aika monimutkaisesksi ja muutama uusi välijohto täytynee hankkia.
aloitus idea on että
Autocom Aux1: N95
Autocom Aux3: G660 audio out
Autocom Aux4: PMR

Toinen vaihtoehto on N95 irroittaminen Autocomista ja liittyminen bluetoothin avulla suoraan Garminiin mutta sitten mitä kautta saada puhe Garminiin ei ole vielä selvillä. Lisäksi epäilen N95 akun kestoa jos se käyttää bluetooth.
FixxaH ohjeet on aika hyvät mutta minulla hiukan tökkii autocom kanssa.
 
Ja nyt sitten saa hakea tuon vielä virallisesti julkaisemattoman 3.20 ohjelmistoversion. Itselleni tein tuon päivityksen ja siinä ei ongelmia esiintynyt. Suomihan toimii jo tuolla aiemmin haetulla paketilla. Tässä ohjeet jos haluaa etukäteen softaan tutustua, itselläni ensiviikolla joutuu jo oikeaan testiin ulkomailla:

Tämän pitäisi siis korjata kieliongelmat.

http://www.garmin.fi/tmp/Zumo_660_3.20.zip


Eli .zipin sisältä garmin hakemistosta gupdate.GCD tiedosto kopioidaan laitteen
\garmin hakemistoon ja sitten vain USB-kaapeli irti, että laite alkaa päivittymään.

Kannattaa vielä muistuttaa, että akussa on riittävästi virtaa, ettei se vain lopu
kesken päivityksen.


3.20 meni täälläkin ongelmitta sisään. Zumoforumeilla tästä versiosta olikin jo puhetta ja joissakin uusissa laitteissa se on ollut jo sisällä. Eiköhän tämä tule piakkoin ihan oikeastikin jakoon webupdaterin kautta.
 
Soikos noi musat hyvin blutuutilla tästä 660 zumosta, mulla on tuo vanha 500 zumo ja siinähän ei ole tuota A2DP:tä, joten musa on blutuutilla hiukka monotoonista tavaraa ??
 
Kyllä omasta mielestä toi zumo 660 soittaa ihan hyvin ja kypärässä on Midland BT2 ja ns. BT2 Hifi kuulokkeet niin kelpaa kyllä musaa kuunnella. Niin ja kypäränä on arain umpikypärä.
sport05.gif
 
Kiitti kommentista, pitää ilmeisesti huomenna hakee tuo 660.
Vaikka ei tuossa 500:ssa mitään vikaa ole, mutta se stereomusa kiinnostaa senverran  
smile_org.gif

Nyt on välissä Motosonic:n bt-palikka ja stereoo tulee sieltäkin, mutta olispa yks palikka vähemmän.
Näkee sitten kuinka pelittää Camos:in kanssa...
 
No eihän tätäkään laitetta  Suomesta saa  
mad.gif

Toisilla on putiikki kiinni ja toisilla hyllyt tyhjät...
Ja joku pässi vielä puhuu lamasta  
omg.gif

Ulkomaan tilausta vaan kehiin kun ei täällä raha kelpaa  
033102bebe_1_prv.gif


Näin se vaan on taas.......
 
Bluetooth-haasteita. Kokoonpano on seuraava: Zumo 660, Nokia E90 kommari, Interphone kypärässä. Ongelmia on useita.
Olen siis liittänyt Interphonen Zumon äänilaitteeksi ja sitten parittanut puhelimen ja Zumon.
Zumon ja puhelimen väli tökkii, olen yrittänyt parittaa molemmin päin, mutta aina kun yhteys muodostuu, niin muutaman sekunnin kuluttua Zumo ilmoittaa että yhteys on katkaistu. Yhteys on puhelimessa asetettu luotetuksi. Kun puhelimesta avaa yhteyden manuaalisesti, se pysyy päällä. No, puheopastus kypärään toimii, mutta jos väliin tulee puhelu, niin sen jälkeen puheopastus katoaa. Mikä hauskinta, kun tulee perille johonkin, niin sitten se nainen alkaa latelemaan kaikki puhumatta jääneet virkkeet peräjälkeen...
Zumossa on viimeisimmät päivitykset.
Onko kokemuksia?

Niin, sitten oli vielä sellainen ongelma, että kun Zumon Bluetooth on päällä, niin kypärästä kypärään-yhteys ei toimi, vaikka aiemmin kun puhelin oli suoraan kypärään kytkettynä, pystyi vaihtelemaan.
 
Hiukan tuntuu Zumokkeli olevan omapäinen täälläkin, mutta vielä on pärjätty jotenkin.
Zumossa olevat kartat on aika monotoonisen harmaat, liekö tuolla haettu lisää piirtonopeutta vai mitä ihmettä.
Edellisessä Zumossa oli kyllä noi kartat paljon värikkäämmät.
Vai pitääkö joku päivitys tehdä heti alkuun ?
Ei tuossa nyt kovin kummoisia ominaisuuksia ollutkaan edelliseen verratttuna, paitsi toi A2DP, jonka takia tuon ostinkin.
Melkoista hehkutusta oli tästäkin laitteesta taas....
biggrin.gif

No omat on rahani....
 
Back
Ylös