• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

BMW:n huoltopaikat vähenemässä?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja kalemies
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tsekatkaapas vieläkö se "tuttu huoltopaikka" on voimissaan. Ovat kaiketi harvenemaan päin. Ihan vaan ettei tulis ylläreitä...
omg.gif
 
Jaah, että ny tähän heräsit.

Se oli viimeksi jotain 10 v. sitten, kun ensin BMW pani mittarit hintaviksi ja sen jälkkeen sitten pakotti valtuutettu huolto/ jälleenmyyjä kauppiaat ottamaan valikoimiin myös rytkyt ja rätit. Tuli aika harva verkko, 8 huoltoa tai jotain (?).

Tuskin mitään ylläreitä tulee. Voi sille koneelle valoa näyttää ilman leimaakin...
 
Puimurien myyjä verkosto harvenee edelleen mutta huoltopuoli tuskin. Se kun tahkoaa rahaa paremmin.

t. Repa
 
Motsikka, Lappeenranta. Ranu tietää ja osaa BMW:t .Musta Kaunotar, R1100RS, korjattu, testattu, koetettu joustaa, ilta pitkäänkin. Minua ja bemua erittäin hyvin palveltu. Kiitos Rauno!
Laittaa, palvelua paremmaks, viimekesän aukioloajat, muut motskafirmat! Puhelin on keksitty!

BMW:t kait enste listassa! Huolto, Suomessa,kun on BMW:n EA klinikka! Ihan BMW:n huolto kirjassakin! Päivittyi puhelimen palveluihinkin, jos niin haluaa!.
Musta Kaunotar, R1100RS, Kiittää, avun saannut! Meno olis kyllä loppunut, ilman Ranua! KIITOS!
 
Sama koskee myös Bemareiden hinnoittelua. Kun on maassa vain muutama jälleenmyyjä niin pyörien hinnat ovat "yllättävän" samalla tasolla, kilpailun puutetta, sanon minä.
 
Sama koskee myös Bemareiden hinnoittelua. Kun on maassa vain muutama jälleenmyyjä niin pyörien hinnat ovat "yllättävän" samalla tasolla, kilpailun puutetta, sanon minä.
Turhaan Te hyvät BMW-kuljettajat vingutte, Guzzilla on vain kaksi myyjää Suomessa ynnä Piikkiö. Kolmisen vuotta sitten oli vielä puolenkymmentä puhumattakaan menneistä vuosista. Siltikään myyjää kohti määrät ei ole suuria.
Huoltopaikkoja on sen sijaan selvästi enemmän.
Mites nuo hinnat kun kuulostaa jotta kun hinnat on melko samoissa niin välillä puhutaan kartellista ja välillä taas siitä, että kilpailu toimii kun hinnat pysyy kurissa. Nyt on kai sitten se kartelli(ko).
 
Juu, niin se on Lahdessakin Riku Motor "luopunut" BMW:n myynnistä, ja on vielä epäselvää miten huollon käy...
 
Mieluiten minäkin käyttäisin huollossa omassa pitäjässä, mut ei ole kuin tuo Oulun EMC.
crazy.gif
 
Juu, niin se on Lahdessakin Riku Motor "luopunut" BMW:n myynnistä, ja on vielä epäselvää miten huollon käy...
Ei kai tuossa mitään epäselvää ole. Kuka nyt huollosta luopuisi. Vuosia on porukkaa koulutettu puimurin huoltoon, hyvät jäbät ja kaikki tarvittava kalusto olemassa. Miksi joku heittäisi nämä kaikki hukkaan?

t. repa
 
Onko joku valtuutettu lopettanut tai lopettamassa vai mistä tämä lähti? Ainakaan noiden nettisivuilla en nähnyt muutoksia huoltotoiminnan suhteen.
 
Tasan samaa mieltä Repan kanssa. Käytiin pari viikkoa sitten Rikulla kyselemässä uutta S1000RRäääää. Kertoi, että eivät enää myy BMW:tä. Kertoi yhtälön vaikeaksi, kun pyöriä Lahessa myydään vähän ja tarviketta pitäisi vuosittain ottaa X-euroa. Suositteli pääkaupunkiseudun paikkoja uushankintaan ja kertoi, että huolto jatkuu.

Mun mielestä olisi vähintääkin kohtuullista, että voisivat huoltaa myymänsä fillarit takuu ajan loppuun. Mulla on takuuta vielä voimassa kevääseen, mutta tasan en ryhdy kiikuttamaan fillaria pääkaupunkiseudulle huoltoon. Ei ole muuten koskaan ollut valittamista Rikun huollosta!

Näkisin, että BMW noudattaa valitsemaansa ("uutta") strategista linjaa myyntipaikkojen vähentämisessä. Autopuolella vastaava on tehty jo aikaisemmin. Toisaalta täytyy muistaa, että jossain vaiheessa myyntipisteitä lisättiin kovasti...
 
Noh, onneksi takuun voimassaolon edellytyksenä ei ole ns. merkkiliikkeessä huoltaminen eli missä ongelma?
 
Ei ole ongelmaa. Olen käyttänyt pyörääni muissakin kuin valtuutetuissa, ilman ongelmia. Sen harvan kerran kun tarttee vikakoodien purkua tai ohjelmapäivitystä niin voi sitten raahautua merkkiliikkeeseen vaikka se olisi vähän kauempanakin. Hinnat nyt on mitä on, mutta elämä on.,

Onneksi ei tosin ole ollut takuuasioitakaan. Maahantuoja pesee joskus kätensä takuuasiassa erikoisin syin. Tiedän tapauksen jossa nokkahihnan katkeaminen aiheutti auton moottorin kannen hajoamisen, ja merkkiliike vetäytyi takuusta vaikka alkuperäinen hihna oli merkihuollossa laitettu eikä ollut ajettu sen jälkeen paljoakaan. Mutta välissä oli tehty yksi moottoriöljyn vaihto omin päin, eli ei oltu niiltä osin noudatettu maahantuojan huoltosuositusta. Miten öljynvaihto vaikuttaa nokkahihnaan? En tiedä mutta takuuseen ei se hihna mennyt, eikä koneremontti.

Eli onko se niin että jos ei BMW:n ABS:n vikakoodia ole luettu niin mikään muukaan takuu ei ole voimassa...?
 
Olipa kätevän tuntuinen laite. Meinaatko että myydään ihan muillekkin kuin valtuutetuille huoltohemmoille?
 
Back
Ylös