• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Autokoulun outo vastaanotto

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Venom E
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Outo opettaja sinulla. Kun itse allekirjoitin sopimuksen niin toimistoneiti varoitteli, että miun kannattaa varautua ensimmäisen ajotunnin olevan kevarin kanssa. Ymmärsin sen hyvin, kun ajokokemusta ei ollut polkupyörää tehokkaamasta ollenkaan. Autoakaan en ollut ajanut kuin vasta puolitoista kuukautta.

Ensimmäinen ajotunti meni näin: Tapaan opettajan. Hän kyselee kokemusta, johonka vastaan totuuden mukaisesti. Kävelemme pyörin luokse ottaa varmuuden vuoksi ne maahanlaitettava muovi ympyrät ja sanoo, että hän ajaa tuonne harjoituspaikalle. Harjoitteluradalla hän selitti pyörän ohjauslaitteet jne. Samalla kertoi myös pyörän tehon 72 hevosvoimaa, kuutioista ei maininnut mitään. Kumminkin tehokkaampi kuin autot jota olen ajanut. Siinä vaiheessa ymmärsin, ettei kyse tainnut olla kevarista ja aloin jännittämään. Kyllä se siitä sitten hyvin jatku, eikä opettaja missään vaiheessa yrittänyt saada minua vaihtamaan pienempään pyörään.

Puhu asiasta autokoululla, että haluasin vaihtaa opettajaa. Uskon heidän ymmärtävän, ettei kaikki tule toimeen kaikkien kanssa. Jos ei onnistu, niin autokoulun vaihto voisi olla hyvä idea, jos mitenkään mahdollista. Usko itseesi ja kyllä sinä onnistut!
 
Suosittelisin myös opettajan tai autokoulun vaihtoon laittamista jos vaan mahdollista. Kuullostaa että kyseisellä opettajalla on asennevamma sua kohtaan, joka tuskin tekee ajotunneista helpompia tai miellyttävämpiä.

Itse aikanaan BC-korttia ajaessani jouduin ajamaan oman opettajan kesäloman aikana asennevammaisen opettajan kanssa muutaman tunnin, ja se oli hermoja raastavaa. Ilmoitti kääntymiset niin myöhään että en enää voinut ryhmittäytyä oikein, enkä siis ajaa laillisesti hänen ohjeidensa mukaisesti, ja sitten sain kuunnella huutoa kuinka en tyhmänä naisena erota oikeaa vasemmasta. Kesken toisen ajotunnin jätin kuorma-auton keskelle risteystä (johon hän oli sen omaa jarruaan polkien pysäyttänyt) ja palasin autokoululle ratikalla. Ilmoitin että nyt vaihtuu koulu tai opettaja, ja jatkoinkin ajotunteja vasta kun oma opettajani palasi kesälomalta.
 
Autokoulua voi vaihtaa ilman ongelmia. Tutkintotodistus mukaan vain uuteen autokouluun sieltä vanhasta siihen asti tehdyistä suorituksista. Vielä helpompaa vaihto on, jos ei ole tuntiakaan vielä ajettu. Joudut maksamaan vain kulut siihen asti mitä ole koulua käynyt. Uudessa koulussa vastaavasti maksat vain loppuosasta. Simppeliä kuin sipulikeitto.

EDIT: Kyllähän kouluja vaihdetaan esim. jos ajotunteja ei saada millään sopimaan ja kortin saaminen venyisi sen takia hamaan tulevaisuuteen eli se koulun vaihtaminen on ihan normaalia ja siihen suhtaudutaan erittäin asiallisesti.
 
Viimeksi muokattu:
Bawuka sanoi:
Autokoulua voi vaihtaa ilman ongelmia. Tutkintotodistus mukaan vain uuteen autokouluun sieltä vanhasta siihen asti tehdyistä suorituksista. Vielä helpompaa vaihto on, jos ei ole tuntiakaan vielä ajettu. Joudut maksamaan vain kulut siihen asti mitä ole koulua käynyt. Uudessa koulussa vastaavasti maksat vain loppuosasta. Simppeliä kuin sipulikeitto.

Näinollen kyllä koulu vaihtoon vaan. En tiedä aloittajan sukupuolta, mutta törmäsin kyllä omassakin koulussa vähän outoon asenteeseen autokoulun sihteerin (nainen) puolelta. Mietiskelin vähän inssiä varattaessa, että meneeköhän tuo nyt, vai tarvitsisiko vielä jotain lisätunteja. Sihteeri totesi, että et sinä mitään lisätunteja tarvitse, kun olet mies. Naiset ne epäonnistuu ja tarttee lisätunteja. Olin kyllä todella hämmästynyt ja mietin, sanotaanko tuollaista päin naamaa myös naisille.
Oma opettaja sitten ihmettelikin inssin varaamista jälkeenpäin ja äkkiä kiirehti ylimääräisen tunnin varaukseen :D
 
Johan oli vastaanotto :D Anna mennä vaan äläkä lannistu moisen möllin sanoista. Rohkeesti vaan pyörän selkään. Ja 600F on TOSI hyvä pyörä alottaa. Ei se pituudesta oo kiinni eikä pyörän painosta, vaikkakin mitä isompi ja painavampi pyörä sen helpommin se tietty kaatuu jos ei jalat ja/tai voima riitä (kuten mulla), mutta varovasti vaan ni hyvä tulee! Ja onnittelut loistavasta harrastusvalinnasta. T. 160 cm pippuria :)
 
Ei hyvänen aika mikä nilkki tuo opettaja :D Itse olisin kyllä vaihtanut jo koulua. Liian lyhyet sormetkin! Meikäläisen sormia lyhyempiä saa kyllä hakea eikä gixxerin vakiokahvoilla minkäänlaisia ongelmia (nyt tosin vaihdettu säädettäviin mutta etäisyydet about samoissa)
 
Jos pappeina toimii pedofiilejä, niin miksi autokouluopettajiksi ei voisi päätyä sovinisteja. Itse äänestäisin jaloillani ja laittaisin jälkikäteen palautetta autokoulun omistajalle.
 
Pitääpä alkaa miettimään, että mitä sitä tekisi. Tämä autokoulu sijaitsee kotipaikkakunnallani ja valitsin kyseisen autokoulun, koska ajattelin, että pääsisin inssin helpommin läpi, kun ei tarvitse oudolla paikkakunnalla ajella. Vieraassa paikassa ajaminen kun tuppaa jännittämään ihan autollakin ajellessa.. Autokoulussa ei ole kuin yksi opettaja, joten opettajan vaihto ei onnistu ilman autokoulun vaihtoa.

Monenlaisia pyöriä oon käynyt istumassa ja uskoisin, että jalat ylettää maahan ER-6:ssa, vaikkakaan tuskin kantapäitä myöten. Niin, ja naisnäkökulmaa edustan. :)

Kevarilla ajamisesta vielä, että autokoulussa sanottiin, että kaikki ajot pitää ajaa isolla pyörällä, jos ison A:n haluaa korttiinsa.

Kiitos .org!
 
Venom E sanoi:
Kevarilla ajamisesta vielä, että autokoulussa sanottiin, että kaikki ajot pitää ajaa isolla pyörällä, jos ison A:n haluaa korttiinsa.

No tuo on kyllä ihan paskapuhetta.Onkohan se opettaja ollenkaan kärryillä hommistaan vai mikä sitä riivaa
 
Itteeni jännitti pirusti autokoulussa, mutta opettaja oli hyvä. Inssiajo oli 6. kerta mp:n selässä ja meni kerralla läpi. Er-6 oli pyörä. Ensimmäinen oma pyöräni olikin sitten 1000cc Jossa on molemmilla puolilla pakoputket tämä takaa sen että pyörä pysyy paremmin pystyssä.
:;):
 
http://www.trafi.fi/tieliikenne/ajokortit_ja_tutkinnot/ajokorttiluokat#A

näähän on edelleen näin eli 2 vuotta 25KW ajo-oikeus tai 21 vuotta ikää ja inssi isommalla.
ei kait autokoulu voi tuossa enempää vähempää sen perusteella rahastaa.

mut on kyllä erikoisia linjauksia tullut, samahan se millä pyörällä eka ajot ajelee, inssissä ja käsittelykokeessa käytetty pyörä ratkaisee. toki mitä enempi ajaa samaa pyörää/ saman kokoista niin onhan se helpompi sitten.
 
Viimeksi muokattu:
Autokoulu välittömästi vaihtoon ja palautetta omistajalle opettajan käytöksestä.
 
Venom E sanoi:
Pitääpä alkaa miettimään, että mitä sitä tekisi. Tämä autokoulu sijaitsee kotipaikkakunnallani ja valitsin kyseisen autokoulun, koska ajattelin, että pääsisin inssin helpommin läpi, kun ei tarvitse oudolla paikkakunnalla ajella. Vieraassa paikassa ajaminen kun tuppaa jännittämään ihan autollakin ajellessa..

Kannattaa huomioida että MP-ajokokeessa ne käsittelytehtävät vievät suurimman osan käytettävissä olevasta ajassa. Ihan eri kuin esim. inssi autolla. Esim. minulla ajokokeessa kerittiin juuri ja juuri keskustaan kun oli jo tultava takaisin konttorille, vaikka käsittelykoe meni mielestäni nopeaan tahtiin. Se liikenteessä ajo on vain pikku pyrähdys.

Venom E sanoi:
Kevarilla ajamisesta vielä, että autokoulussa sanottiin, että kaikki ajot pitää ajaa isolla pyörällä, jos ison A:n haluaa korttiinsa.

Onko tämä muuttunut sitten? Käsittääkseni ainoastaan inssiajossa pitää olla isompi pyörä alla. Taikka sitten autokoulussa ollaan tästä autuaan tietämättömiä, mikä jo pistää pikkaisen huolestumaan muustakin opetuksen tasosta...
 
veksu sanoi:
http://www.trafi.fi/tieliikenne/ajokortit_ja_tutkinnot/ajokorttiluokat#A

näähän on edelleen näin eli 2 vuotta 25KW ajo-oikeus tai 21 vuotta ikää ja inssi isommalla.
ei kait autokoulu voi tuossa enempää vähempää sen perusteella rahastaa.

mut on kyllä erikoisia linjauksia tullut, samahan se millä pyörällä eka ajot ajelee, inssissä ja käsittelykokeessa käytetty pyörä ratkaisee. toki mitä enempi ajaa samaa pyörää/ saman kokoista niin onhan se helpompi sitten.

http://www.trafi.fi/tieliikenne/ajokortit_ja_tutkinnot/ajokorttien_uudistukset_2013/moottoripyora

Tuli yllärinä mullekin, mutta jatkossa päivitys vaatii teoria- ja ajotunteja. Tuossa sanotaan että "kuljettajatutkinnon sisältö ei muutu", mutta tarkoittaako se sitä että myös tutkinto pitää tehdä joka välissä? Laista saisi pikaluvulla sellaisen käsityksen, että jatkossa kuljettajatutkintokin pitäisi tehdä päivityksen yhteydessä.
 
Salmon sanoi:
No tuo on kyllä ihan paskapuhetta.Onkohan se opettaja ollenkaan kärryillä hommistaan vai mikä sitä riivaa

Minäkin ajoin parivuotta sitten kevarilla ekan tunnin, vaikka olenkin sarjassa pitkä satakiloinen. Taisin olla sen verran hihhulin näköinen :p Sanoin kyllä että olen joskus ajellu kasikymppisellä krossilla ja mopoillu aikasemmin kun laki sallii.. Silloin kauan sitten...
 
Kun aloitin lukemaan ketjua, oletin välittömästi että ilmoittajan on oltava jotain 148cm pitkä. Tilannehan oli aivan toinen. Useampi ketjuun kommentoinut on huomattavasti lyhyempi joten ketjun aloittajan pituudesta harrastuksen aloittaminen ei varmasti tule jäämään kiinni.

Nyt kun olemme ajassa siirtyneet jo tänne 2000-luvun puolelle, mielestäni ostettavilta palveluilta voi odottaa jo jonkinlaista tasoa. Veikkaanpa että moni muu autokoulu ja opettaja vie mielellään aloittamasi projektin loppuun. Itse ajaisin mieluummin hyvän asenteen omaavan opettajan kanssa vieraalla paikkakunnalla, kuin tutuilla paikoilla vähemmän kannustavan asenteen omaavan opettajan opein.

Nyt sinun on vain tehtävä päätös minkälaisesta palvelusta haluat maksaa ja kenelle.

Tsemppiä vaan!

Tuollaiset ikävät mutkat kortin hankkimisessa unohtuu hyvinkin nopeasti, kun kaarrat uusi ajokortti taskussa omalla pyörällä kohti seuraavaa täydellistä mutkaa.
 
JustinCase sanoi:
Tuollaiset ikävät mutkat kortin hankkimisessa unohtuu hyvinkin nopeasti, kun kaarrat uusi ajokortti taskussa omalla pyörällä kohti seuraavaa täydellistä mutkaa.
Päinvastoin: epäilen sen täydellisen mutkan tuntuvan entistäkin paremmalta, kun sen eteen on joutunut vähän taistelemaan :thumbup:

Nyt vaan sellainen "pitäköön tunkkinsa" -asenne peliin, jos vaan on mahdollista. Aiemmin neuvoin vaihtamaan autokoulua, mutta tokihan homma mutkistuu, jos omalla kylällä ei ole vaihtoehtoja.
 
Olipa opettaja omituinen höpöttäjä.. Kuussatasella on just hyvä opetella. Sitten kun on kokemusta, niin voit hankkia sen ison pyörän :;):
 
Ite ajoin kortin viime keväänä ER5 sella ja mittaa on just ja just 160 ja lyhyet on myös sormet, eikä mitään ongelmia oo tuottanut. Ite mietin kans kevaria alkuun ku aikasempaa ajokokemusta ei ole ollut, mut hyvin meni suoraan isolla. Alkuun tosin ei meinannu koko kenttä riittää pyörän kääntämiseen :D

Ajotuntien lisäks harjottelin itsenäisesti omalla 250 kuutioisella pikku ninjalla ja pari extra tuntia otin autokoulusta ja inssi meni ekalla läpi. Täksi kesäksi vaihdoin jo isompaan suzuki gsx 650 f:n joka on madallettu ja painaa reilusti enemmän ku kawa, mut hyvin olen pärjäilly.

Mieti tarkkaan onko opettajalla aikomustakaan opettaa sua ajamaan ja antaako kunnon neuvoja, ettei mee sitten monia extra tunteja opetteluun ku ne ei kuitenkaan oo halpoja. Mutta hyvin pärjäät et itseluottamusta vaan ja hyvin se menee :thumbup:

ja jos on kokenu kaveri joka voi sua jollain parkkipaikalla/kentällä avittaa kaikessa rauhassa ni käytä ihmeessä hyväkses!!
 
Back
Ylös