Akiva
Outlaw biker
Turhaa haaskausta, kun vasta karvan verran alle 40t menty lyhkäsillä.Ajele vaan pitkät päällä, sehän luo sitä turvallisuutta ja sut nähdään.![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Turhaa haaskausta, kun vasta karvan verran alle 40t menty lyhkäsillä.Ajele vaan pitkät päällä, sehän luo sitä turvallisuutta ja sut nähdään.![]()
Miksi maksaa huonommasta 15€/kpl, kun paremman saa 12€/pari <a href="http://cgi.ebay.com/ebaymotors/12V-28-LED-White-Univsersal-Head-Day-Driving-Lamp-Light-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem519346Eikun tollanen alle 15€ kotiin kannettuna.![]()
Tasalaatuisten tuotteiden aiheuttamat ongelmat ovat kotiloissa hyvin yleisiä: aivan turha ostaa vain yhtä polttimoa, jos on toinen kärähtänyt, koska toinenkin menee viikon sisällä.Aikoinaan tuli opittua, että tuplavalotkin voi mennä kerralla: Kliks.
Mistäköhän tuon kekkasit että RL-hyväksytyissä muka olisi 3 naruaNoi ebay lamput näyttää olevan pelkkiä parkkeja (2 johtoa, RL hyväksytyissä on 3).
Kirkkaudestahan nuo jo yleensä erottaa kun liikenteen seassa katselee... parkit mitkä parkit eli terotuuninkia ... Oikeat DRL-valot eli huomiovalot on eri asia.Etupään ledivaloissa taitaa olla kahta tyyppiä. Parkkivalo, joka palaa ajovalon kanssa yhtäaikaa mutta ei kelpaa yksinään ja päivävalo (RL-merkintä) joka saa palaa yksinään mutta pitää sammua, kun kytketään ajovalo. Audissa näyttää, että ledit säätää kirkkautta, kun ajovalo syttyy. Noi ebay lamput näyttää olevan pelkkiä parkkeja (2 johtoa, RL hyväksytyissä on 3). Tiedä sitten miten tarkkaan sinivuokot tarkkailee lamppujen merkintöjä![]()
Noissa RL-merkityissä valoissa on sammutus yleensä sisäänrakennettu toiminto (ne mitä minä olen tavannut). Yksi johto parkin johtoon (jonka syöttö yleensä riittää), yksi maihin ja kolmas kytketään ajovaloon (joka sammuttaa ledit ajovalon sytyttyä). Tuon takia ilmeisesti RL-merkityt valot maksaa jonkin verran enemmän, autoon jotain 75 erkkiä täällä kotimaassa.Mistäköhän tuon kekkasit että RL-hyväksytyissä muka olisi 3 naruaNoi ebay lamput näyttää olevan pelkkiä parkkeja (2 johtoa, RL hyväksytyissä on 3).Jossa tuon kolmannen narun tehtävä on mikä?![]()
Kyllä se on suomen lainsäädäntö ja lainsäätäjät maailman älymystöä. Joskus -80 luvulla muistan kuinka jatkettiin Toyota Hilux avolava autojen lavoja 5 senttiä pidemmiksi, koska suomen lainsäädäntö oli keksinyt normimitan lavalle. Samalla jatkettiin myös pakoputket, koska eivät saaneet päättyä auton korilinjan alle. Joten tästä opimme, suomen lainsäätäjät ovat viisaampia, kuin autotehtaiden insinöörit.Aika huonosti mopo näkyy pelkillä parkeilla.
Tästä tullaankin SUOMEN LAINSÄÄDÄNTÖÖN miksi ??
Siis MIKSI pitää tietyn ikäisissä mopoissa olla rekisteriotteessa merkintä "ajovalot ainoastaan valaisimen VASEMMASSA puoliskossa". Täysin käsittämätöntä jos palaa toinen niin silloin ei ole enään kuin parkit jäljellä !!!
Jos taas oltaisiin kaukaa viisaita niin saisi palaa molemmat valaisimet eikä moottoripyörästä tulisi ns.näkymätöntä jos toinen polttimo palaa.
Eikös tuo nyt olisi turvallisuutta lisäävä tekijä jos lain säätäjä myöntäisi virheellisen lainkohdan ja muuttaisi sitä oikeaan suuntaan.
Toki saattaa olla muutamia jotka ovat valonsa korjanneet "paremmiksi" .
Lisä sekamelskaa tuottavat ns.tuontimopot koska niissä palaa järjestään molemmat umpiot???
Miten voi olla kaksi identtistä mopoa Suomessa erilaisilla säännöillä ?? Ei käsitä tätä Suomen lakia.![]()
Anteeksi, mutta mitä tuo LED tekee maa-johdolla? Siihen vain parkin ja ajovalon väliin, 2-johtoinen kytkentä ja toimiiYksi johto parkin johtoon (jonka syöttö yleensä riittää), yksi maihin ja kolmas kytketään ajovaloon (joka sammuttaa ledit ajovalon sytyttyä).
Anteeksi, mutta mitä tuo LED tekee maa-johdolla? Siihen vain parkin ja ajovalon väliin, 2-johtoinen kytkentä ja toimii![]()
LED:in läpi menee niin vähän virtaa että se saa maansa ajovalopolttimon langan kautta ja kun ajovalo päräytetään päälle, saa LED:it molempiin karvoihinsa +12 => LED:it sammuu
Yep, pitää paikkansa. Siksi pitääkin joko olla erillisvalot (myös lyhkäset palaa pitkien ollessa päällä, esim. H7) tai sitten H4 Bi-Xenon HID-setti, liikkuvalla polttimolla. Itsellä tuo jälkimmäinen ja pelaaTällä kytkennällä ongelmana:
Kun ajovalo kärähtää –> päivävalotkin on pois pelistä.
Kun vaihtaa pitkille päivävalot syttyy (ainakin jos ajovalona on H4)