JMH sanoi:Sitten tätä ei lapset kannata tehdä kotona. Säädettävissä paineensäätimissa on ruuvi päällä, joka säätelee tuon kalvon läpäisyä. Aprilian säätimessä on ihan samanlainen jousi, joka on passattu 3,3 bariin noin.
Jousen saa "säädettyä" vaikkapa ruuvipenkissä. Säätö toimii vain yhteen suuntaan
Katseltiin kohta, jossa sihinä lakkaa, ja sitten lisättiin kompuran säätimeltä painetta noin 0,2-0,4 baria. Siitä ruuvipenkkiä vääntäen, kunnes sihinä lakkaa.
Kun nostat painetta bensalinjassa, saa suuttimista enemmän irti mutta itse asiassa pumppu joutuu kovemmalle, eli jos probleema oli pumpun tuotossa, niin nyt ongelman pitäisi korostua. Tämä johtuu siitä, että pumppu joutuu pumppaamaan kovempaan paineeseen ja kykenee siksi tuottamaan vähemmän tilavuutta. Ultimaalisesti puutteellinen pumpun tuotto toki näkyy epävakaana bensanpaineena.