Tein vartavasten pikku kardaanikyselyn aiemmin mainitulle BMWLT.com-foorumille ja kyllähän se kardaanin pettämisten saldo jäi ainakin LT-kuskien keskuudessa tosi ohueksi. Kaksi kaveria kertoi olleensa ongelmissa kardaaninsa kanssa, mutta toinen tunnusti itse asentaneensa sen purun jälkeen väärin päin (!) ja toinenkin oli itse räpistellyt sen paikallen laitossa jotenkin ja arveli vikaantumisen omaksi syykseen.Ongelma lienee pahin juuri 90-96- malleissa, eli K100, K1100 ja vanhemmissa GS- malleissa. Itselläni on kaksi K1100RS:ää.
Kolmas vastaaja muisteli kuullensa muutamasta 90-luvun Bemusta (tyyppi jäi avoimeksi) kardaanin pettäneen ja arveli sitä Oltsun lailla sen aikaiseksi suunnittelu / valmistusvirheeksi, joka sittemmin on saatu korjatuksi.
Eli näillä perusteilla jatkan ainoastaan perälaakerin keston stressamista entiseen malliin ja jätän pidemmiltäkin reissuilta sen varakardaanin kotiin.
t. pozo