• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Aprilia RSV 1000 Mille

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Seeber
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Onhan siinä jo vuosia. Muovitankit ikuinen paska persiissä pyörämerkistä riippumatta.

On kuitenkin kohtuu turvallista olettaa, että pumpun metallinen laippa ei hirveästi muotoansa muuta.
 
AP Workshopsin FR200SV lastu tuohon nyt sit tulee.

Samalla kertaa tuli soitettua Griffille ja kysyttyä miksi mun turvaventtiilit ei tiivisty OZ:n vanteisiin. Griff haukku mun JMP:n turvaventtiilit ja sanoi että osta Bridgeportit ni tiivistyy:D. Kokeillaan nyt niitäkin kun saapuu Suomeen.

Kaikkiin noihin mun Brembon vanteisiin (ja lukuisiin asiakkaiden vanteisiin) oon laittanut nuo JMP:t ja on toiminut oikein hyvin eikä moittimista, mutta OZ:n kanssa ei jostain käsittämättömästä syystä halunnut toimia. Ei eteen, ei taakse, kaksi kokenutta asentajaa ja 4 kappaletta saman valmistajan samanlaista venttiiliä eikä kuitenkaan. Onko tuohon OZ:n venttiilinreikään joku koira haudattuna mitä ei hokattu?:dunno:

Laitettiin sit kasaan niillä venttiileillä mitkä tuli vanteiden mukana, nekin turva mutta ei kulmalla niin ikävä setin jälkeen kurkkia paineita. Ei sille vaihdolle nyt muuta syytä alunperinkään ollut, tuli laitettua tuoretta sliksiä päälle ni samalla vaivalla piti parannella:jippikaijee:
 
Mul on jotkut kulmaventtiilit mut vaati tupla O-rengastuksen :D

Sillain ollut vuosia.
 
JMH sanoi:
Mul on jotkut kulmaventtiilit mut vaati tupla O-rengastuksen :D

Sillain ollut vuosia.

Ja mä ku toivoin että sulla olisi ollut jotain tosi yksityiskohtaista tietoa ja venttiilin merkki ja mallikin valmiina ja sit sanot että sulla on vaan patentti:D:D

No katotaan miten noi Griffin ylihintaset venttiilit toimii ja jos ei toimi ni pitänee 1) haukkua Griff ja 2) patentoida itsekin:D
 
On niitä mprenkaan metallisia Kemistä.

Kuvailu: Laadukas saksalainen kulmaventtiili.

Jawohl!

Edit: kaivelin muistilokeroita hetken.
 
Noi on just niitä samoja JMP:n venttiileitä mitä koitin:D

Bridgeportin kuvaus on kyllä parempi;

The Bridgeport tyre valves are produced using a drop forged process from aluminium, and their design means they will sit flush to the rim of your epic Aprilia at a 90 degree angle.

My epic Aprilia. At a 90-degree angle in the gravel:D
 
Tarkemmin ajateltuna pöljä patentti, ku varmaan paksumpi ajais saman asian, mutku oli niitä venttiileitä :D

Nyt on pari ilman tiivisteitä tuolla jossain lokeroissa.

Edit: ja tiivistämisen ongelma on se, että venttiilin puolella vannetta kulkee koko sisäkehän matkalla pieni harjanne. Edes venttiilin kohdalla ei ole tasaista.

Edit2: kerros meneekö noi Bridgeportit sellaisenaan, kun näyttää Carpimotollakin olevan. Sieltä halvemmat postit eikä tullisekoilua.
 
Enhän mä malttanut kun paria kulmaventtiiliä, vai oliko se yhtä, oon vailla. Ei ainakaan nämä Carpimoton Bridgeportit poikkea saksalaisista laatuventtiileistä, eli itse en edes yritä paikalleen ilman paksumpaa O-rengasta/ tupla O-rengasta :D
 
JMH sanoi:
Enhän mä malttanut kun paria kulmaventtiiliä, vai oliko se yhtä, oon vailla. Ei ainakaan nämä Carpimoton Bridgeportit poikkea saksalaisista laatuventtiileistä, eli itse en edes yritä paikalleen ilman paksumpaa O-rengasta/ tupla O-rengasta :D

Katotaan miten käy kun noi englannin Bridgeportit tulee, en kyllä sinänsä pidätä hengitystä:D

Kai tuota pakettia joutuu ainakin vielä viikon odottamaan, kattelin että viimeksi ku oon sieltä tilannut niin postitusvahvistuksesta 3 päivää tulliin ja en tiedä kauan siinä sitten meni että noudin.

Uhka vai mahdollisuus mennä viikonloppuna avaamaan apikkakausi Ahvenistolle? Alusta on huollossa, vanteet ei pidä ilmaa ja katteetkin maalasin ihan päin persettä. Onneks on joku tarrasarja minkä voi liimata päälle niin ei ehkä sitten enää hypi silmille:grin:

Meinasin dertsillä mennä rymyämään mikäli desibelimittari antaa aihetta tässä kotipihalla, mutta kai tuon ratapyörän saisi vanhoilla osilla kasaan viikonloppuun mennessä:orgmp:
 
Onhan siellä sairaala lähellä.

Toivotaan tuulista ja pilvistä keliä, ettei asfaltti yöpakkasten jälkeen turhaan jalkoja polttele :D
 
JMH sanoi:
Onhan siellä sairaala lähellä.

Toivotaan tuulista ja pilvistä keliä, ettei asfaltti yöpakkasten jälkeen turhaan jalkoja polttele :D

Itse toivon lähinnä räntäsadetta että on sitten hyvä syy mennä autolla liputtamaan ja sit ajella takaisin kotiin pikimmiten :D

Meinasin kyllä ajella aika hissukseen ettei tarvis lähteä vertailemaan Hämeenlinnan terveyspalveluja Uudenmaan vastaaviin.
 
Nyt tuli Bridgeportit englannista, ja ne ihan oikeasti pitää ilman poppaskonsteja. Katsoo kahden viikon päästä uusiksi mutta ainakaan saippuavedellä lotratessa en saanut kuplia muodostumaan.

Griffin ylihintaiset venttiilit 1
laadukkaat saksalaiset kulmaventtiilit 0

Talvella halvalla ostamani tarrasarja tosin osoittautui hyvän ja halvan sijaan paskaksi ja väärään vuosimalliin sopivaksi:no:
 
Dodii… pitääpi kattoa kuinka carpimoton vastaavat skulaavat.

Ehkä ero Giffin versioihin on erilainen tiiviste tai sitten noikin toimii.
 
Nyt olis keula (ja vähän kaikkea muutakin vaihdettu). -99 vuoden karvalakkimalliin tuli siis laitettua vuoden 2001 (?) Öhlinsin keula ja ne uudemmat ja hienommat Brembon 4-palaiset satulat. Aksiaalit siis edelleen kuitenkin.

Jos joku muu lähtee toteuttamaan samankaltaista projektia (kannattaa oikeesti vaan ostaa pyörä missä on hipo-osat valmiina), niin seuraavat osat tarvii vaihtaa noiden keulaputkien osalta;

Keulaputket (duh?)
Ala- ja yläkolmiot
Kliparit
Jarrusatuloiden pultit
Jos vaihdat samalla jarrut, niin eri banjoilla olevat letkut

Kolmiot ja kliparit siis sen takia että Showan keula on tasapaksu 53mm kiinnityskohdista, Öhlins taas alakolmion kohdalta 56 ja yläkolmion kohdalta 51. Jarrusatulan pultit pitää vaihtaa pienemmällä kannalla oleviin koska Öhlinsin alapäissä on upotukset kannalle, Showassa taas on reikä tasaisella pinnalla. Mulla tuli lisäksi ongelma virtalukon turvapultin kanssa ja jonkin aikaa taisteltuani kuoppasin virtalukon ja nyt virrat tulee kytkimen kautta.

Mikäli vaihtaa samalla satulat vanhanmallisista uudempiin, on jarruletkut syytä päivittää samalla. Ainakin mun letkut ei halunnut leikkiä niiden uusien satuloiden kanssa. Vanhassa 2-palaisessa satulassa letkulähtö on linjassa pyörän kanssa taaksepäin, noissa 4-palaisissa lähtö on akselin suuntaisesti ulospäin. Tulee aika järkyttävät hörökorvat ja pituus ei meinaa riittää jos laittaa samat letkut.

Rojektiin ei nyt oikeastaan tarvinnut perus käsityökaluja ja varikkonostimia kummempaa. "Kiva olla" juttuja on roikotuspiste katossa (ei ollut), alakolmiosta nostava nostin (oli) ja sopiva kruunuhylsy ohjausakseliin (ei ollut).

Semmonen sepustus, huomenna lähtö Botnialle ja lauantaina selviää oliko viritys onnistunut vai irtoaako keula heti ensimmäisellä kierroksella:right:
 
IhQda sanoi:
Nyt olis keula (ja vähän kaikkea muutakin vaihdettu). -99 vuoden karvalakkimalliin tuli siis laitettua vuoden 2001 (?) Öhlinsin keula ja ne uudemmat ja hienommat Brembon 4-palaiset satulat. Aksiaalit siis edelleen kuitenkin.
:

Se vanhemman mallin Brembo, kahella palalla, on parempi ku toi uudempi 4:llä palalla :;):
 
pupu sanoi:
Se vanhemman mallin Brembo, kahella palalla, on parempi ku toi uudempi 4:llä palalla :;):

Nöy. Samaa neljää palaa käytetään uudemmissa radiaalibremboissakin bimmeriä myöten.

Ja totta. Paras hankkia hipo-osat pyörässä valmiina :D
 
pupu sanoi:
Se vanhemman mallin Brembo, kahella palalla, on parempi ku toi uudempi 4:llä palalla :;):

Luulin kirjoittaneeni uudempi ja hienompi, en parempi:grin:

Ei niissä vanhoissa mitään vikaa ollut ja oli omasta mielestä hyvä tuntuma mutta noi tuli keulan mukana niin pakko laittaa kii ku on KULTAISET. Toki myös kiinnostaa verrata muutenkin.
 
Back
Ylös