Juu, tarkoitus on kuvailla samalla tavalla kuin nuo oikeatkin kisat.Joo propsit Jukalle ja tsemppiä, toivottavasti mielenkiintoinen ratapäivä tulossa. Olisi kyllä hienoa jos saisi homman kuvattua vaikkapa in-car kameroilla sun muilla vermeillä.
Tuossa vaikkapa esimerkkinä tuo jo kertaalleen tänne linkitetty viimeisimmän kisan kooste: http://www.mp-foorumi.com/forum....&fpage=
Eli tulisi etu- ja takakamerasta sekä sitten mahdollinen selostus. Selostaja kun noissa kisoissa muutoinkin jo valmiina on. Sinällään tuosta ei saa niin mielenkiintoista kuvakulmaa kuin oikeista kisoista, koska pyörä ei saa ohittaa autoa ja takakamerassa näkyy pelkkää rataa.
Mikko lupasi lähipäivinä saada valmiiksi sen auto vs pyörä -koitoksen koosteen.
Ja Legend. Älä nyt suotta enää jaksa lässyttää. Sinusta ei ole enää edes vastaamaan kysymyksiin ja ei me ihan oikeasti sinua edes mihinkään kisaan pyydettäisi. Sanomattakin on selvää, ettei siitä mitään tulisi. Käy joskus hiljaisina hetkinä kokeilemassa millaista se rata-ajo on. Saatat yllättyä, ettei se 1:28 menekään Trumpalla ihan tuosta vaan vasemmalla kädellä ja jopa alle 1:40 alituksesta voit hyppiä ensimmäisenä päivänä tasajalkaa ja laulaa riemulaulua. Noihin taloudellisiin syihin on aivan turha vedota. Jyrki tarjosi sinulle omaa pyörää lainaan jolla ajettu rataennätykset ja minä lupasin lisenssin ja kilpailumaksun. Liftaamalla olisit päässyt paikalle ja säälistä joku olisi tarjonnut sinulle bensat mitä kisa vie (n. 7 litraa) ja joku toinen ehkä makkaran ja mehun, niin ei nälkäkään olisi miestä kaatanut. Vaiva olisi ollut ainoa jonka olisit joutunut maksamaan.
Mene jollekin kurssille, missä neuvotaan kuinka siellä radalla oikeasti ajetaan. Itse olen jonkun verran kouluttanut ensi kertaa radalle tulevia ja huomannut, että haastavin ryhmä on juuri kaltaisesi. Hirveä usko omiin kykyihin ja uho ja lopputulos on yleensä selvä. Pääsääntöisesti tuollaiset kaverit eivät edes tule kurssille, koska tietävät olevansa nopeita kun kadulla kaahailusta on päässyt sellainen kuva omaan mieleen syöpymään. Sellainen kaveri on kuitenkin ihan yhtä heikoilla radalla kuin nakkikioskin kovin pera kun pera tyrkätään naruneliöön.
Sinä uhosit, sinusta ei ollut vastaamaan uhoosi ja teit itsestäsi sirkuksen pellen ja eläintarhan apinan. Toki se olisi ollut hauskaa katsottavaa kun olisit pompannut Jyrkin 200 hv kisapyörän päälle ja lähtenyt menemään. Komedia olisi kuitenkin muuttunut tragediaksi hyvin nopeasti ja kumman vika se sitten olisi ollut, yllyttäjän vai hölmön joka lähtee? Juridiikan puolella yllyttäjä saa saman kuin tekijä, näissä leikeissä yllyttäjä saa vain pahaksuvat katseet ja moraalisen tuomion kun taas yllytetty ambulanssikyydin ja murtuneen mielen.
Vaikka sinusta nyt näiden tarinoiden perusteella ei kovin kaksiseksi roolimalliksi olisikaan, niin lapsesi silti saattaa rakastaa sinua. Käy varovaisesti, salaa vähän treenailemassa. Varovasti siksi, ettet satuta itseäsi ja voit palata kotiisi kertomaan satuja jälkikasvulle, uskoisin sinun olevan tarinan kerronnassa aivan omaa luokkaasi ja varmasti viihdyttävä persoona lasten mielestä. Hae kokemusta ja oppia ja sitten voit meiltä salaa tulla "ensimmäistä kertaa" radalle ja näyttää kuinka pääsetkin vaikka yhtä kovaa kuin aidot kisakuskit, kuten ne meidän keski-ikäiset naiskuskit jotka jo toista vuotta kilpaa ajaneet.
Ymmärrän ihan oikeasti sinua. Minäkin olin ajellut kadulla toistakymmentä vuotta ennen kuin radalle eksyin. Etukäteen tiesin olevani tosi taitava, osasinhan keulia pitkiä matkoja, todistettavasti melkein kilometrin putkeen, tehdä pieniä endoja ja moottoritiellä mittariinkin paukutellut liki 300 km lukemia yön hiljaisina hetkinä eikä yksikään auto ollut jättänyt minua liikennevalolähdöissä. Radalla kuitenkin yllätyin. Vaikka ajoin tosi lujaa, ainakin se tuntui mitä hurjimmalta vauhdilta, porukkaa meni oikealta ja vasemmalta ohi, jopa vanhalla GPZ:lla ja jollain helvetin endurolla.
Käy siis salaa treenailemassa. Laita vaikka tekoviikset ja Trumpan merkin päälle vaikka Toyotan tarra. Lupaamme olla tunnistamatta sinua ja sitten kun olet vähän oppinut, saanut ne lapset kasvatettua ja velat maksettua, niin voit sitten tulla "rookiena" paikalle ja lupaamme esittää hämmästyneitä. Näin saat sitten lisättyä satujesi joukkoon tuon ja voit kertoilla uusille ihmisille uusilla foorumeilla kuinka tulit ja näytit ja poistuit voittajana myhäillen.
Fubarista tuli mieleen eräs lempielokuvistani, pääosassa Tom Hanks. Voit olla jälleen mukahauska ja laittaa tähän kommentiksi vaikka MILF tai ihan mitä keksit kun oikeita vastauksia et kykene keksimään. Hyviä päiväunia ja nopean lossin kuvia.
Jukka