Näytti pahalta, kun mies makasi asfaltilla, mutta hyvä näin, ettei käynyt pahemmin.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
scuuba sanoi:mp-rata foorumilta qazwsx:
Onnkes kaikki kerkes väistää ennenkun punainen lippu saavutti loput.
Kun en löytänytkään ohituksen aikana/jälkimainingissa koloa ajolinjalle sinne liiviletkan sekaan niin menikin oma tekeminen sitten ihan lörinäks siinä nopeessa mutkassa. 
Ainoastaan ohitus- ja väistelytaidot kehittyy.Taitaa olla mopossasi vielä sisäänajo menossa, rauhoittaa menoa kummasti.exhaust sanoi:Kyllähän se uusi kawa tykkäs kun sille rataa näytti
Tällä kertaa kameran kiinnitys tuottikin ihan järkyttävät tärinät kuvaan, syötin youtube stabilisaattorin läpi mikä vähän auttoi.
Pari settiä:
http://youtu.be/TSEcguoDxyA
http://youtu.be/P3y4-Txefzo
Ja pari lisää on "in progress".
Sieltä saattaa joku itsensä bongata.
Ajolinjojen kehuminen sallittua
Vähän alkaa tuntua siltä, että seuraava lippu Alastarolle tulee keskiryhmään, kävin miten kävi. Alkaa motivaatio mennä tuohon jatkuvaan himmailuun ja junien ohitteluunAinoastaan ohitus- ja väistelytaidot kehittyy.
exhaust sanoi:Ajolinjojen kehuminen sallittua![]()
shyhander sanoi:Eiks toi lemminkäisen jälkeinen oikea pitäis ajaa sinne ulkokanttarin lähelle mistä sitten lähennellään yhtenä mutkana se seuraava oikea jälleen vasta sitten niinkuin sisäreunaanpäin?

reisga sanoi:Taitaa olla mopossasi vielä sisäänajo menossa, rauhoittaa menoa kummasti.
Sulla näyttää olevan tuo gpsmokkula mopossa, minkälaisia aikoja sait kellotettua?
Komia peli sinulla oli alla kun sitä ihasteltiin yhdessä välissä.exhaust sanoi:Varsinaista maisemien katseluahan tuo ajo on.
Ja sisäänajo oli tosiaan mielessä koko ajan, sen vuoksi hillitsin RPM:iä ja vauhtia ylipäätään. Vaihteita kans käyttelin osittain se mielessä kun liikkeestä sanottiin että kannattaa "ylivaihtaa" sisäänajon aikana. Muuten olisi pyrkinyt varmaan ajelemaan vielä enemmän yhdellä vaihteella niin kuin on aloittelijoille koulutettu. (Vaihdesähläyksen takia menee yksi kahvilanmutka vähän pitkäksi kolmossetissä)
Kolmos setissä nopein kierros oli 1:56. Nelossetissä (jonka juuri lisäsin viestiin ylle) nopein aika oli 1:52. Enempää settejä en ajanutkaan.
Pitäis katsoa oliko siinä paljon liikennettä tuolla 1:52 kierroksella.
Mutta siis sellainen fiilis jäi että ainakin viisi sekuntia kierrosajasta lähtee pois heittämällä jos olis vähän puhdasta baanaa eikä tarvitse säästellä pyörää.
Vanhalla pyörällä ajoin saman 1:52 keväällä ajotaidossa. Silloin mentiin kyllä oikein niin limitillä että hirvitti.
Aika raju ero siinä miten alusta radalla toimii tässä "ratapyörässä", vaikka se on vielä ihan katusäädöissäkin.
Tietenkin ne 70 kierrosta Ahvenistolla kesän aikana ovat myös vähän auttaneet asiaa taitopuolella, toivottavasti.
Edit: Niin ja vielä pökköä pesään, yksi asia mikä kanssa hillitsi ajoa ja ohittamista oli se ajajakokouksessa mustalla lipulla pelottelu jos liian kovaa ajaa. Siis ihan aiheellistahan se on se pelottelu tietenkin. Ehkä olis viimeisessä setissä pitänyt ottaa "riski".
reisga sanoi:Mielestäni voit ihan rauhassa nipistää sen ~10s kierrosajasta pois hitaassaryhmässä, ei sua varmaan ennen sitä mustalla lipulla liputeta pois radalta liiallisen nopeuden takia.

tate66 sanoi:Komia peli sinulla oli alla kun sitä ihasteltiin yhdessä välissä.
En näköjään päässyt kameran eteen noissa videoissa eli taidettiin mennä eri kohdissa rataa tai ekassa setissä taisin vielä liputella.
Taisi olla minunkin ajat jotain tollaista luokkaa kun painostin kavereita kellottamaan kierrosta
Meikällä ei taida ihan äkkiä lähteä aikaa pois kun ajolinjat pitäis saada ensin kohilleen.
Nelossetti tärppäs, nyt pitää tutkia ns.ajolinjojaexhaust sanoi:Eli nyt on kaikki tuubissa mitä löytyy:


