Riittävästi vaan takanojaa jotta vipu kasvaa niin kyllä se siitä... No tuossa lauseessa on kyllä jo tahallinen ajatusvirhe, ...ei todellakaan useimmissa pyörissä pelkällä jarrutuksella nouse keula vaan moottorin voimasta yhdessä jousiin varastoidun energian ja painopisteen muutoksen summana tuo wheelie tapahtuu. Isompitehoisella ja lyhytakselivälisellä pyörällä tätä jousiin varastoitua energiaa ei edes tarvita vaan kahvasta vääntö riittää. Kytkimen käyttö vääntöalueella on myös yksi keino wheelien aikaansaamiseksi jolloin jousien apua ei tarvita. Mutta tässähän kai ensisijaisesti etsittiin vastausta kysymyksiin: 1) Miksi ilmiö tapahtuu ?, 2) Mitä voitaisiin säätää sen estämiseksi ?Pelkän jousituksen ponnahduksen samalla teholla ajaen voisi kokeilla vetämällä etujarrulla jousituksen kasaan, sitten jarru vain ylös ja pitäisi keulia. En usko että keulii pelkällä jousivoimalla ja takanojalla tuosta. En kyllä uskalla kokeillakaan.![]()
Täällä enlanninkielinen ohje miten isommallakin pyörällä sekä heikkotehoisella kusiaisella keulitaan kaikille niiille neidoille jotka eivät vielä ole sitä tehneet... tosimiehethän toki on kokeilleet kaikki keinot nostaa eturengasta ilmaan ja tietävät mistä siinä on kysmys ;-))
Joku opiskeluajoilta vielä muistava voisi laskea että millaista voimaa nuo etujouset edustavat ja kumota tämän väittämän. Montako kiloa vaaditaan cebarin etupään painamiseksi kasaan eli paljonko energiaa vapautuu päästettäessä irti? Paljonko moottorin olisi tehtävä työtä jotta vastaava voima saadaan akselivälin mittaisen vipuvarren päähän nostamaan keulaa....? ... sekä vastaavasti voidaan laskea että paljonko vääntö lisääntyy kun eturenkaan keskikohdalta siirrytään vaikkapa noin 1/3 sivulle jotta halkaisija pienentyy tässä viestiketjussa aiemmin kuvatun ilmiön toteutumiseksi.
[EDIT - sorry Tylyttäjä, huomio geometriamuutksien vaikutuksista huomattu vasta jälkikäteen - täytyy olla tarkempi. Tarkennan vielä varmuuden vuoksi että kirjoituksessani Kaasu tarkoittaa sitä oikean käden puristamaa kahvaa jolla ohjataan läppärunkojen asentoa sekä TPS sensorin asennon avulla injektorien kompensoitua aukioloaikaa - eikä muunlaista mahdollista kaasun avaamista.... ;-))]