Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Puukorva kuskiMikeyx sanoi:Miten ihmeessä pyörä toimi normaalisti alle tuon rpm-rajan irtonaisella tulpanjohdolla?
Tumppi sanoi:Uusissa tulpissa on kärkiväli poikkeuksetta kohdallaan. CR9E(IX) tulpalle R1:n ohjekirja antaa kärkiväliksi 0,7-0,8mm jos sen nyt haluaa tarkistaa.
Vikaa etsisin tällä kertaa tulpanjohdoista tai -hatuista. Kokeile lähteekö tulpanjohdot vetämällä irti hatuista ja lukittuuko hatut kunnolla tulppaan? Tulpanhatun pitää naksahtaa kunnolla tulpan päähän. Yleensä tuota kontaktia pystyy kiristämään säätämällä hatun sisältä peltilipareita parempaan asentoon.
Muistaakseni tässä mallissa on samanlaiset tulpanhatut kuin kaasarimallin R1:ssä, missä johto tulee kiertämällä hattuun kiinni. Hatun sisällä on pystyssä kiilamainen kierretappi johon johto tulee painamalla ja kiertämällä kiinni. Jos tuo kontakti ei ole kunnossa, niin siellä hatun sisällä on suurempi kipinä kuin tulpassa. Jos tuossa on sama systeemi kuin R1:ssä, niin johdosta voi lyhentää huonon pään pois ja kiertää takaisin hattuun.
- T -
Edit: kuvahaulla näyttäisi samoilta ränkyiltä kuin kaasariykkösessä.
mopokesa sanoi:Hattuja saa halvemmalla autovaraosaliikkeestä, samoin kuin tulpat. Kipinä ei tiedä että sähkö joutuu kulkemaan autovaraosan kautta, kunhan muuten on vastaava hattu ja tulppa.
Johtoa saa samasta paikasta metritavarana.
Puolan päästä yleensä tulpanjohto on samalla tavalla kierretty kiinni kuin hatussakin ja lisäksi sinne on tungettu liimaa, ettei säästäväiset pohjolan pojat olisi liian omatoimisia ja pääsisi turhan halvalla. Piuha irtoaa kunhan vain kiertää vastapäivään ja vetää riittävän riuskasti. Tässä kohtaa haluan korostaa sanaa "yleensä". Itsellä ei ole tullut vastaan muunlaista puolanjohtokiinnitystä moottoripyörissä -78 ja sitä uudemissa pyörissä.
Puolien vastusarvot kannattaa mitata myös ennen kuin alkaa niitä vaihtamaan. Jos arvot on oikein = puolat kunnossa, kannattaa vaihtaa vain johdot ja hatut. Halutessaan voi sen johdon kiertää puolaan kiinni ja tiivistää sauman liimatiivistemassalla, esimerkiksi Hybrifix7:lla.
klooni sanoi:Ja kun nuolee ennenkuin tipahtaa ni käy näin.Siis ei toimi. Mites ne puolat oikein todetaan ehjiksi? Mitataan vastusarvot? Miten se tapahtuu? Olis kiva sulkea ne puolat pois tästä remontista.
- klooni -

Tumppi sanoi:Hyvä juttu että pelaa!
On mullakin yks sarja käytettyjä hattuja (tai siis oikeastaan koko sytytyspaketti eli puolat, johdot ja hatut R1:stä) joutilaana. Hatut on osanumeroltaan samat ja puolatkin periaatteessa samat, mutta johtojen riittävyydelle ja liittimien sopivuudelle en uskalla sanoa mitään.
- T -
kun saa ajoaikana kikkailla vikojen kanssa.