Jep, meikäläinen puhuu mieluummin käytännöstä kuin teoriasta. Mutta kyllä teoriallakin sen käytännön pystyy oikeaksi todistamaan
Käytännössä se näyttää ja tuntuu siltä, että keula nousee mutkassa juuri sinne nuolen suuntaan. Se ajanhetki on todellakin niin olemattoman lyhyt, kun takarenkaan momentti vääntää etupyörää sinne sisämutkan suuntaan. Koska heti, kun rengas on vähänkin irti, niin suunta muuttuu sinne about suoraan ylöspäin, eli _käytännössä_, se ei kyllä siirry ollenkaan sinne mihin takarenkaan momentti yrittää sitä vääntää.
No joo, tulihan tässä taas viilailtua aika lailla, olempa vaan opiskelun ja töiden ohella oppinut, ettei teoriaakaan passaa unohtaa. Jos näin tekee, joskus joku olettamus voi mennä pahasti metsään, ellei asiaa käsittele oikein perusteellisesti ja mieti, mitä siinä oikeastaan tarkalleen ottaen tapahtuu ja miksi.
No saatiinpahan kunnon väittely aikaiseksi!
Eiköhän jatketa taas
edit: Jaa niin, se piti vielä joillekin kommentoijille vastata, etten ole missään vaiheessa väittänyt/sanonut itse harrastavani kaarteessa keulimista, ehkä joskus on näin voinut vahingossa sattua mutta vain harvoin. Tarkastelin probleemaa vain teorian ja oman käsitykseni puitteissa.